За словами дослідників, переведення стрілок годинника порушує синхронізацію біотритмів людини з природним освітленням. Він також на деякий час "забирає" 15-20 хвилин сну у дорослих людей, а у школярів та студентів – більш ніж півгодини нічного відпочинку. Згідно з проведеними опитуваннями, на відновлення якості сну після переведення стрілок потрібно близько двох тижнів.
"Люди думають, що часовий стрибок не має великого значення, що вони можуть подолати це за один день, але вони не розуміють, що їхній біологічний годинник розсинхронізовано. Це не про [зміщення режиму на] одну годину два рази на рік. Мова про зрушення біологічного годинника на вісім місяців у році", - заявила провідний автор дослідження, професор неврології та педіатрії Бет Енн Маллоу.
Вчені відзначають, що в перші два дні після переходу на літній час підвищується ризик виникнення інсульту, а ризик інфаркту міокарда підвищується на 5% протягом тижня після переведення стрілок годинника. Крім того, багато досліджень показують зниження рівня задоволеності життям в перший час після переходу на літній час. Особливо це проявляється у чоловіків і тих, хто працює повний робочий день.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
В Україні переведення годинників регламентується постановою Кабміну від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України".
Зазначимо, що вперше перехід на зимовий та літній час був введений у Великій Британії в 1908 році. В СРСР (і в Україні, відповідно) перехід на зимовий час регулярно здійснюється з 1981 року. Переведення годинників в країнах Євросоюзу є обов'язковим з 2001 року. На сьогодні понад 110 країн світу переходять на літній і зимовий час.
З 2019 року в Євросоюзі планували скасувати переведення стрілок годинника. Згідно з опитуванням, 80% європейців висловилися проти переходу на літній і зимовий час, тому що відчувають погіршення самопочуття у ці періоди. В Україні також планують відмовитися від переходу на літній час. Чотири десятиліття переходу на зимовий і літній час показали, що особливої користі економіці це не приносить, а здоров'ю, найчастіше, шкодить.
Однак пропозицію Європейської комісії Європарламент та Рада ЄС не погодив. Поки це питання відкладено до березня/жовтня 2021 року. Якщо Європейський Союз вирішить відмовитися від переходу на літній час, найімовірніше, Україна приєднається до такого рішення.