«Хаббл» виявив сліди водяної пари на супутнику Юпітера Ганімеді

Поділитися
«Хаббл» виявив сліди водяної пари на супутнику Юпітера Ганімеді Сліди водяної пари знайшли на Ганімеді вперше © Phys.org
Пара з'являється в результаті випаровування льоду з поверхні супутника.

Вченим за допомогою телескопа «Хаббл» вперше вдалося знайти сліди водяної пари в атмосфері Ганімеда. Як повідомляє Phys.org, пара з'являється в результаті сублімації льоду (переходу з твердого стану в газоподібний) на поверхні супутника Юпітера.

Під час дослідження вчені використовували нові і архівні дані, зібрані «Хабблом».

Попередні дослідження показали, що Ганімед може містити більше води, ніж всі океани Землі. Але температури тут настільки низькі, що вода на поверхні зберігається в твердому стані. Океан же на Ганімеді розташовується на глибині близько 160 кілометрів під його поверхнею, тому ніяких слідів його випаровування зареєструвати не вдавалося.

Тепер же, вивчивши дані, зібрані «Хабблом» протягом останніх 20 років, вчені змогли знайти сліди водяної пари. У 1998 році інструмент Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) отримав перші зображення Ганімеда в ультрафіолетовому спектрі. На них вдалося роздивитися стрічки наелектризованого газу, які називають смугами полярних сяйв, а також знайти додаткові докази того, що у Ганімеда є слабке магнітне поле.

Подібності зображень пояснювали присутністю молекулярного кисню. А ось відмінності - наявністю атомарного кисню, який може вплинути на зображення в ультрафіолетовому спектрі.

В ході ж нового дослідження вчені вивчили дані, зібрані відразу двома інструментами «Хаббла» з 1998 по 2010 рік. На свій подив, вони не змогли виявити слідів атомарного кисню в атмосфері супутника. Тобто, мало би бути інше пояснення відмінностям в ультрафіолетових зображеннях полярних сяйв Ганімеда.

Температури поверхні Ганімеда змінюються протягом дня. Близько полудня в районі екватора стає дотатньо тепло, щоб лід міг почати випаровуватися, в результаті чого з'являється невелика кількість молекул води. Відмінності в зображеннях можна пояснити саме присутністю водяної пари в атмосфері супутника.

Вивчення Ганімеда становить інтерес для вчених, оскільки він є ідеальною лабораторією для спостережень за природою, еволюцією, а також можливої населеності льодистих світів. Крім того, інтерес представляє його взаємодія з Юпітером, а також роль, яку відіграє Ганімед в системі галілеєвих супутників планети.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, нещодавно астроном-любитель Кай Лу виявив новий супутник Юпітера, довівши, таким чином, кількість відомих місяців газового гіганта до 80.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі