От вона яка іпотерапія |
Якщо ви приїхали у «Медобори» (www. medobory. com. ua; e-mail: info@medobory.com.ua) вперше і нічого не знаєте про лікувальні процедури, запропоновані відпочиваючим, упевнена, буквально першого ж дня вашого перебування почуєте про діжку. Старожили санаторію, розташованого в селі Конопківка Теребовлянського району Тернопільської області, неодмінно поцікавляться, чи призначив її вам лікар і, не шкодуючи хвалебних епітетів, розпишуть усі переваги цієї посудини. Найцікавіше, що на перший погляд вона справді нагадує житло древнього філософа Діогена. Щоправда, певним чином модифіковане.
— Не намагайтеся відшукати в заповненій терапевтом санаторно-курортній книжці назву «діжка», — усміхається головлікар оздоровниці Василь Мартинюк. — Це, так би мовити, робоча назва сухих вуглекислих ванн. В установку, виконану у формі діжки, разом із теплим повітрям, нагрітим до 37—50 градусів, надходить вуглекислий газ. Усередині посудини, де перебуває пацієнт (тільки голова назовні), утворюється своєрідний коктейль, під упливом якого з організму людини разом із потом виводяться шлаки і токсини. Напрошується пряма аналогія із сухою сауною, але завдяки температурному режиму наша міні-сауна більш щадна. За свідченням усіх без винятку пацієнтів, перебування в «діжці» дуже приємне. А оскільки триває воно як мінімум 20 хвилин, то цілком можна налаштуватися на філософський лад.
— Словом, занурюєтеся ви у приємні роздуми чи просто розслаблюєтеся, — пояснює далі Василь Іванович, — а у вашому організмі посилюється обмін речовин. Результати досліджень показали, що сухі вуглекислі ванни нормалізують тиск (особливо успішно — у гіпертоніків), дуже ефективні під час лікування гіпертензії, захворювань серця і судин, дихальних шляхів. Бажаєте розпрощатися із зайвими кілограмами? І в цьому разі вам допоможе «діжка». Тому процедуру призначають і тим, хто страждає на ожиріння або просто хоче схуднути.
Якщо сухі вуглекислі ванни ви зможете зустріти й у деяких інших вітчизняних санаторіях, то вже така оригінальна методика, про яку збираюся розповісти, не застосовується ніде в Україні, а лише в «Медоборах». Йдеться про іпотерапію. Чесно признаюся, навіть не підозрювала про існування такого терміну, поки не побувала в тернопільській оздоровниці. Іпотерапією тут називають лікувальну їзду верхи і спілкування з тваринними, які мають надзвичайну енергетику. З допомогою цієї незвичної форми лікування в санаторії реабілітують пацієнтів із неврологічними, серцево-судинними, урологічними і шлунково-кишковими захворюваннями. Місцеві ескулапи переконані: згаданий метод має чимало позитивних чинників. Чи відомо вам, що під час верхової їзди у вершника (вершниці) задіяні понад сто різних м’язів? Отже, катаючись на коні, людина дістає своєрідний масаж, у результаті якого відновляються втрачені цілком або частково зв’язки центральної і периферичної нервової системи. Причому відбувається це на рефлекторному рівні, оскільки, сидячи на коні і рухаючись разом із ним, пацієнт протягом усього сеансу інстинктивно намагається зберегти рівновагу, щоб не впасти, і тим самим змушує працювати і здорові, і змінені хворобою м’язи. Оскільки процес лікування відбувається на свіжому повітрі, то маємо кліматотерапію плюс позитивні емоції. Звісна річ, кваліфіковані інструктори, спеціально навчені коні, відповідна амуніція — задоволення не з дешевих. Тому санаторій поки що практикує іпотерапію лише в літній період під час найбільшого напливу відвідувачів. Однак слід особливо підкреслити: медики зазначають високу ефективність і унікальність реабілітаційного впливу лікувальної верхової їзди на фізичну і психічну сфери як у дорослих, так і в дітей.
Наступний матеріал про «Медобори» буде присвячено застосовуваному в санаторії надзвичайно оригінальному лікувальному методу з назвою, що насторожує — «пивотерапія».