У принципі, щоб привабити стражденних, бальнеологічному курорту цілком досить наявності мінеральних джерел. Природа ж стосовно санаторію «Медобори» (www.medobory.com.ua; e-mail: info@medobory.com.ua), розташованого в селі Конопківка Теребовлянського району Тернопільської області, виявила прямо-таки небачену щедрість. Тут, окрім «живої» й «мертвої» води (див. «ДТ» №9 від 11 березня 2006 р.), є ще один найсильніший лікувально-профілактичний чинник — сульфатно-гідрокарбонатні торфогрязі.
— Погодьтеся, словосполучення не з легковимовлюваних, — каже терапевт Марія Фарина. — Тому не дивно, що відпочивальники хутенько трансформували його в... болото. Новий «термін» прижився не лише в середовищі наших пацієнтів, а й серед медичного персоналу.
— Сульфатно-гідрокарбонатні торфогрязі, — продовжує Марія Володимирівна, — перш ніж потрапити на тіло пацієнта піддаються спеціальній механічній обробці. Їх збагачують сірководневою водою, підігрівають до певної температури. І відбою від бажаючих повалятися в них нема будь-якої пори року. Річ у тім, що завдяки тепловому, механічному, хімічному і біологічному впливу грязі у людини зменшуються больові відчуття, розсмоктуються спайкові утворення, що виникли під час тривалих запальних процесів у суглобах, хребті, прискорюється розсмоктування рубців після опіків і хірургічних операцій. Грязі знімають і запалення при деяких гінекологічних захворюваннях.
Якщо ви гадаєте, що переліченими вище лікувально-профілактичними чинниками щедрість природи стосовно конопківської здравниці вичерпується, то глибоко помиляєтеся. Кілька років тому поруч із санаторієм виявили ще й поклади цілющої глини. Їхнім вивченням відразу ж зайнялися місцеві медики разом із ученими кафедри фізіотерапії, медичної реабілітації та курортології Тернопільської медичної академії, для котрих «Медобори» є науково-практичною базою. Працівники кафедри розробляють нові методи відновлювального лікування, подають відпочивальникам консультативну та лікувальну допомогу.
— Знаєте, що таке болюсотерапія? — запитав у мене головний лікар санаторію Василь Мартинюк. — Так медичною мовою називається лікування цілющою глиною. Хоча й застосовуємо її в «Медоборах» порівняно недавно, але популярність вона завоювала надзвичайно швидко. Втім, дивуватися тут нема чого. Адже глина згубно діє на різні бактерії, віруси, виконуючи таким чином роль антисептичної пов’язки. Вона здатна не лише активно всотувати шлаки, токсини, а й утримувати на власній поверхні бактерії, віруси, різні компоненти розпаду тканин організму. Прибираючи мікроби й токсини, активізує імунні процеси, сприяє відновленню клітин, зміцнює організм. Захворювання печінки, нирок, сечового міхура, серця, варикозне розширення вен, псоріаз, опіки, гінекологічні патології — далеко не вичерпний перелік сфер використання цілющої глини. Всім також відомо, що з неї роблять маски для розгладжування зморщок і омолодження шкіри обличчя. Особливо подобається такий метод лікування жінкам. Після курсу процедур вони почуваються і дужчими, і молодшими. До речі, можу навести вам один із переконливих прикладів чудодійності місцевої глини. У «Медобори» приїжджала жінка, у якої на ділянці шиї та декольте утворилися білуваті ущільнення. Застосування різних дорогих косметологічних засобів не дало жодного результату. А от після проходження у нас курсу аплікацій із глини ущільнення зникли і пацієнтка знову із задоволенням може носити відкриті сукні, які раніше не могла собі дозволити.
Ще про дві медоборівські «фішки» — сухі вуглекислі ванни й іпотерапію — розповімо в наступному матеріалі про конопківську здравницю.