На Всесвітньому економічному формі в Давосі відбулася дискусія «Майбутнє роботи», в рамках якої обговорювалися проблеми на ринку праці, з якими світ зіткнувся під час та після пандемії, у зв'язку з війною, розв'язаною Росією в Україні, та її впливом на економіку, а також можливі шляхи їхнього вирішення.
Один із учасників дискусії, Хосе Марія Альварес-Паллет Лопес, головний виконавчий директор Telefónica, заявив, що головні причини змін на ринку праці, які відбуваються зараз, пов'язані з розвитком технологій, які створюють нерівність. Але ж вони є ключем до вирішення цієї проблеми.
«Ми живемо в епоху змін: технології змінюють усе. 40% трафіку, що надходить у мережу, генерують не люди, а машини розмовляють одна з одною. Речі, які мали статися через п'ять років, сталися в середині пандемії. Кожен тиждень пандемії дорівнював року впровадження технологій. Тобто змінилося все, технології вже тут.
Технології створюють нерівність. І наше завдання як людства – впоратися з цією нерівністю. Технології можуть зруйнувати мільйони робочих місць, але можуть створити робочі місця. Але якщо впоратися з цим переходом неправильно, можна зіткнутися з масовими заворушеннями, і це найгірше, з чим може зіткнутися суспільство. Ми повинні переконатися в тому, що той, хто має роботу, зможе її зберегти, а той, хто її не має, - зможе її знайти», - заявив він.
За його словами, традиційна система освіти не може впоратися із цими змінами, оскільки вона заснована на техніках, які не зможуть впоратися з тиском, який існує в новій системі. Щоб впоратися з цими викликами, необхідно використовувати технології у навчанні.
«У Європі 10 мільйонів безробітних та 5 мільйонів робочих місць, яким потрібні працівники, але немає кваліфікації. Протягом п'яти років буде створено 20 мільйонів робочих місць у Європі, пов'язаних із використанням штучного інтелекту та реагуванням на зміни клімату. Технології – корінь проблеми, а й корінь вирішення», - наголосив бізнесмен.
Про важливість регулювання переходу до нових технологій заявила і Памела Кокс-Гамільтон, виконавчий директор Міжнародного торгового центру. За її словами, зараз необхідно інвестувати у розвиток технологій, зелену енергетику та діджиталізацію. Але необхідно й думати про те, як перехід до нових технологій зачіпає людей.
«Розвиток зеленої енергетики – це чудово, цього всі хочуть. Але це монета з двома сторонами. Поки ми будуємо нові пристрої, ми забираємо виробництво з континенту та країни, яка має проблеми... Як ми забезпечуємо рівність у цьому зелнному переході? Як ми гарантуємо те, що ці країни, що розвиваються, не залишаться позаду? Чи не виявляться у гіршій позиції? У Європі, наприклад, курс на декорбанізацію, сертифікацію, хто це робитиме? Як це відбуватиметься? Це критичне питання, тому що у 2020 році 4000 фермерських компаній було усунуто від експорту кокосу з Гани. Має бути спосіб переконатися, що зелений перехід не зробить гірше», - заявила вона.