Здобуття вищої освіти – питання, яке хвилює багатьох в Україні та за кордоном. Наприклад, у США багато школярів та їхні сім'ї починають задаватися питанням про те, чи варто освіта, здобута в коледжі [можна отримати ступінь бакалавра або молодшого бакалавра з можливістю подальшого навчання в університеті – ред.], того, щоб витрачати на неї чотири роки життя і доволі велику студентську позику, яку потім потрібно буде повертати.
Як пише CNBC, деякі експерти вважають, що цінність ступеня бакалавра поступово знижується, і більше часу краще приділити професійній підготовці. Дедалі більше компаній, зокрема й технологічні, відмовляються при прийомі на роботу від вимог до наукового ступеня для працівників з середнім і навіть високим рівнем кваліфікації.
Але звіт Центру освіти та робочої сили Джорджтаунського університету The College Payoff показує, що отримати вчений ступінь майже завжди вартий того. Бакалаври зазвичай заробляють на 84% більше, ніж ті, хто має атестат лише середньої школи. І чим вищий рівень освіти, тим більша зарплата.
Але важливо зважати на той факт, що рівень зарплати відрізняється по областях. Найбільше отримують ті, хто здобув освіту у сфері природничих наук, технологій, інженерії та математики, - так званих STEM-дисциплінах. Крім них одними з найбільш високооплачуваних є спеціальності охорони здоров'я та бізнесу.
Нагадаємо, що ці дані справедливі для США, для України все може бути зовсім інакше.
Топ-10 спеціальностей, про отримання яких випускники шкодують найбільше
Навіть незважаючи на переваги, які дає здобуття наукового ступеня, 44% випускників шкодують з приводу спеціальністі, яку вони отримали. Опитування, проведене ZipRecruiter, у якому взяли участь понад 1500 випускників коледжів, які шукають роботу, показали, що лідирують серед цих спеціальностей журналістика, соціологія, комунікації та освіта.
Рейтинг спеціальностей, що розчаровують найбільше
- Журналістика (87%);
- Соціологія (72%);
- Гуманітарні науки/загальні знання (72%);
- Комунікації (64%);
- Освіта (61%);
- Маркетинг, менеджмент (60%);
- Помічник лікаря (58%);
- Політичні науки + державне управління (56%);
- Біологія (52%);
- Англійська мова та література (52%).
Студенти можуть працювати за цими спеціальностями, поки що проходять навчання. Але випускники зізнаються, що після закінчення коледжу «реальність вражає».
"Коли вам ледве вдається оплачувати рахунки, розмір зарплати стає набагато важливішим", - заявила провідний економіст ZipRecruiter Синем Бабер.
Чим більша зарплата – тим менше розчарування
Дослідження також показало, що сукупно випускники коледжів з найвищою зарплатою заробляють за все життя на 3,4 мільярди доларів більше, ніж ті, хто отримує найменше.
Випускники, які надходять на роботу з хорошими кар'єрними перспективами та високими початковими зарплатами, найбільше задоволені своєю спеціальністю, свідчать дані ZipRecruiter.
Спеціальності, що викликали найменше жалю
- Комп'ютерні та інформаційні науки (72%);
- Кримінологія (72%);
- Інженерія (71%);
- Медсестринство (69%);
- Охорона здоров'я (67%);
- Бізнес-адміністрування та менеджмент (66%);
- Фінанси (66%);
- Психологія (65%);
- Будівництво (65%);
- HR (58%).
У більшості випадків випускники зі спеціальністю комп'ютерні науки розпочинають свою кар'єру з зарплатою 100 тисяч доларів на рік.
Бабер зазначила, що важлива не лише зарплата, хоч і вона відіграє важливу роль. «Зараз дедалі більшого значення набувають гарантії зайнятості. Це відбувається щоразу, коли ми боїмося рецесії», - додала вона.
Про те, які спеціальності є найпопулярнішими в українських абітурієнтів, читайте у статті Оксани Онищенко «Куди пішли найкращі абітурієнти: важливі підсумки вступної кампанії» на ZN.UA.