Відпустка по-американськи

Поділитися
Почнемо з того, що в Сполучених Штатах немає обов’язкової, гарантованої державним законом відпустки...

Почнемо з того, що в Сполучених Штатах немає обов’язкової, гарантованої державним законом відпустки. Тож працюючий за наймом американець залежить у цьому сенсі виключно від доброї волі роботодавця й (у тих місцях, де організовано профспілки) від активності профспілкових лідерів. У результаті середня тривалість американської відпустки становить усього 10 днів на рік. Для порівняння, у Німеччині законом установлено обов’язкові 24 відпускні дні, а в реальності середня відпустка пересічного німця триває 30 днів. У Великобританії й Австралії ці показники становлять, відповідно, 20 і 25 днів, а в Японії — 10 і 17,5.

Слід зауважити, що американський середній клас із самісінького початку ставився підозріливо до самої ідеї більш чи менш довшого часу, не зайнятого роботою. Аж до кінця XIX століття відпусток в Америці не знали, курортні місця були призначені винятково для лікування й розваги знуджених аристократів. Поступово мода на те, щоб кілька днів на рік проводити вдалині від дому й займатися пустопорожніми речами (купанням, прогулянками, танцями, пікніками, регатами чи тенісними турнірами), поширилися серед представників середнього класу, а з 30-х років ХХ століття відпустка стала масовим явищем, хоча отримували її не всі й не щороку.

І донині невід’ємною частиною американської робочої етики є коротка й нерегулярна відпустка, а відданість справі часто демонструється з допомогою довших, аніж призначено за графіком, годин і днів, проведених на робочому місці. За хороших часів така поведінка пов’язана з бажанням прискорити кар’єрний ріст, за поганих — із надією уникнути звільнення... Інший вид американської «відпустки» — це коли люди беруть відпустку, але «не по-справжньому» — забігають на роботу на годинку-дві або зв’язуються зі співробітниками та клієнтами по мобільному телефону або через Інтернет.

Тим часом лікарі та психологи одностайні: робота без перерв шкідлива й для здоров’я, і для продуктивності праці, бо веде до перевтоми, зниження мотивації, нервового й фізичного виснаження. Це починають розуміти дедалі більше американців. Приміром, начальниця відділу, в якому я працюю, перед початком своєї двотижневої відпустки надіслала внутрішньою електронною поштою такий прощальний лист: «Я вас усіх дуже люблю й нудьгуватиму за вами, але якщо хтось насмілиться мені зателефонувати, помста моя буде страшна».

Зрозуміло, у кожній приватній компанії встановлено свої відпускні правила та терміни, але класичним є підхід, коли тривалість призначеної відпустки прямо залежить від стажу працівника та його становища на службових східцях. Простіше кажучи, тому, хто працює довго й ходить у начальниках, можна відпочивати довше. При цьому нерідко буває, що вимогою є не брати відпустку повністю, а розтягувати на весь рік: серед багатьох американців існує уявлення, що коли без тебе можуть обійтися протягом, скажімо, місяця, виходить, ти взагалі не дуже потрібен...

Вибравшись у відпустку, люди бідніші зупиняються в кемпінгах, використовуючи під житло намети (в основному, прерогатива молоді) або трейлери — «будиночки на колесах» (це більш характерно для пенсіонерів, причому для декого з них такий вид житла є основним). Більшість же відпускників наймають готельні номери або орендують приватні будинки та квартири. А багатші купують власні дачі в курортних селищах на березі океану чи в горах.

Оскільки вартість нерухомості в Америці виражається зазвичай шестизначним числом, дедалі більшого поширення набуває купівля пляжних і дачних будиночків, готельних номерів сімейного типу й навіть прогулянкових яхт у часткове користування в режимі розподілу часу. Ідея полягає в тому, що ви сплачуєте лише 1/52 частину ціни й в результаті стаєте повноправним власником нерухомості, але тільки протягом одного тижня на рік (якого саме — вказується в умовах контракту). Нині близько трьох мільйонів американських сімей вибрали саме такий спосіб володіння відпускним житлом. Уважається, що особливо він зручний для подружніх пар із маленькими дітьми. Його мінус — прив’язаність до одного й того ж місця (адже іноді хочеться чогось новенького). Виходом у такому разі є обмін із сім’ями, котрі мають власність на таких же засадах на інших курортах.

Коротка відпустка американців частково компенсується частими святами, які зазвичай приєднуються до вихідних. Це, а також необхідність брати відпустку частинами призвели до того, що найпоширенішою формою відпочинку американців є нетривалі поїздки, здійснювані кілька разів на рік. У п’ятірку найпопулярніших місць, куди американці вирушають у подорожі, входять Лас-Вегас, Орландо (містечко у Флориді, де розташований знаменитий Діснейленд), Сіетл, Лос-Анджелес і Нью-Йорк. Останніми роками багато з жителів США вподобали морські круїзи, серед яких найпопулярніший літній круїз уздовж Аляски з відвіданням усіх визначних пам’яток цього віддаленого північного штату, що свого часу був у складі Російської імперії.

Попри відносно високі ціни на бензин, поїздки на власному чи орендованому автомобілі й цього року залишаються найліпшим засобом пересування. Цьому сприяє відмінно розвинена система автозаправок і закусочних «швидкої їжі», часто об’єднаних у спеціальні комплекси, що стоять уздовж усіх більш-менш великих доріг. Туди входять ще громадські туалети, стенди з туристичною інформацією, сувенірні магазинчики, аптеки...

Однією з характерних рис американської відпустки є прагнення сполучити відпочинок з усілякими захопленнями (вінд-серфінгом, катанням на гірських чи водних лижах, пірнанням з аквалангом тощо) або з пізнанням чогось нового й цікавого. Приміром, Діснейленд пропонує відвідувачам не тільки всілякі атракціони та спілкування з «живими» героями мультфільмів, а й такі розважально-пізнавальні програми, як «таємниці глибин океану» або «досягнення техніки та технології»... У розташованому неподалік тематичному парку Universal Studio можна не лише опинитися «всередині» знаменитих фільмів, а й побачити, як їх робили... А для літніх американців існує мережа недорогих кемпінгів Olderhostel, у яких вони не лише відпочивають, а й, за бажанням, вивчають у природних умовах геологію, історію, біологію, вчаться визначати стежки тварин, управляти катером або лісопилкою, співати, малювати, навчаються якогось ремесла, не кажучи вже про можливість порибалити чи поблукати гірськими або лісовими стежинами...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі