«Допоможіть! Наші діти зникли!» — з такою заявою стривожені батьки звернулися до Білоцерківського відділення міліції. Виявилося, двоє підлітків пішли з дому ще в суботу вдень і до ночі неділі так і не повернулися. До честі правоохоронних органів, вони спрацювали оперативно: відразу було піднято по тривозі всі пошукові служби.
В’язні інтернет-клубів
Знайти в майже 200-тисячній Білій Церкві двох хлопчаків — завдання не з легких. Куди вони могли піти? Однак у правоохоронців із цього приводу є чіткі орієнтири. В останні роки найпопулярнішими місцями для підлітків стали численні інтернет-клуби і зали з ігровими автоматами. Саме тут найчастіше збирається молодь, і, незважаючи на заборони, чимало з цих закладів працюють цілодобово. Туди й вирушили працівники міліції. Під час нічного рейду було виявлено кілька інтернет-кафе і залів з ігровими автоматами, де, попри пізній час, перебували підлітки.
Особливо вразив правоохоронців один випадок. Відповідно до розкладу, інтернет-кафе на одній із центральних вулиць міста працювало лише до 21-ї години. Здавалося б, правила не порушені. Кафе зачинено, причому на дверях знадвору красується масивний навісний замок. Однак у вікнах перевіряльники помітили світло, а за стінами явно чулися дитячі голоси... Правоохоронці викликали господарів кафе, ті зняли замок, і всі разом увійшли в приміщення... Попри пізній час, клуб був заповнений молодими людьми, у тому числі й неповнолітніми, які захоплено грали в комп’ютерні ігри! Виявилося, господарі закладу самі дозволили їм залишитися тут на ніч. Дорослі взяли з дітей плату за користування комп’ютерами до самісінького ранку і спокійно пішли спати. А щоб із клубу нічого не зникло, надійно замкнули відвідувачів ззовні у задушливому приміщенні без зручностей і запасного виходу...
Звісно, можна було б обурюватися бізнесменами, які порушують правила безпеки. Однак проблема не в них одних. Адже будь-який конфлікт має кілька сторін. І відповідальність за те, що сталося, несуть не лише господарі інтернет-кафе, а й батьки і самі діти. Серед клієнтів, зачинених уночі в клубі, як уже, зазначалося, було чимало неповнолітніх. Але тільки в двох сім’ях вдарили на сполох. Чому ж інші ніяк не відреагували на відсутність дітей?
«А батьки нам дозволили!»
— На жаль, подібні історії трапляються в нашому місті не вперше, — розповів начальник відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх міського відділу міліції №2 Олег Мазуркевич. — Наприклад, наприкінці минулого року було проведено аналогічний рейд. Тоді теж було виявлено кілька комп’ютерних клубів, які нелегально працювали вночі. І майже в усіх перебували неповнолітні. Вони не вбачали у своїй поведінці нічого особливого, а дехто навіть пояснював, що перебуває тут із відома батьків. Усіх опівнічників доправили у відділення міліції, повідомили додому, і реакція деяких батьків була, м’яко кажучи, неадекватною. Вони почали обурюватися... діями міліції! Багато хто дивувався: «А навіщо ви випхали дітей із клубів, ми ж самі дозволили їм залишатися там до ранку!». Ніхто не вбачав нічого страшного в тому, що дитина проведе ніч поза домом, та ще й у зачиненому приміщенні. Міркували приблизно так: нехай уже краще діти сидять десь під замком, аніж тиняються вулицями.
Батьки виправдовувалися тим, що в їхніх чад, мовляв, є мобільний телефон. У разі чого — зателефонують, повідомлять. Але ж статися може все що завгодно: наприклад, несподіване погіршення самопочуття, пожежа, потоп чи якась інша нестандартна ситуація, із якої дітям складно вийти самотужки. Розгубившись, далеко не кожен заходиться відразу телефонувати дорослим. До того ж інколи події можуть розгортатися занадто швидко, тут уже дзвінок нічого не вирішить. Саме тому діти завжди мають перебувати під контролем дорослих. Шкода, що не всі батьки це усвідомлюють.
Позицію батьків у чомусь можна зрозуміти: сьогодні дуже важко забезпечити своїм дітям повноцінний відпочинок. Поїздки на море чи в гори доступні, на жаль, не всім. Навіть ту ж таки дачу має далеко не кожна родина. Тож нехай уже краще чадо сидить біля монітора: і дитина зайнята, і батьки спокійні...
А от психологи вважають надмірне захоплення комп’ютером дуже тривожним знаком. Якщо дитина буквально «живе» в інтернет-клубі — виходить, у сім’ї їй не цікаво.
Уроки нічного рейду
Недільного ранку журналісти мали можливість поспілкуватися з батьками і дітьми, затриманими в ході нічного рейду. Зачинені в клубі підлітки мляво погоджувалися з аргументами правоохоронців і журналістів. Схоже, вони аж ніяк не вважали себе врятованими й подумки шкодували, що сеанс гри перервали на такому цікавому місці.
— Може, сидіти в задушливому клубі під замком не дуже-то й добре, але що ви можете нам запропонувати? — зауважив один із затриманих — 15-річний школяр. — Заняття в спортивній секції чи туристичному клубі? Але спорт останнім часом стає професійним. Тренери відбирають лише тих, хто має реальні шанси стати чемпіоном. А як же бути звичайним підліткам, яким хочеться займатися просто для душі? Тинятися вулицями без діла?..
Відповідно до соціологічних досліджень, що їх проводили в школах Білої Церкви, серед 13—14-річних підлітків приблизно 25% постійно курять, 46% уживають алкоголь, 3% — пробували наркотики, а 16% спілкуються з друзями-наркоманами. Неухильно повзе вгору й крива дитячої злочинності. Не дивно, що багатьом здається: тоді вже краще сидіти в інтернет-кафе, тим більше що їхні послуги відносно дешеві, за 15—20 гривень можна грати кілька діб...
Віртуальний світ затягує підлітків ще й тому, що тут можна реалізувати свої фантазії: наприклад, подорожувати, спілкуватися, займатися творчістю. Але, постійно «живучи в мережі», вони неминуче відриваються від проблем світу реального. І повернення на грішну землю може виявитися дуже болісним...
Отже, нічний рейд закінчився, батьки і діти роз’їхалися по домівках, пообіцявши подумати над тим, що сталося. Сподіватимемося, що так і буде. Адже попереду — аж три місяці канікул.