"Ця планета не схожа на жодну з планет Сонячної системи, більш того, вона не схожа на жодну з відомих екзопланет. Інші планети, що знаходяться так далеко від своїх зірок, мають дуже маленький ексцентриситет, тобто рухаються практично по рівних кругових орбітах. Великий ексцентриситет цієї екзопланети вказує на якісь особливості в її формуванні або еволюції", - заявила одна з авторів знахідки, астрофізик Каліфорнійського технологічного інституту Сара Блант.
Планета обертається навколо зірки HR 5183 і проходить повне коло по орбіті за 45-100 років. Несподіванкою для дослідників стала витягнутість цієї орбіти: більшу частину часу вона проводить на дальніх її межах, постійно то прискорюючись, то сповільнюючись, а потім зближується із зіркою. Якщо б така планета знаходилась в Сонячній системі, вона б то зблизилася із зіркою на зразок Марса, а потім "відлітала" на орбіту Нептуна.
Астрономи відзначають, що саме ця особливість орбітального руху дозволила помітити вплив тяжіння HR 5183 b на її зірку. Інакше такий метод пошуку потребував би спостереження повного річного кола планети по орбіті. Швидше за все, високий ексцентриситет став результатом випадкових гравітаційних взаємодій з іншою планетою порівнянних розмірів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.