Менш ніш за рік, 24 грудня, сонячний зонд NASA Parker пролетить повз Сонце на швидкості 195 км/с. Жоден об'єкт, створений людиною, не рухався так швидко і не наближався так близько до нашої зірки – він пролетить лише у 6,1 млн км від «поверхні» Сонця.
«Ми, по суті, майже приземляємося на зірку. Це буде монументальним досягненням для всього людства. Це еквівалентно висадці на Місяць у 1969 році», – сказав астрофізик з Лабораторії прикладної фізики Університету Джона Гопкінса та науковий співробітник проекту Parker доктор Нур Рауафі, повідомляє BBC News.
Швидкість Parker забезпечується величезною гравітаційною силою, яку він відчуватиме, коли буде нестися до Сонця. Це буде схоже на політ з Нью-Йорка до Лондона менш ніж за 30 секунд.
Нагородою цієї місії, як сподіваються дослідники, стануть проривні знання про деякі ключові сонячні процеси. Головний з них – чіткіше пояснення роботи корони, зовнішньої атмосфери Сонця. Вона зазнає, як здається, суперечливого перегріву. Температура Сонця у фотосфері, на поверхні, становить приблизно 6000 градусів за Цельсієм, але в короні вона може сягати приголомшливого мільйона градусів і більше. Здавалося б, температура повинна знижуватися з віддаленням від ядра зірки.
Також в області корони потік заряджених частинок – електронів, протонів і важких іонів – раптово прискорюється і перетворюється на надзвуковий вітер, що рухається зі швидкістю 400 км/с. Вчені досі не можуть повністю пояснити і це. Але це має вирішальне значення для поліпшення прогнозів поведінки Сонця і явища «космічної погоди». Останнє стосується потужних вивержень частинок і магнітних полів від Сонця, які можуть погіршити зв'язок на Землі і навіть вивести з ладу електромережі. Випромінювання також створює ризики для здоров'я астронавтів.
«Ми не знаємо, що ми знайдемо, але ми будемо шукати хвилі в сонячному вітрі, пов'язані з нагріванням», – сказала керівниця наукового відділу NASA доктор Нікі Фокс, яка до нинішньої посади була провідним науковцем у місії Parker.
«Я підозрюю, що ми відчуємо багато різних типів хвиль, які вкажуть на поєднання процесів, про які люди сперечаються роками», – зазначила Фокс.
Нагадаємо, NASA запланувало на 2024 рік висадку вчених на Місяць, демонстрація безшумного надзвукового літака X-59 QueSST, запуск двох нових супутників для вивчення клімату Землі, а також політ до одного з крижаних місяців Юпітера – Європи.