Як COVID-19 провокує втрату нюху — пояснення вчених

Поділитися
Дослідження показують, що проблеми із нюхом мають 96% хворих на коронавірус.

Від початку пандемії, певно, жоден інший симптом не привернув стільки уваги, як втрата відчуття запаху. За різними оцінками близько 96% інфікованих коронавірусом переживають часткові проблеми із нюхом або повну його відсутність, повідомляє ABC News. У більшості хворих відчуття запаху відновлюється за тиждень.

Дослідження показали, що аносмія є кращим способом розпізнати коронавірус, аніж інші його симптоми, такі як кашель чи лихоманка. 

Вчені досі стовідсотково не визначили, як саме вірус спричиняє проблеми із відчуттям запаху, однак висувають деякі теорії.

«COVID-19 – абсолютно новий вірус, тож ми досі не маємо відповідей. Певно, із часом ми все дізнаємось, але в даний момент можемо робити лише припущення», – говорить отоларинголог клініки Клівленда доктор Радж Сіндвані.

Типи втрати відчуття запаху

Існує два типи втрати нюху, які переживають хворі на COVID-19, –  гострий та хронічний.

Під час гострої форми інфіковані коронавірусом можуть мати інші симптоми, які подразнюють носову порожнину – нежить, закладеність носу.

«Частинки, від яких ми відчуваємо запахи, мають пройти через ніс та потрапити на верхню його стінку, де знаходяться нервові закінчення. Цей процес не може відбутись, якщо слизова оболонка набрякла й іде надлишкове вироблення слизу», — пояснив Сіндвані.

Хронічна втрата нюху триває ще тижні й місяці після того, як людина перехворіла на COVID-19.

«У певний момент відбувається запалення нерва, чиї закінчення були пошкоджені під час активності віруса», — таке пояснення хронічної відсутності запаху надав доктор Сіндвані.

Які є теорії?

Одна з теорій припускає, що роль відіграє генетика. Дослідження, опубліковане в журналі Nature Genetics, пов’язує аносмію у хворого на коронавірус із специфічним розміщенням гена на хромосомі поблизу двох інших нюхових генів. 

Проте такий генетичний фактор ризику лише збільшує можливість втратити нюх на 11%, а не спричиняє її. Тобто люди із подібною особливістю не завжди мають проблеми із відчуттям запаху.

«Це свідчить про те, що генетика підвищує ризик втратити нюх, але не є його причиною. Загалом вплив генів в даному питанні не значний, адже в дослідженні було багато людей із такою генетичною мінливістю, які все одно не відчули втрати відчуття запаху», — зазначає доцент кафедри отоларингології та хірургії голови та шиї Медичного центру Університету Вандербільта доктор Джастін Тернер. 

Інша теорія, згідно з дослідженням Гарвардської медичної школи, опублікованим у липні 2020 року, полягає в тому, що COVID-19 завдає шкоди сустентакулярним клітинам, які допомагають нюховим нейронам розрізняти запахи.

Доктор Сандіп Датта, доцент нейробіології Інституту Блаватніка Гарвардської медичної школи і головний автор дослідження, запевнив, що дані підшкірні клітини здатні відновлюватись та виконувати свою функцію після пошкодження. Однак цей процес займає від тижнів до місяців, що пояснює, чому в деяких людей ще довгий час відсутнє відчуття запаху.

«Зараз ця теорія має найбільше доказів», — додав доцент. 

Крім того, дослідження Національного інституту здоров’я, проведене в грудні 2020 року, припускає, що втрата нюху може бути викликана тим, що COVID-19 спричиняє запалення й кровотечу в частині мозку, відомій як нюхові цибулини.

«Невідомо, проникає коронавірус, як багато інших, у нюхові цибулини чи ні. Це досі під питанням. Навіть вірус герпесу може потрапити до мозку через нюхові шляхи. Тому таку можливість не виключено, хоч ми досі не знаємо, чи нюхові цибулини відіграють роль в даній ситуації», – повідомив професор кафедри оториноларингології хірургії голови та шиї в Університеті Пенсільванії Річард Доті.

Сіндвані заявив, що всі названі теорії можуть виявитись правдивими. 

«Можливо, роль відіграє не щось одне, а багато речей – те, що ми називаємо багатофакторністю. У одного пацієнта це може бути генетична причина, в іншого – підшкірні клітини», – сказав доктор.

Як хворим на COVID-19 повернути відчуття запаху? 

Дуже рідко трапляється, щоб у тих, хто перехворів на коронавірус, не відновився нюх. Дослідження показують, що лише близько 5% пацієнтів усе ще мають аносмію через шість місяців після одужання.

Є декілька методів, які можна випробувати для відновлення нюху. Медичне лікування включає промивання фізіологічним розчином для виведення слизу та рецептурні стероїдні спреї для зменшення запалення.

Пацієнти також можуть пройти «нюхове навчання», тобто натренувати ніс знову розпізнавати запахи.

«Як є базові кольори: червоний, жовтий та синій, так само є ключові запахи: квітковий, фруктовий, ароматичний та смолистий. Ви отримуєте палички, тримаєте їх біля носа, вдихаєте по 15-20 секунд двічі на день і думаєте про те, як, наприклад, пахнуть троянди, намагаєтеся згадати. Вважається, що поєднання візуальних образів із запахами допомагає пришвидшити процес відновлення», – пояснює Сіндвані.

Доктор Джастін Тернер переконаний, що переживання аносмії викликало в людей нове ставлення до вміння розрізняти запахи.

«Ми недооцінювали це відчуття, тому що використовуємо його постійно. Лише коли щось втрачаєш, усвідомлюєш важливість», — сказав він. 

За деякими прогнозами, наближається фінал пандемії коронавірусу. Новий штам «Омікрон» викликає менш важкий перебіг захворювання, ніж варіант «Дельта». Частково це пов’язано з імунітетом, створеним за допомогою вакцинації або після того, як люди вже перехворіли коронавірусом. Дослідження також показують, що «Омікрон» частіше концентрується у верхніх дихальних шляхах, а не у легенях. Відповідно, перебування в лікарні пацієнтів із коронавірусом може скорочуватися, і менше інфікованих потребують інтенсивного лікування, пише Financial Times.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі