Лідники Тибетського нагір'я, що тануть, можуть вивільнити нові небезпечні види бактерій

Поділитися
Лідники Тибетського нагір'я, що тануть, можуть вивільнити нові небезпечні види бактерій У льодовиках нагір'я Тибету знайшли нові види бактерій © tureks.ru
Дослідники вже виявили сотні нових видів мікроорганізмів.

Вчені з Китайської академії наук заявили про те, що танення льодовиків Тибетського нагір'я може призвести до вивільнення нових видів бактерій. Їм вдалося знайти тут 1000 видів мікроорганізмів, сотні з яких ще невідомі науці, повідомляє IFL Science.

Зміни клімату загрожують Тибетському плато, тому відкриття викликає побоювання з приводу поширення потенційно небезпечних патогенів.

У ході дослідження вчені зібрали поверхневий сніг, лід та інші зразки з 21 льодовика Тибету в період з 2016 по 2020 рік. В результаті вони виявили 968 видів бактерій, близько 82% з яких не було задокументовано раніше.

Раніше вчені вважали, що умови льодовиків надто екстремальні для того, щоб у них могло жити багате розмаїття життя, але нові дослідження показали, що це далеко не так. Минулого року дослідники описали віруси, знайдені у льодовику віком 15 тисяч років, які не були схожими на ті, що зустрічалися раніше.

Льодовики та крижані щити покривають 10% поверхні Землі та є найбільшими резервуарами прісної води на планеті. Але, крім наукової цікавості, існує й нагальніша потреба у їх вивченні.

Автори нового дослідження висловлюють стурбованість тим, що льодовики нагір'я Тибету все більше тануть через підвищення температури, викликаного змінами клімату. Вчені побоюються, що бактерії, які тисячоліттями перебували у льодах, виявляться в нових умовах після того, як з водою, що тане, їх змиє вниз за течією.

«Захоплені льодом сучасні та давні патогенні мікроби можуть призвести до локальних епідемій і навіть пандемій […] Ці мікроорганізми можуть нести нові фактори вірулентності, які роблять рослини, тварин та людей уразливими. Крім того, фактори вірулентності можуть передаватися горизонтально всередині мікробної спільноти через мобільні генетичні елементи [...] Взаємодія між льодовиками та сучасними мікроорганізмами може бути особливо небезпечною, і необхідно оцінити потенційні ризики для здоров'я», — йдеться у дослідженні.

Що ще важливіше, нагір'я Тибету відоме як «водонапірна вежа Азії» і є джерелом декількох найбільших річок світу, оточених густонаселеними районами, в тому числі Янцзи, Хуанхе, річки Ганг і річки Брахмапутра. Якщо патогенні бактерії проникнуть сюди, наслідки можуть бути руйнівними.

«Викид потенційно небезпечних бактерій може торкнутися двох найбільш густонаселених країн світу: Китаю та Індії», — додають автори дослідження.

На даний момент такі попередження є попередніми, але вчені наголошують, що необхідно оцінити потенційні ризики для здоров'я, пов'язані з таненням льодовиків.

Раніше команда вчених з Нової Зеландії з'ясувала, що під шельфовим льодовиком Антарктиди в куполоподібній печері мешкають рої маленьких морських істот, схожих на креветок. Вони живуть у розвиненій екосистемі, яка ще недавно була прихована льодовиками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі