Марк Цукерберг заявив про те, що компанія Facebook змінює свою назву на Meta Platforms Inc. або скорочено Meta. Як пише АР, це наймасштабніша подія, яка сталася з поняттям «метавсесвіт» з того моменту, як його вперше використав Ніл Стівенсон у романі «Лавина».
Але, як зазначає агентство, Цукерберг та його команда – не єдині, хто має власне бачення того, як може функціонувати метавсесвіт, який поєднуватиме використання віртуальної реальності та інших технологій. І ті, хто замислювався про цей новий світ, пов'язаний із гігантом соцмереж, стурбовані тим, що він отримає доступ до ще більшої кількості даних користувачів. Компанію вже звинувачують у тому, що вона нездатна зупинити поширення дезінформації в Інтернеті, яка лише посилює проблеми, що вже існують.
Що таке метавсесвіт
Цукерберг описує його як «віртуальне середовище», в яке користувач може зануритися, а не просто спостерігати через екран. По суті, це світ взаємопов'язаних, нескінченних віртуальних спільнот, в яких люди можуть зустрічатися, працювати та грати, використовуючи окуляри доповненої реальності, програми для смартфонів та інші пристрої.
За словами аналітика Вікторії Петрок, яка стежить за розвитком технологій, метавсесвіт включатиме й інші аспекти онлайн-життя, такі як покупки та соцмережі.
«Це наступний етап взаємодії, в якому речі об'єднуються в єдиний подвійний всесвіт. Ви можете жити віртуальним життям так само, як ви живете фізичним», - заявила вона.
Що можна робити у метавсесвіті
Наприклад, сходити на онлайн-концерт або здійснити віртуальну подорож. А ще створити об'єкт віртуального мистецтва чи купити віртуальний одяг.
Метавсесвіт також може змінити світ віддаленої роботи, в якому ми живемо за часів пандемії. Замість того, щоб дивитися на колег під час відеодзвінка, можна буде приєднатися до них у віртуальному офісі.
Facebook вже випустив програмне забезпечення Horizon Workrooms, яке можна використовувати із окулярами віртуальної реальності Oculus. Разом про те, ранні оцінки продукту були дуже високими. Гарнітура коштує 300 доларів і більше, що робить передові можливості метавсесвіту недоступними для багатьох. Ті ж, хто може собі це дозволити, можуть як аватари переміщатися між різними віртуальними світами, створеними компаніями.
"Більшість вражень від метавсесвіту буде пов'язана з можливістю телепортуватися від одного досвіду до іншого", - говорить Цукерберг.
Водночас технологічним компаніям доведеться домовитися, щоб об'єднати свої онлайн-платформи одна з одною. Щоб метавсесвіт міг працювати, технологічні компанії мають дійти єдиних стандартів. Інакше можуть з'явитися групи людей, що існують у різних метавсесвітах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Чи перейде Facebook повністю в метавсесвіт
Цукерберг розглядає проєкт як майбутнє Інтернету, оскільки вважає, що він стане великою частиною цифрової економіки. Критики також вважають, що такі кардинальні зміни є спробою вийти з кризи, яка почалася після публікації матеріалів, заснованих на внутрішніх документах Facebook.
Чи зможе компанія таким чином отримати ще більше даних користувачів
Розуміння метавсесвіту Цукербергом дещо відрізняється від того, як його бачать інші. Ентузіасти створення метавсесвіту розглядають його як звільнення онлайн-культури від корпорацій, таких як Facebook. Такі компанії отримують особисті дані користувачів, їхні фотографії, пости та плейлисти, а потім торгують даними, які отримали, проаналізувавши інформацію.
Разом з тим Facebook планує перенести свою політику, засновану на використанні даних користувачів, і в метавсесвіт. За словами Цукерберга, реклама продовжуватиме залишатися важливою частиною соцмережі і, ймовірно, метавсесвіту.
За словами Петрок, вона побоюється, що новий проєкт дозволить компанії збирати ще більше особистих даних користувачів. Він також може стати майданчиком, де поширюватиметься ще більше дезінформації, якщо Facebook не зможе впоратися з цією проблемою на своїх платформах.