Психологи з'ясували, що погляд у вічі не допомагає переконати співрозмовника

Поділитися
Психологи з'ясували, що погляд у вічі не допомагає переконати співрозмовника
Якщо встановити візуальний контакт з людиною, збільшиться ймовірність того, що у суперечці вона прийме вашу точку зору, стверджували психологи. Втім нещодавно вчені дослідили феномен і дійшли висновку, що люди пристосовуються до методів впливу, і нині дивитися в очі співрозмовнику навіть неправильно.

Прямий погляд в очі є ознакою агресії і вже точно не допоможе в суперечці аргументовано переконати співрозмовника
Прямий погляд в очі є ознакою агресії і вже точно не допоможе в суперечці аргументовано переконати співрозмовника

Якщо встановити візуальний контакт з людиною, збільшиться ймовірність того, що в суперечці вона прийме вашу точку зору, стверджували раніше психологи. Однак у результаті серії експериментів вчені з'ясували, що все навіть навпаки, тобто ефект візуального контакту був прямо протилежним.

"Існує традиційне уявлення про те, що погляд очі в очі допомагає вплинути на людину. Однак наше дослідження показало, що візуальний контакт призводить до того, що скептики ще рідше змінюють свою думку на користь співрозмовника", - розповідає професор Френсіс Чень (Frances Chen), яка проводила дослідження феномену в університеті Фрайбурга (Universität Freiburg).

Чень і її колеги використовували пристрої, які відстежують напрямок погляду людини, щоб зрозуміти, який вплив має візуальний контакт у ситуації, коли треба когось у чомусь переконати.

Серія експериментів показала, що чим частіше учасники дослідження дивилися у вічі один одному, тим менше вони погоджувалися з аргументами мовця (що висловлював протилежну точку зору). Тобто ефект візуального контакту був прямо протилежним. Стаття авторів дослідження вийшла в журналі Psychological Science.

Погляд очі в очі допомагав лише в тому випадку, якщо співрозмовник з самого початку погоджувався з висновками мовця. Тоді сприйнятливість до чужої думки дійсно підвищувалася. Цікаво, що в одному з експериментів людей частіше вдавалося переконати, коли вони дивилися на уста співрозмовника.

Вчені прийшли до висновку, що люди пристосовуються до методів впливу, і нині зазирати в очі співрозмовнику марно, а іноді і навпаки протипоказано. Все, мовляв, залежить від ситуації. Коли візуальний контакт відбувається між друзями, люди можуть обмінюватися доброзичливими і щирими поглядами. Якщо ж мова йде про боксерський поєдинок, погляд у вічі сприймається як виклик. У разі явної ворожнечі подібна поведінка буде навпаки гальмувати процес переконання.

Надалі група Чень хоче вивчити не тільки психологічну, а й фізіологічну складову процесу. Вчені спробують з'ясувати, чи існує зв'язок між поглядом у вічі й активністю мозку, а також підвищенням рівня гормонів стресу або почастішанням серцебиття співрозмовників. !zn

Читайте також:

Вчені виявили генетичні передумови п'яти головних психічних хвороб

Американські вчені дізналися, коли і де формуються спогади

Вчені придумали, як зберігати у п'яти вимірах інформацію, яка переживе людство

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі