Вчені на чолі з Чарльзом Бардіном з Національного центру атмосферних досліджень в Боулдері змоделювали ситуацію, коли на яку-небудь ділянку суші Землі впаде астероїд розміром близько кілометра. В результаті досліджень було встановлено, що така подія здатна змінити клімат планети, аж до "нового льодовикового періоду". Висновки вчених були опубліковані на порталі Live Science.
На думку дослідників, зіткнення утворить воронку близько 15 кілометрів в діаметрі, через що в атмосферу потрапить величезна кількість пилу. Це спровокує великомасштабні пожежі, які піднімуть у повітря багато сажі (за умови, що астероїд впаде не в пустелі, де мало рослинності). За словами Бардіна, при "найгіршому сценарії" пил буде залишатися в атмосфері близько 6 років, сажа – близько 10 років.
Частинки пилу і сажі, нагріваючись під сонцем, будуть нагрівати стратосферу, прискорюючи хімічні реакції, що руйнують озон, який захищає Землю від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. За розрахунками вчених, рівень озону знизиться на 55%, в результаті чого УФ-індекс в тропіках наблизиться до 20 (за даними Агентства з охорони навколишнього середовища США, УФ-індекс, рівний 11 і вище, означає "крайній ризик шкоди від незахищеного перебування на сонці"). Сажа та пил в атмосфері також будуть сприяти зниженню кількості сонячного світла до 70% у перші рік або два.
Зрештою, глобальна температура на планеті впаде на 8 градусів Цельсія, що, за словами Бардіна, "еквівалентно температурі льодовикового періоду".
Вчені також відзначають, що для того, щоб викликати масове вимирання, астероїд повинен бути приблизно в 10 разів більше.
Раніше вчені встановили, що Землі загрожує зіткнення з "кентаврами" - гігантськими астероїдами. Ці уламки льоду і пилу, як правило, досягають 50-100 кілометрів в діаметрі. Вони мають нестабільну еліптичну орбіту, яка починається далеко за орбітою Нептуна. Траєкторії руху кентаврів перетинаються з орбітами Юпітера, Сатурна, Урану і Нептуна, чий гравітаційний вплив кожні 40-100 тисяч років викидає їх у бік Землі.