Експерти пояснили, чи варто боятися мРНК-вакцин

Поділитися
Експерти пояснили, чи варто боятися мРНК-вакцин Використання мРНК-вакцин викликає страхи, але експерти впевнені, що боятися нема чого © pixabay.com
Деякі люди боятися, що такі вакцини можуть викликати зміни в ДНК.

Коли на початку 2020 року стало ясно, що поширення вірусу Sars-CoV-2 може перерости в пандемію, вчені, які розробляють інноваційні шляхи створення вакцин, побачили в цьому шанс. Експериментальні РНК-вакцини відомі своєю гнучкістю і швидкістю, і в умовах пандемії стали одними з перших, які почали проходити випробування на людях. Вакцини від Moderna Inc. і Pfizer Inc./BioNTech стали першими, які в кінці минулого року показали свою ефективність. Але, оскільки технологія виробництва таких вакцин доволі нова, вони уразливі для кампаній з дезінформації, які закликають відмовитися від щеплень від коронавірусу, пише Bloomberg.

Як працює мРНК-вакцина

Такі вакцини працюють не так, як попередні покоління вакцин. Замість того, щоб приносити в тіло інактивовану і більш слабку версію вірусу або його частини, вони тимчасово перетворюють клітини тіла на маленькі «заводи з виробництва вакцин». Вони роблять це, використовуючи синтетичну версію так званої матричної РНК - молекули, яка зазвичай відповідає за перенесення інформації про первинну структуру білків від ДНК до місць синтезу білків.

В даному випадку мРНК «диктує» тілу виробництво білків шипів, які Sars-CoV-2 використовує для проникнення. А це стимулює тіло виробити довгостроковий імунітет проти вірусу. мРНК-вакцини можна розробити швидше, ніж традиційні, через те, що не потрібно вирощувати вірус або його частини усередині живої клітини. Крім того, модульна природа мРНК робить розробку нових вакцин відносно простою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Що ми знаємо про їхню ефективність

Під час проведення третього етапу клінічних випробувань вакцини, в яких взяли участь 30 тисяч осіб, Moderna заявила про те, що її препарат запобігає симптоматичному перебігу захворювання в 95% випадків (пізніше компанія змінила ці дані, заявивши, що вакцина в 90% запобігає зараженню коронавірусом і в 95% - тяжкому перебігу хвороби - ред.).

У третій фазі клінічних випробувань вакцини Pfizer взяли участь 43 тисячі осіб, вакцина показала, що здатна захистити від зараження коронавірусом в 95% випадків.

Про показники в реальному житті говорити поки рано. Але дані про вакцинацію, проведену в Ізраїлі, показують, що вакцина Pfizer після введення двох доз захистила від 95% випадків зараження вірусом і 87% випадків госпіталізації.

Що відомо про безпеку вакцин

Обидві вакцини можуть викликати сильні побічні ефекти, особливо після другого уколу. Вони включають в себе головний біль, біль в м'язах і суглобах, а також лихоманку. Під час випробувань вакцини Moderna більшість людей у віці до 65 років після другого уколу відчували втому і біль у м'язах, приблизно у половини був озноб, а у кожного шостого піднялася температура. Причому, у випадку з обома вакцинами, такі побічні ефекти менше спостерігаються у літніх людей.

Після того, як вакцини почали використовувати для населення, в різних країнах почали спостерігатися сильні алергічні реакції. Ймовірно, їх викликають ліпідні частинки, які використовують для доставки вакцин в організм. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США, такі випадки дуже рідкісні - від двох до п'яти випадків на мільйон. Зазвичай позбутися від алергії допомагає введення адреналіну, але іноді потрібна інтубація.

У деяких випадках після щеплення вакциною Moderna з'являється висип, але він безпечний.

Хто поширює дезінформацію про вакцини

Проти використання мРНК вакцин виступили антивакцинатори, які все частіше об'єднують свої зусилля з альтернативними правими - рухом, який займається в основному онлайн-діяльністю в США. Члени цього руху сповідують екстремістські переконання, засновані на білому націоналізмі. Проти вакцин також виступають консерватори. За даними Держдепартаменту США, дезінформацію про мРНК вакцини поширювали також кілька онлайн-платформ, пов'язаних з розвідкою Росії.

Дослідження Kaiser Family Foundation показало, що ті, хто відмовляється від вакцинації, як правило, отримують інформацію з Facebook. Ті ж, хто хотів би отримати щеплення, віддають перевагу газетам і телебаченню.

Що вони говорять

Що при виробництві і тестуванні вакцин були пропущені важливі етапи - вакцини були випущені в короткий термін, це правда. Але це сталося не через те, що були пропущені якісь етапи, а через те, що компанії проводили кілька етапів досліджень паралельно.

Що вакцини не були схвалені Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США - правда, що FDA поки видало тільки дозвіл на використання вакцини в екстрених випадках, але це існуючий механізм, який був створений для отримання доступу до медикаментів в разі крайньої необхідності. Обидві компанії заявили, що подадуть заявки на регулярне схвалення вакцин в цьому році.

Що вакцини є якоюсь формою генної терапії, яка може змінити ДНК - цього не станеться. Незважаючи на те, що мРНК - це генетичний матеріал, він працює не так, як механізми, покликані змінити ДНК всередині клітин. Такі вакцини ніяк не впливають на ДНК, мРНК недовговічні і не проникають в ядро клітин, де і міститься ДНК.

Що ліпідні наночастинки в вакцинах можуть містити антифриз - це неправда. Антифриз містить токсичний етиленгліколь. Замість цього ліпідні наночастинки включають поліетиленгліколь, інертне з'єднання, яке міститься в повсякденних продуктах, таких як зубна паста і шампунь, а також у багатьох ліках, включаючи проносні.

Що вакцини можуть викликати погіршення стану у тих, хто захворів незважаючи на щеплення, - подібні страхи висловлювали на теоретичному рівні до того, як почалося тестування вакцин від ковіду. Причина в тому, що натяки на такий ефект спостерігалися під час тестування на тваринах вакцин, покликаних захистити від вірусу SARS - попередника SARS-CoV-2. Але нічого подібного не спостерігалося під час випробувань мРНК-вакцин від нового коронавірусу на людях.

Що ми не знаємо довгострокові ефекти вакцинації - це справедливо для всіх нових вакцин. Але побічні ефекти, як правило, проявляються протягом перших місяців після масової вакцинації, тому FDA вимагає спостережень за учасниками випробувань перед схваленням. У звітах про випробування вакцин і даних після початку вакцинації не було свідчень смертей, пов'язаних зі щепленнями.

Повідомлень про побічні ефекти вакцин від коронавірусу більше, ніж від вакцин проти грипу - таке порівняння некоректне, вважає Аарон Кессельхейм, професор медицини Гарвардської медичної школи. Кількість повідомлень про побічні ефекти збільшується, коли вакцинація є однією з головних тем, а заявити про побічні ефекти може хто завгодно. Оскільки вакцинація є масовою, деякі люди захворіють і навіть помруть незабаром після того, як отримають щеплення, і такі смерті не будуть пов'язані з вакциною.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі