Вчені заявили про те, що збереження екосистем та видова різноманітність впали до критичної позначки у 58% ключових екорегіонів Землі. На думку дослідників, це свідчить про загрозу початку масового вимирання і різкого скорочення чисельності тварин. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Science.
Вчені склали найбільш широку базу видів на Землі, яка включає в себе майже 40 тисяч різних форм життя, що живуть на різних континентах планети, і два мільйони оцінок їхнього видового різноманіття. Отримані дані вчені використовували для оцінки біомів – складових частин біосфери Землі, які включають в себе сотні пов'язаних одна з одною біосистем і біоценозів, розташованих в одному кліматичному поясі. Подібних зон на суші дослідники виділяють 14.
У результаті дослідники встановили, що 58% з цих біомів знаходяться в критичному стані. В них вимерло понад 20% видів тварин, мікробів та інших істот, що мешкали в них до початку масової експлуатації земель, вирубування лісів і видобутку корисних копалин. Скорочення ж видового різноманіття на 10-20% призводить до незворотних наслідків, більшість з яких проявлять себе в майбутньому.
Найбільше подібний обвал екосистем зачепила центральні райони США і Канади, Гімалаї, Австралію, південні райони Європи і Росії, Центральну Африку і південь Південної Америки. Менше за все вони торкнулися або торкнуться півночі Росії і Канади, екваторіальних районів Латинської Америки, Індокитаю і тропічної Африки.
З усіх біомів тільки три: тундра, тайга і широколисті та субтропічні ліси знаходяться у відносній безпеці. У всіх інших вимерло близько 20% видів і їм загрожує небезпека різкого скорочення видового різноманіття.
Раніше вчені заявили про те, що на Землі не залишилося жодного місця, на яке яким-небудь чином не вплинув би розвиток людства. Висновки вчених були зроблені на підставі даних, отриманих за 30 років археологічних розкопок і нових дослідженнях давніх ДНК