У Міністерстві праці та соціальної політики України, прочитавши лист Ірини Буяковської, дуже здивувалися її поінформованості щодо чинного законодавства. У телефонній розмові працівники департаменту державного соціального захисту населення визнали, що всі викладені в листі Ірини невідповідності одних законодавчих актів іншим мають місце. А відбувається це тому що «у держави немає грошей».
В офіційній відповіді за підписом директора департаменту держсоцзахисту населення Віктора Дяченка на запит «ДТ» ми отримали офіційну версію ситуації.
Виявляється, постанову Кабінету міністрів України від 12 січня № 14 «Про розміри державної допомоги сім’ям із дітьми 2001 року» було прийнято з урахуванням частини сьомої статті 28 закону «Про бюджетну систему України», котра визначає: «Якщо в проекті Закону України про Державний бюджет України не забезпечується в рамках наявних ресурсів фінансування в повному обсязі витрат, передбачених законодавством України, Верховна Рада України приймає Закон про Державний бюджет України, не змінюючи чинного законодавства».
Далі з пояснювальної записки департаменту слідує, що «розмір допомоги, відповідно до постанови КМ від 12 січня № 14, одиноким матерям на дітей із числа дітей-сиріт, що залишилися без піклування батьків, колишніх вихованців дитячих будинків (шкіл-інтернатів) становить 23 грн. 60 коп., іншим одиноким матерям — 11 грн. 80 коп».
З 1 січня цього року замість діючої раніше адресної соціальної допомоги «всім» набрав чинності закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», який закріпив систему адресної підтримки сімей з урахуванням їхнього доходу і майнового стану. Тобто цей вид допомоги отримують лише ті сім’ї, які дійсно потребують цього, після певних перевірок їхніх доходів і умов життя.
Відповідно до ст. 5 закону про стабілізацію економічного становища в Україні розмір допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму, що встановлюється, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України». А ст. 56 Закону про Держбюджет-2001 встановила розмір прожиткового мінімуму для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у сумі 50 грн. у розрахунку на одного члена сім’ї.
«Якщо середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім’ї І.Буяковської не перевищує 50 грн., то вона має право звернутися до органів праці та соціального захисту населення по призначення такої допомоги», — резюмує департамент державного соціального захисту населення.
А якщо перевищує, бо враховує і пенсію її батьків, із якими вона разом живе, тоді ... даруйте, — не можна, хоча й прописано. Але в законах, розрахованих на кращі часи.