Дві вакцини від коронавірусу пройшли другу фазу клінічних досліджень

Поділитися
Дві вакцини від коронавірусу пройшли другу фазу клінічних досліджень Дві вакцини від коронавірусу пройшли другу фазу клінічних досліджень © 112.ua
Обидві вакцини викликали у добровольців імунну відповідь.

Дві вакцини від коронавірусу, одна з яких розробляється в Китаї, а друга – у Великій Британії успішно пройшли другу фазу клінічних випробувань. Як повідомляє N+1, у більшості добровольців з'явився як T-клітинна, так і антитільна відповідь, у багатьох розвинулися помірні побічні ефекти.

Наголошується, що обидві команди продовжують стежити за станом здоров'я добровольців, які брали участь у другій фазі, але британські медики вже переходять до третьої фази досліджень.

Вчені з Оксфордського університету тестували вакцину на 1077 добровольцях у віці від 18 до 55 років. Половині з них ввели вакцину від коронавірусу, а другій – вакцину від менінгіту. Через 28 днів після первинної вакцинації, 10 добровольцям ввели другу дозу вакцини. 113 учасників випробування також приймали парацетамол до вакцинації і через добу — так дослідники перевіряли, чи може протизапальний препарат знизити побічні ефекти. За станом здоров'я та імунною відповіддю добровольців на момент публікації результатів спостерігали протягом 56 днів і будуть продовжувати стежити протягом року.

Вакцина від коронавірусу викликала більш часті і сильні побічні ефекти (наприклад, головний біль, слабкість, жар, біль в місці ін'єкції), ніж вакцина від менінгіту, але не призвела до тяжких наслідків. У групи, яка приймала парацетамол, побічні ефекти зустрічалися рідше.

Вакцина викликала як T-клітинну, так і антитільну відповідь: пік першої припав на 14 днів після ін'єкції, другої — на 28 днів. Кількість T-клітин, які розпізнають S-білок коронавірусу, поступово знижувалася після піку і не збільшилася після другої дози вакцини. Зате кількість антитіл IgG залишалося високою протягом 56 днів спостереження і збільшилася в кілька разів після другої дози вакцини. Через 28 днів після ін'єкції у 91 або 100% учасників (за результатами різних аналізів) з'явилися нейтралізуючі антитіла — вони не тільки розпізнавали, але і успішно нейтралізували 80 або 50% живого вірусу.

Метою китайської команди дослідників було не тільки підтвердити безпеку вакцини, але і визначити дозу для третього етапу клінічних досліджень. У випробуваннях брали участь 508 добровольців, яких розділили на дві групи: близько половини учасників отримали високу дозу вакцини, чверть — низьку (вона відповідала тій, що використовували дослідники з Оксфорда), а решта добровольців — плацебо. За станом учасників спостерігали протягом 28 днів, зразки крові брали відразу після вакцинації, а також через 14 та 28 днів.

Побічні ефекти від вакцинації спостерігалися у 70% добровольців. По більшій частині, реакції були легкими чи помірними, але у 9% добровольців, які отримали більшу дозу препарату, з'явилися серйозні побічні ефекти, в основному лихоманка. У групі з низькою дозою і плацебо на серйозні побічні ефекти поскаржилися лише 1 і 2% добровольців відповідно

T-клітинна імунна відповідь розвинулася у близько 90% добровольців в обох експериментальних групах і була у середньому слабкішою, ніж у британської вакцини (11 чутливих до S-білку клітин на сто тисяч мононуклеарних клітин проти 856 на мільйон). Нейтралізуючі антитіла з'явилися у 59 і 47% учасників, які отримували велику і малу дози, відповідно.

Вчені відзначають, що у їхнього дослідження є обмеження: добровольців набирали з китайського Уханя, тому у багатьох із них вже був базовий імунітет до коронавірусу. Крім того, обидві команди дослідників підкреслюють, що до кінця клінічних випробувань ще далеко, оскільки вакцину необхідно протестувати на великій вибірці добровольців, в яку включити представників різних національностей і рас, літніх людей і людей з супутніми захворюваннями. Команда з Оксфордського університету вже приступила до цієї задачі і набирає добровольців для третьої фази випробувань у Великій Британії, Бразилії і Південній Африці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше британська компанія Synairgen заявила про те, що запропонований нею метод лікування коронавірусу дозволяє знизити кількість людей, яким необхідна інтенсивна терапія. Про це свідчать попередні результати клінічних досліджень.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі