Сталеві біцепси, впевнений погляд, миттєва реакція, нищівний удар... Переконана, більшість людей саме так уявляє собі охоронця. Але образ холоднокровного супермена поступово відходить у минуле. Сьогодні помічено нову тенденцію: дедалі частіше сучасні олігархи вибирають в охоронці... жінок. І аж ніяк не за гарні очі. У складних ситуаціях представниці слабкої статі іноді діють значно ефективніше за чоловіків.
— Поява жінки в особистій охороні тієї чи іншої VIP-персони часто спантеличує потенційних кілерів, — вважає президент Білоцерківської асоціації карате й айкідо, майстер спорту міжнародного класу Віктор Краєвський. — Прибувши на завдання, організатори замаху зазвичай шукають очима великого м’язистого чоловіка, відразу роблять висновок, що саме це і є охоронець, і намагаються знешкодити його. А струнку симпатичну супутницю бізнесмена чи політика зазвичай ніхто не візьме до уваги. І вона легко може скористатися цим, щоб запобігти нападові. До речі, у більшості жінок краще розвинена інтуїція, вони звертають увагу на дрібні деталі в поведінці оточуючих, уміють помітити те, чим знехтує погляд чоловіка, і часто відчувають небезпеку ще задовго до того, як кілер витягне пістолет. Саме тому останнім часом у всьому світі з’явилася мода на охоронців слабкої статі. Не оминула ця мода й Україну. Сьогодні в нас діють кілька шкіл, у яких готують охоронців.
На думку Віктора Краєвського, підготовка спеціалістів такого профілю — справа складна й копітка. А вже коли йдеться про жінок — тим більше. При наборі в школу враховують не так фізичні дані і спортивну підготовку, як характер людини. Насамперед необхідна швидка реакція, здатність миттєво прийняти правильне рішення, діяти в незвичній обстановці ефективно й адекватно. Тому претендентам пропонують пройти цілий ряд психологічних тестів, а вже за їхніми результатами роблять висновки, вийде з людини охоронець чи ні. Як правило, після заповнення анкет відсівається значна частина претенденток.
Та навіть якщо дівчина має всі необхідні психофізіологічні риси, їй доведеться добряче потрудитися, щоб стати професіоналом. Звісно, велика увага приділяється фізичній підготовці. Охоронцям доводиться проводити багато часу на ногах, тому потрібно розвивати витривалість. Дуже знадобляться і східні єдиноборства, володіння рукопашним боєм. Та все ж накачувати гори м’язів не варто. Важливо, щоб знання прийомів допомогло в конкретній ситуації. Сучасний охоронець дедалі частіше зіштовхується з озброєним противником і повинен уміти відбити напад. Тому дівчат вчать володіти різноманітними видами зброї — від безневинних «пукавок» до вогнепальної. На попередній перевірці в тирі відразу стає ясно, кому кар’єра охоронця не світить. Буває, що відмінна спортсменка панічно боїться стрільби. Наприклад, багато представниць слабкої статі, зачувши звук пострілу, інстинктивно присідають, затикають вуха чи — ще краще — заплющують очі, натискаючи на спусковий гачок. Виявивши таку «несумісність» претендентки і зброї, дівчині чемно пропонують залишити групу. Рішення абсолютно виправдане і гуманне, оскільки ясно, що в критичній ситуації вона не зможе захистити ні клієнта, ні саму себе. Щоб стати спеціалістом, необхідно стріляти влучно і швидко, причому із найменш зручних положень.
При підготовці слід враховувати й особливості вітчизняних клієнтів. Якщо в цивілізованих країнах великі бізнесмени, політики, діячі шоу-бізнесу не скупляться на забезпечення власної безпеки і наймають цілий штат охоронців, то у нас воліють обходитися послугами одного-двох чоловік. Це дуже ускладнює завдання охоронця. Часто йому доводиться за сумісництвом виконувати ще й обов’язки водія, хоча це різні професії. Тому дівчата опановують суміжні професії — вчаться водіння, вміють надати першу медичну допомогу. Крім того, вони повинні розбиратися у вибухівці, знати, як можна знешкодити той чи інший вибуховий пристрій. У школі вивчають і етикет, оскільки випускницям доведеться з’являтися на прийомах, презентаціях, ділових переговорах і потрібно щоразу поводитися відповідно до випадку. До речі, частенько в жовтій пресі з’являються фото відомих бізнесменів у супроводі красунь. Оточуючі сушать голови, у яких вони стосунках. А красуня цілком може виявитися замаскованим охоронцем.
«Вік найму» починається після 22—23 років. Попиту на більш юних дівчат немає, оскільки роботодавці справедливо вважають, що тим бракує життєвого досвіду. Необхідно розвивати в собі спостережливість, уміння помічати деталі, аналізувати факти.
— Побутує думка, що жінки йдуть в охорону виключно через високі заробітки. Мушу розчарувати: за рівнем доходів наші спеціалісти поки що дуже відстають від закордонних колег. Гадаю, передусім дівчат приваблює екстремальний характер цієї роботи, — вважає президент асоціації. — Адже охоронцями зазвичай стають жінки особливого душевного складу: сильні, впевнені, цілеспрямовані. Саме тут вони отримують необхідні гострі відчуття, адреналін, емоції. Крім того, охоронець — досить перспективна професія. З огляду на складну криміногенну ситуацію в суспільстві, можна прогнозувати, що попит на послуги жінок-охоронців неухильно зростатиме. Тож хорошому спеціалістові безробіття не загрожує.
До речі, випускницям шкіл аж ніяк не обов’язково йти в особисту охорону. Вони легко зможуть влаштуватися в престижний ресторан, нічний клуб чи казино. Професія «викидайла» існує вже сотні років. У його обов’язки входило розбороняти забіяк, викидати п’яних тощо. Тому раніше сюди йшли колишні спортсмени чи військові, а то й міліціонери. Але сьогодні у престижних закладах дедалі частіше користуються послугами жінок-охоронців. Їхня головна перевага — вміння підтримувати порядок без будь-якого застосування фізичної сили. В основному спрацьовує чинник несподіванки: побачивши перед собою не горилоподібного викидайла, а витончену даму, навіть найагресивніші гуляки зазвичай перетворюються на джентльменів і заспокоюються. Жінки інстинктивно відчувають, як угамувати того чи іншого клієнта, і можуть знайти підхід до кожного. Тому охоронці слабкої статі дуже популярні.
Останнім часом з’явився попит ще на одну послугу: забезпечені сім’ї із задоволенням наймають на роботу так звану покоївку-охоронця. Оточуючі вважають, що ця скромна дівчина просто допомагає по господарству. Насправді ж на ній лежить обов’язок турбуватися про безпеку членів сім’ї. І якщо хтось наважиться обікрасти квартиру чи — не дай Боже! — викрасти дітей із метою викупу, йому напевно буде непереливки.
Однак, звісно, більшість самовпевнених панянок мріють охороняти олігархів, великих політиків, діячів шоу-бізнесу. Це прибутковіше, престижніше і... романтичніше! Згадайте хоча б американський фільм «Охоронець» — про кохання знаменитої співачки до свого охоронця. Його сюжет аж ніяк не вигадка, аналогічні історії часто в житті трапляються. Наприклад, принцеса Князівства Монако Стефані двічі заводила бурхливі романи з охоронцями і навіть примудрилася народити від них трьох дітей! Жертвами чарів власних охоронців ставали поп-зірка Мадонна, принцеса Діана й інші відомі особистості. Не дивно, що дівчата нерідко планують таким самим чином захомутати якогось заможного клієнта. Але, як свідчить практика, сподіватися особливо не варто. Річ у тому, що романтичні переживання зазвичай відвертають увагу від основних обов’язків, притуплюють пильність. А тут і до біди недалеко. До того ж, помітивши, що охоронець занадто активно стріляє очима у бік шефа, її частенько звільняють за профнепридатність. Тож мисливицям на чоловіків навряд чи вдасться зробити кар’єру на цьому терені.
— Жінки сьогодні активно освоюють професії, що колись вважалися виключно чоловічими. Але чи варто обманювати природу? Адже робота охоронця, безумовно, належить до розряду екстремальних, — вважає психолог Ганна Онищенко. — Їм щодня доводиться жертвувати собою заради порятунку клієнта. Якщо ж станеться той чи інший неприємний інцидент, вони найчастіше виявляються незахищеними законодавчо, оскільки не оформляють контрактів із роботодавцями належним чином. Охоронці у нас зазвичай зараховуються на службу водіями, сторожами тощо. Отож не можуть розраховувати на компенсацію у разі поранення, травми і тим більше — серйозного каліцтва. Ненормований робочий день, стреси, конфлікти — все це може всерйоз позначитися на жіночому здоров’ї. Надії влаштувати свою долю теж далеко не завжди здійснюються. Як свідчить практика, значно частіше виходить навпаки: в охоронців не складається особисте життя. Дівчата просто стають несприйнятливими до чарів сильної статі, бо в кожному починають бачити потенційного терориста. Щоб знову навчитися сприймати чоловіків адекватно, декому навіть потрібна психологічна реабілітація. Тому раджу добре подумати, перш ніж подавати документи у школу охоронців. Роззирніться довкола: може, існують і інші, не менше привабливі, але спокійніші професії.