Дослідники з Інституту фармакології та токсикології при Цюріхському університеті виявили два особливих періоди протягом доби: перед пробудженням і перед засинанням. Транскрипти засинання закладають основу для швидкого оновлення синапсів під час сну, а транскрипти пробудження безпосередньо пов'язані з функцією синапсу. При регулярному циклі сну і неспання білки, створені з використанням цих транскриптів, показали пікове вироблення на світанку і в сутінках.
У ході супутнього дослідження вчені з Університету Людвіга Максиміліана в Мюнхені та Інституту біохімії Макса Планка в Мартинсриді провели експеримент, який показав, що рівень білків досягав піку двічі на добу. При цьому, найбільший сплеск спостерігався саме перед пробудженням, а відсутність сну ці піки виробництва білків згладжує.
Марія Роблес, невролог з Університету Людвіга Максиміліана в Мюнхені і співавтор обох статей, зазначає, що відкриття етапів виробництва білка і його активності дозволяють зрозуміти наскільки добре мозок контролює ці молекули в залежності від часу доби і режиму дня людини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше група вчених з Великої Британії та Китаю вперше змогла показати нейронну основу зв'язку між депресією і безсонням,виявивши ділянки мозку, які пов'язані з поганим сном, і з депресією. Серед цих ділянок області, пов'язані з прийняттям рішень, роботою пам'яті і свідомості.