На Сонці сталося виверження, достатньо сильне, щоб спричинити спотворення його магнітного поля. Корональний викид маси (КВМ) стався 15 листопада, його змогли зафіксувати супутники, які спостерігають за нашою зіркою, повідомляє Space.com.
Так, супутники зняли викид гарячої плазми, яка відлетіла в космос. Сонячна ультрафіолетова камера на супутнику GOES-16 Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA) сфотографувала Сонце зі слідом матеріалу, що вивергається з району північного полюса.
КВМ виникають із плям на Сонці, які є темними областями на поверхні зірки, в яких потужні лінії магнітного поля часто заплутуються, перетинаються і реорганізуються, викликаючи раптовий вибух енергії. Це може призвести до гігантських викидів матеріалу, які можуть подорожувати космосом зі швидкістю кілька мільйонів кілометрів на годину.
Енергія, яка виділилася в результаті КВМ 15 листопада, викликала коливання температури вздовж ліній магнітного поля Сонця.
"КВМ був настільки потужним, що викривив магнітне поле Сонця, порушивши тендітний баланс сил навколо нашої зірки і викликавши великий викид маси назовні", - заявили представники Європейського космічного агентства (ESA). Вони також поділилися зображенням виверження, яке одержали за допомогою Сонячної та геліосферної обсерваторії (SOHO).
Виверження 15 листопада не було направлено на Землю, інакше викликало б перебої у роботі зв'язку нашій планеті.
Зазвичай КВМ виглядають як гігантське кільце диму чи ореол. Але на відео SOHO потрапив яскравий опуклий шлейф, за яким слідує потік маси через його центр, що нагадує нитку розжарювання в лампочці.
ESA/NASA SOHO satellite останній показав, що бризки або маси були захищені від потужного розгрому на Sun славиться як 'Coronal Mass Ejection', або #CME.
— ESA Operations (@esaoperations) November 16, 2023
Тут, ви можете повідомити про типовий “світлої кулі” shape of a CME, що випливає з широкої маси через її центр.
📸 @ESA/@NASA pic.twitter.com/NJ71YcHkbT
Раніше вчені заявили про те, що пік сонячної активності настане раніше, ніж передбачалося, і він буде сильнішим, ніж прогнозувалося. Чекати на пік слід уже в 2024 році