Вчені придумали, як зберігати у п'яти вимірах інформацію, яка переживе людство

Поділитися
Вчені придумали, як зберігати у п'яти вимірах інформацію, яка переживе людство © iluh.in
Оптичні 5D-носії будуть мати щільність зберігання даних до 360 гігабайт і переживуть не одне покоління людей.

Вчені з британського Університету Саутгемптона досягли вражаючого успіху у створенні накопичувача надзвичайної ємності з використанням технології зберігання даних у п'яти вимірах (5D) наноструктурованого кварцового скла.

На перший погляд, зберігання даних у п'яти вимірах звучить як якась фантастика. Але насправді у новій технології передбачено зберігання даних саме у п'яти різних вимірах - площинах або поверхнях. У звичайному кремнієвому склі існує два виміри - довжина і ширина, а от глибина запису даних відбувається на трьох різних рівнях скла. Четвертий і п'ятий відсутні рівні забезпечуються завдяки особливій наноструктурі поверхні скла, що приводить до рефракції та поляризації світлових променів за цікавима законами.

Для запису даних, у спеціально позначених точках використовується спеціальний високочастотний лазер (працює у фемтосекундному діапазоні частот). Фемтосекундний лазер в даному випадку генерує пучок, який світить всього 280 фемтосекунд (280 квадрильйонів секунд). Це рішення, завдяки поверхні накопичувача з наноструктурою і деякими можливостями голографічного зображення допоможе записати до трьох біт даних у двох вимірах.

Змінюючи фокусний центр лазера, команда дослідників змогла створити декілька шарів з пінів, які розділені між собою шаром у п'ять мікрометрів (0.005мм) у третьому z-вимірі. Потім, просто переміщаючи лазер в горизонтальному і вертикальному напрямку, три біти даних можуть бути збережені у двох вимірах, тим самим виправдовуючи найменування технології 5D.

Для того, щоб рахувати ці блоки даних, був використаний оптичний мікроскоп, здатний до розпізнавання поляризаційного світла, відбитого від трьох-бітного блоку інформації. Поки немає ніякої інформації про те, яким же чином скляний оптичний диск може бути перезаписаний, але супроводжуюча документація свідчить про те, що нова технологія дуже нагадує стиль запису WORM (однократного запису і багаторазового читання).

Записуючи три біти даних в одній точці (пін) та розширюючи їхню кількість на три додаткових шари, можна збільшити ємність сховищ даних до неймовірних розмірів. Дослідники стверджують, що на один 5D-диск можна записати до 360 терабайт даних. Що еквівалентно 580 000 компакт-дисків, які будуть зберігатися на одному шматку скла з розмірами стандартного компакт-диска.

Для порівняння, чотиришаровий Blu-ray диск, що записує в одному піті один біт даних, може мати ємність до 128 гігабайт або в 3000 разів менше нового диска. Згідно з іншою, найсучаснішою технологією запису даних на жорсткий диск HAMR (заснованою на запам'ятовуючому ефекті при тепловому нагріванні), яка буде дуже скоро реалізована у комерційних пристроях, максимальний обсяг даних на диску може досягати 20 терабайт, що все одно поступається можливостям розробки англійських вчених. !zn

Читайте також:

В IBM записали 1 біт інформації на 12 атомах

Представлений перший у світі прообраз "тривимірного жорсткого диска"

Британські вчені записали сонети Шекспіра на ДНК

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі