ВИПРАВДАННЯ ЧЕРЕЗ 500 РОКІВ

Поділитися
Дивовижні знахідки старовини трапляються й досі. Але, погодьтеся: одна справа відкопати стародав...

Дивовижні знахідки старовини трапляються й досі. Але, погодьтеся: одна справа відкопати стародавню статую чи прекрасний виріб із скіфського золота й зовсім інша — знайти зотлілий рукопис, шматки літопису, збірник документів. Надто недовговічний матеріал папір, швидко він гине, та й зберігати його багатьом поколінням навряд чи спадає на думку. Але й такі знахідки, на щастя, трапляються...

Чимало подібних раритетів знайдено на Алтаї. Чому саме там? З давніх давен на Алтаї жили старообрядники, котрі свято берегли свої книги, як і свою, гноблену офіційною владою, віру. Архео- графічній експедиції на чолі з М.Покровським пощастило. Можна сказати, в наші дні вона відшукала бабусю, якій вдалося врятувати та зберегти низку рукописних книг із монастирської бібліотеки. Пощастило і цій книзі — викинута в безверхий сарай, вона опинилася в снігу, і її не спалили, коли надійшла команда знищити весь «опіум для народу»...

З великими труднощами книга потрапила до рук дослідників, а потім була розклеєна на окремі аркуші й розшифрована. Це виявилися «Дебати митрополита Даниїла з Максимом Греком».

Максим Грек був одним з провідних культурних діячів Русі кінця XV — початку XVI століть. Держава переживала тоді період відродження після тривалого періоду монголо-татарського ярма. Поруч з архітектурою, ремеслами, відроджувалася й книжність, світська та церковна. Саме тоді Василь III звернувся в Афонський монастир із проханням надіслати вчену людину для перекладу грецьких книг, яких в його бібліотеці було багато. Так до нашої країни потрапив Максим Грек.

Складною виявилася доля вченого, сучасника, а можливо, й знайомого великих Леонардо, Рафаеля та інших геніїв світової культури. Його двічі судив собор вищого російського духівництва, потім ув’язнили в темниці, де М.Грек і закінчив своє багатостраждальне життя. Водночас саме тут він створив велику кількість своїх творів.

Максимові не пощастило двічі. По-перше, коли він рішуче втрутився в численні одруження Івана Грозного (про історію з Соломонією наша газета писала). Але ще більшої шкоди завдала йому боротьба проти права монастирів володіти землями, до якої він активно прилучився й одним з організаторів якої був.

Митрополит Даниїл, у кращих традиціях судилищ, навіть звинуватив Грека в шпигунських діях на користь Туреччини. Хоча відомо, що він виступав поборником визволення балканських народів від турецького ярма і силу, спроможну на це, вбачав саме в Росії.

Не тільки за життя, а й після смерті Максим Грек зазнав безліч несправедливих нападок. І збір- ник документів із його судилища допомагає багато що побачити в іншому світлі. Значною мірою до- помогла йому виправдатися перед нащадками алтайська бабуся-старообрядниця. І щасливий випадок. І впевненість дослідників у тому, що рукописи не горять і не гниють. А тому шукати можна й потрібно. Навіть найбезнадійніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі