Євросоюз останнім часом вкладає чималі кошти в розвиток одного з найдивовижніших регіонів Польщі — Свєнтокшиського воєводства. Що ми знаємо, по суті, про цей унікальний історичний і культурний куточок старовинної країни? Насправді — не так багато. Хоча від Львова до Кельце (він має статус «повяту») всього якихось 317 км. «Swietokrzyskie czaruje!» («Свєнтокшиське зачаровує!») — таке гасло цієї місцевості (чарівниця, або відьма на мітлі — туристичне лого воєводства). І справді заворожує, якщо ознайомишся ближче з визначними пам’ятками цих земель…
Наш маршрут наче окільцював Свєнтокшиське воєводство: Островець-Свєнтокшиський, Сандомеж (або Сандомир), Хмелев, Балтув, Курозвенки, Кельце...
Назва воєводства походить від Свєнтокшиських гір, найдавнішого в Польщі гірського хребта (найвищий — пік Лисиця 612 м над рівнем моря, що в гірському ланцюгу Лисогори).
До складу воєводства входять 14 повітів і 102 гміни. Місто Кельце має статус повіту. Площа цього регіону 11 691 кв. км. Причому це лише 3,7% площі Польщі. Тут мешкає близько 1,3 млн. жителів.
«Для просування Свєнтокшиського воєводства в Європі і світі передбачений окремий рядок у бюджеті Польської Республіки, — розповідає Цезарій МОЛЬСЬКИЙ, віце-директор Департаменту міжнародного співробітництва Польської туристичної організації. — Головний акцент тут — розвиток туризму як провідної галузі регіону. До 2020 року заплановано багато акцій, які мають відкрити гостям нашої країни ці приголомшливі куточки Польщі».
* * *
Місто Сандомир (перша зупинка в подорожі воєводством) відоме як вотчина Єжи Мнішека, батька Марини Мнішек.
Місцеві жителі кажуть, що ріка Вісла дуже любить Сандомир (польск. Sadomierz), тому що утворює своїми вигинами літеру «S». Правда, нинішнього року, у травні, Вісла не пощадила красеня і послала на нього велику воду. Сандомир розкинувся на семи пагорбах. Місцеві жителі називають його «малим Римом». І не тільки тому... Місто славне архітектурним комплексом. Адже Сандомир існував ще в дохристиянську епоху. Але після смерті Болеслава Кривоустого 1139 р. місто стало столицею удільного князівства, яке дісталося спочатку Генріху, сину Болеслава, потім — Болеславові Кучерявому...
Сьогодні це затишне старовинне містечко. Здається, жодні вітри не порушать спокою і розміреного ритму життя Сандомира.
Історичний образ Старого Міста добре зберігся. Площа Ринок — дуже стародавня: саме тут у сиву давнину перетиналися торгові шляхи. Костел Святого Якуба разом із монастирем домініканців у Сандомирі — один із найстаровинніших цегляних костелів на території Польщі. Неподалік костьолу — Яр Королеви Ядвіги, природний лісовий яр завдовжки близько 500 метрів, який розділяє пагорби Святого Якуба і Святого Павла, — найгарніший серед лісових сандомирських ярів.
У Сандомирі збереглися ратуша з неоціненним архівом, Опатівські ворота, зійшовши на які (всього 132 сходинки!), можна побачити повністю і місто, і Віслу з висоти пташиного польоту. А під містом розкинулася ціла мережа таємних коридорів (одним із яких дозволяється гуляти туристам).
* * *
Як відомо, виготовлення порцеляни в Європі розпочалося у XVII столітті. У Хмелеві збереглося одне з перших мануфактурних виробництв (ручне виготовлення), при якому діє унікальний Живий музей порцеляни. Наприклад, тут збереглася 20-метрова (заввишки) камінна піч, у якій раніше випалювали порцеляну. Тепер піч, звісно, не функціонує. Зате в ній — досить стильний конференц-зал.
У Живому музеї порцеляни в Хмелеві можна навіч переконатися, наскільки трудомісткий процес виготовлення порцеляни, тому й ціни на ці вироби у магазині, що міститься при фабриці, відповідні.
* * *
«ЮраПарк» у Балтуві. Один із представників вимерлих хребетних |
Цей слід стародавнього динозавра, виявлений на вершині скелі Чарця Стопка, започаткував нову еру в історії Балтува. На його території створено перший у Центрально-Східній Європі Парк Юрського періоду, що існує вже сім років і ліквідував проблеми безробіття в регіоні. У сільці 400 чоловік населення, і половина їх працює в «ЮраПарку». І що цікаво — після Балтува в Польщі створено вже 12 аналогічних парків із динозаврами. Попит породжує пропозицію!
У парку відтворено в натуральну величину зразки 70 динозаврів. Довжина найбільшого вражає — 47 метрів. Причому польські «моделі» до того правдоподібні, що їх купують навіть американці. Попри те, що самі створюють дива анімації.
Одна з розваг на зламі ріки Каменна — єдиний на Польському пониззі спуск на плотах.
А зручні автобуси можуть розвезти туристів по Балтувському зоопарку, що розкинувся на пагорбі. Ставлення до братів наших менших тут гуманне. На території площею 40 гектарів зібрано понад 430 диких звірів, у тому числі лам, альпак, оленів Дибовського, ланей, муфлонів, камерунських овець, кабанів і верблюдів. У нижньому зоопарку можна побачити екзотичніші види: єнота-полоскуна, скунса, гостроноса, агуті, гієну. А також птахів: папуг, журавлів, ібісів і фазанів.
Ще в «ЮраПарку» — роллеркостер, що аж дух забиває: спуск (завдовжки майже 400 метрів) на візках, зі стрімкими поворотами, крутими нахилами, природно, на великій швидкості...
* * *
Палацевий ансамбль у Курозвенках — ще одна з визначних пам’яток воєводства. Що ми знаємо про кукурудзу? Окрім того, що вона — цариця полів і що кукурудзяний бум був у наших широтах за Хрущова? Виявляється, із допомогою цієї рослини можна активно розважатися... А саме — висаджувати у формі лабіринту. Цим зайнявся в Польщі справжній князь Ян Марчін Попіль, чиї володіння в Курозвенках займають не одну сотню гектарів. На них височить замок XV століття. І є справжнє сафарі — стадо американських бізонів.
У 2010-му хитромудре кукурудзяне поле площею 4 га «присвячене» Шопену. Рослини висаджено у формі піаніно й автографа композитора. Два попередніх роки тема кукурудзяних лабіринтів напряму перетиналася з Україною. Так, 2008-го, коли щойно розпочалася підготовка до Євро-2012, кукурудзу висадили у формі прапорів України і Польщі. А торік рослинний лабіринт зображував герби міст-побратимів: Кельце та Вінниці.
Найкоротший шлях «шопенівського» лабіринту — кілометр. Але якщо трапиться збитися з дороги (не кожен же «полював на лисиць»), то можна находити в кукурудзяних нетрях до п’яти кілометрів...
Уперше пан Попіль побачив такий лабіринт у Франції і захотів зробити щось схоже в Польщі. Тепер ця розвага набула величезної популярності.
Та й сам замок князя Попіля вражає. Комуністична Польща, як і СРСР, не панькалася зі старовинними пам’ятками архітектури — раніше тут був і колгосп, і соцстрах... Тепер завдяки князю цей замок у стилі бароко ніжно-рожевого кольору повністю відреставровано. На фасаді — фамільний герб. Усередині — підвали, кімнати для варти, верхні інтер’єри з просторими залами, бібліотекою. На стінах — олійні портрети представників княжого роду...
На одній зі стін — величезне генеалогічне дерево роду, заглибившись у яке, можна помітити, що одна велика гілка заповнена українськими іменами та прізвищами. Зацікавлений турист може переночувати або в покоях замку, або в його оранжереї чи флігелі.
* * *
Ще один пункт туристичних атракцій — центр «Афор» у Борках, він дуже популярний у жителів Кельце. Місцевість приголомшлива: озеро, ліс, де й розмістився канатний парк із трьома рівнями складності. Як правило, батьки приїжджають сюди заради дітей, відправляють їх на малу висоту, але потім спортивний інтерес бере своє і дорослі втягуються теж.
* * *
«Чаровниця» на вулиці в Кельце |
У дні культури в Кельце справді святково. Ярмарок проходить на головній вулиці міста — Сенкевича. Повсюди «чаровниці» у своїх прикидах (із мітлами). У рамках заходів тут також відбувається найбільша медійно-культурна акція в новому амфітеатрі міста — «Шабаш чаровниць». Дійство задумане як зліт... польських вокалісток. Щоправда, замість мітел вони в’їхали на сцену на мотоциклах Harley. У гумористичних сценках від чарівниць фігурували і... жарти, пов’язані з Україною. Мовляв, потрібно задіяти всі свої чари, щоб отримати шенгенську візу і приїхати до Польщі з «Кийова» (так польською звучить назва нашої столиці). Полякам було дуже смішно.
Із визначних пам’яток Кельце найцінніша, добре збережена пам’ятка — палац краківських єпископів XVII століття. В інтер’єрі поліхромія, на склепіннях і стінах — багате зібрання польського живопису XIX—XX ст. Зараз у палаці працює Національний музей. Навпроти замка — кафедральний собор Вознесіння, перебудований із романського стилю в бароковий.
* * *
Що ж, наша сусідка Польща багатьма знана переважно завдяки таким містам, як Варшава, Краків, Закопане... А Свєнтокшиське воєводство начебто й не популярне. Хоча тепер ця місцевість — серйозна заявка на майбутню туристичну мітку Європи.
Ознайомлення з унікальними культурними історичними визначними пам’ятками Свєнтокшиського воєводства відбулося завдяки підтримці Польської туристичної організації в Києві (директор Влоджимеж Щурек) і компанії TravelSIM.