Фармацевтична компанія Eli Lilly заявила про те, що препарат донанемаб, призначений для лікування хвороби Альцгеймера, показав ефективність у випробуваннях другої фази. Йому вдалося стримати розвиток деменції у пацієнтів з легкою і середньою тяжкістю захворювання, повідомляє Naked science.
Ліки містять моноклональні антитіла до бета-амілоїдів. В основі принципу їхньої дії - запобігання формуванню так званих бляшок. Згідно з однією з теорій, атакуючи ці утворення в мозку, можна домогтися стабілізації стану або навіть лікування пацієнта. Однак до випробувань донанемаба жоден препарат, націлений на пептидні бляшки, не продемонстрував достатньої ефективності.
У випробуваннях взяли участь 272 пацієнта, сканування мозку яких показало хворобу Альцгеймера легкої та середньої тяжкості. За словами головного наукового співробітника компанії Деніела Скворновські, важливо було знайти пацієнтів, у яких амілоїдні бляшки вже сформувалися в достатній кількості, але їх ще не було занадто багато. Кожні чотири тижні їм робили ін'єкції донанемаба або плацебо. Одночасно хворих оцінювали фахівці за цілим рядом параметрів. Пацієнти проходили серію тестів на когнітивні здібності і пам'ять, також враховувалося, наскільки добре у них виходить впоратися з побутовими справами.
За попередніми даними, препарат зміг уповільнити розвиток деменції на 32%. Пептидні бляшки в мозку пацієнта перестали формуватися і зникли протягом 6-12 місяців. Після зникнення симптомів піддослідні отримували тільки плацебо - так перевіряли стійкість ефекту донанемабу. З можливих побічних ефектів зафіксували тільки підвищену кількість рідини в мозку, але це не впливало на стан добровольців. Найближчим часом співробітники Eli Lilly продовжать аналізувати отримані дані. Сковронські пообіцяв, що як тільки все буде готово, компанія випустить розгорнутий звіт, а результати опублікують в журналі, що рецензується.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Університету Пенсільванії вивчили тканини мозку померлого донора і знайшли в них ознаки нового нейродегенеративного захворювання. Хворобу викликає рідкісна генетична мутація, а за ознаками вона схожа на хворобу Альцгеймера.