Вчені за допомогою телескопа «Хаббл» зафіксували сліди постійної водяної пари в атмосфері Європи - супутника Юпітера. Але, загадковим чином, вона фіксується тільки в одній півкулі, повідомляє NASA.
Попередні спостереження водяної пари на Європі були пов'язані з гейзерами, які вивергаються крізь лід. Вони нагадують гейзери на Землі, але їхня висота може досягати 90 кілометрів. У результаті в атмосфері супутника Юпітера утворюються короткочасні краплі водяної пари.
У ході нового дослідження вчені виявили набагато більшу кількість водяної пари в даних «Хаббла», отриманих за 1999-2015 роки. Що дивно, пара присутня тільки в «задній» півкулі Європи, яка завжди протилежна напрямку руху супутника Юпітера. Ця асиметрія між півкулями небесного тіла поки не отримала ніякого пояснення.
«Спостереження за водяною парою на Ганімеді і на зворотному боці Європи просуває наше розуміння атмосфери крижаних місяців. Однак виявлення стабільної присутності пари на Європі небагато більш дивно, ніж на Ганімеді, тому що температура поверхні Європи нижча, ніж у Ганімеда», - заявив провідний автор дослідження Лоренс Рот.
Європа відбиває більше сонячного світла, ніж Ганімед, тому температура на ній на 15 градусів Цельсія нижча. Температура денного боку Європи опускається до -126 градусів Цельсія. Проте, навіть при таких температурах водяна пара сублімується, тобто, перехід з твердого стану в пару здійснюється без проміжної фази в вигляді рідини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені заявили про те, що на дні солоного океану Європи можуть існувати вулкани, які живлять гідротермальні системи. Це робить супутник Юпітера ще більш відповідним об'єктом для пошуку позаземного життя.