Рак підшлункової залози посідає шосте місце за поширеністю серед онкологічних захворювань дорослого населення. Ризик його розвитку підвищують паління, вживання спиртного, жирна і гостра їжа, а прогноз не дуже сприятливий: ефективного лікування проти нього поки немає. Погано піддається він і гемцитабіну, одному з найбільш дієвих препаратів хіміотерапії.
У ході дослідження вчені спробували зрозуміти, яким чином присутність здорових клітин іноді допомагає пухлині захищатися від дії лікарських препаратів. У ході перших експериментів вони виявили, що клітини були заражені бактеріями Mycoplasma, і спочатку вважали це забрудненням.
Однак незабаром виявилося, що ці мікоплазми здатні руйнувати гемцитабін, деактивувавши його за рахунок дії мутованої форми ферменту цитидіндеамінази. Вченим вдалося виділити мікроби, які виробляють такий білок, у 86 з 113 проб біопсії, взятих у хворих на рак підшлункової залози. Крім мікобактерій, це були представники багатьох інших груп.
Дослідники протестували в цілому 2674 різних види, звичайних мешканців організму людини і поширених інфекцій, з'ясувавши, що близько 11% з них синтезують цю небезпечну форму цитидиндеамінази.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.