У чеканні грипу...

Поділитися
За вікном чи не найтепліша осінь за останні кілька років, а в деяких класах і групах дитячих садків присутня лише половина дітей — решта хворіють...

За вікном чи не найтепліша осінь за останні кілька років, а в деяких класах і групах дитячих садків присутня лише половина дітей — решта хворіють. Батьки говорять про якийсь таємничий вірус, дехто стверджує, що йдеться про вірус грипу, що рано «залетів» на нашу територію.

— Зростання захворюваності не пов’язане з грипом, — запевняє член-кореспондент НАН і АМН України, професор кафедри мікробіології та епідеміології Інституту епідеміології й інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського Аркадій Фролов. — Дані лабораторних та епідеміологічних досліджень досить вірогідно засвідчують — грипу в нас поки що немає. Хоча з’явиться незабаром — у листопаді. А нині йде активація респіраторних і вірусних процесів. Великий спалах грипу спостерігається нині на островах Фіджі.

— Нам загрожує хтось зі «старих знайомих» чи «новенький» штам?

— Крім вірусу Фуджиян, який з’являвся в нас два роки поспіль, очікуємо появи і двох нових. Утім, із одним із них жителі України також зіштовхувалися — у 60-х роках.

— Тривалий час до грипу в нас ставилися досить благодушно. Проте він не такий безневинний, як може видатися на перший погляд.

— У США в період середньої інтенсивності епідемії грипу щорічно вмирає до 20 тисяч чоловік — в основному від пневмонії або ураження серцево-судинної системи. Тобто легше запобігти цьому захворюванню, ніж потім лікувати.

— Чи є в наших медичних установах необхідні засоби для профілактики й захисту?

— Спеціалізовані засоби є. Упродовж останніх 15 років в Україні ситуація з профілактикою грипу, бодай за спектром вакцин, стала більш-менш задовільною. Хоча за забезпеченістю нам ще далеко до стандартів ВООЗ. Навіть у групах ризику в нас приблизно 30—40% щеплених, тоді як ВООЗ рекомендує 75—80% — аби перервати перебіг хвороби чи спалах.

— Із приводу того, чи варто робити щеплення проти грипу чи ні, ведуться запеклі суперечки. Один із аргументів противників вакцинації — те, що вакцини, які пропонуються в нас, недосконалі.

— У нас є чотири вакцини основних типів, із яких два типи «спліт» — розщеплені вакцини. На думку вчених і практиків, вони найефективніші. Ефективність їх пов’язана з тим, що в процесі очищення зберігаються всі сім типів антигенів, властивих вірусній частинці, — і зовнішні поверхневі, і внутрішні, які виконують свої функції, захищаючи організм від збудника.

Субодиничні вакцини справді не зовсім досконалі. Їх очищають у такий спосіб, що в їхньому складі залишається лише два поверхневих антигени. Така вакцина захищає організм, нейтралізує вірусну частинку, але в наступному етапі імунного процесу — видаленні з організму або нейтралізації комплексу «вірус + антитіло» — вона ролі не відіграє. Найнеприємніше, що ці комплекси тривалий час залишаються в організмі, підтримують патологічні процеси, періодично активізуючись, і зберігають збудник протягом тривалого часу.

У цьому плані лише носії третьої групи крові виявляються у вигіднішому становищі. Маніфестних форм захворюваності грипу вони не дають, але залишаються носіями, заражаючи оточуючих. На справжній грип людина з третьою групою крові не хворіє.

— Як ви гадаєте, захиститися від вірусу грипу можна лише з допомогою спеціалізованих вакцин?

— Уже тепер порушується питання про те, до якої межі може бути ефективна імунопрофілактика й чи можна лише з її допомогою ліквідувати ту або іншу респіраторну інфекцію. На мою думку, крім превентивних щеплень, необхідне використання й інших засобів для зміцнення захисних сил організму. Це, природно, вітаміни, здоровий спосіб життя, а також засоби екстреної профілактики.

— Що це за засоби такі?

— Якщо людина не встигла зробити щеплення чи в неї є протипоказання до щеплень, то вона повинна використовувати набір засобів екстреної профілактики. До них належить передусім інтерферон. Зараз у нас виробляють рекомбінантний інтерферон, він сам по собі має позитивну дію, оскільки інтерферон — перша лінія захисту організму від усіх вірусних інфекцій. Крім того, існують й індуктори інтерферону, тобто препарати, які стимулюють його вироблення в організмі.

Серед них є природні індуктори: екстракт елеутерококу, настоянка ехінацеї, вітаміни. Є й препарати, які виробляють у нас, різноманітні мазі тощо. Дуже ефективними можуть бути народні засоби — цибуля, часник тощо. Але ці засоби не повинні поєднуватися з алкоголем, інакше ефект може бути прямо протилежним. Одне слово, якщо взяти лише грип, то сьогодні в наших аптеках і медичних установах є весь необхідний набір засобів для того, щоб якщо й не повністю запобігти, то принаймні пом’якшити перебіг інфекційного процесу.

— Складається враження, що останнім часом значно зросла кількість людей із захворюваннями органів дихання. Багато хто не бачить нічого страшного в частому покахикуванні й легких застудах — посидів два-три дні вдома, попив чай із малиною, і знову в нормі. Наскільки небезпечні часті застуди?

— Справді, хвороби органів дихання займають провідне місце в структурі захворюваності населення України, і частка їх неухильно зростає. Найнебезпечніші хвороби органів дихання — туберкульоз і пневмонія (на останню хворіти почали трохи менше). Також тривожить хронічний бронхіт і бронхіальна астма. Недооцінити шкоду, якої завдають організмові хвороби органів дихання, складно. Адже навіть через банальний бронхіт організм недоодержує необхідну кількість кисню для нормального функціонування. А якщо дихання утруднене постійно?

Крім того, саме з проблем з органами дихання розпочинається багато інших серйозних захворювань. 70% так званих «неінфекційних» хвороб пов’язані з інфекційним біологічним агентом, який проникає в організм через органи дихання. Приміром, ювенільний діабет пов’язаний із представниками групи респіраторних вірусів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі