У середині серпня традиційно настає пора шкільних базарів. Сьогодні прилавки буквально завалені найрізноманітнішими товарами. Але недосвідченим батькам першокласників іноді важко зорієнтуватися і зробити правильний вибір. Якими ж критеріями керуватися, обираючи «придане» для учня?
Як свідчить практика, найбільших проблем доставляє батькам вибір шкільного одягу. Часи, коли всі учні були одягнені в однакову уніформу, давним-давно канули в Лету. Сьогодні навіть першокласники хочуть виглядати красиво. І модельєри йдуть їм назустріч, розробляючи формений одяг найрізноманітніших фасонів, стилів, кольорів. Але чи завжди подібні шедеври «от кутюр» підходять дітям?
— Вибираючи для дітей ту чи іншу форму, батьки далеко не завжди беруть до уваги гігієнічні й медичні вимоги, яким вона повинна відповідати, — каже старший науковий співробітник лабораторії гігієни дітей і підлітків Українського науково-гігієнічного центру Галина Єременко. — Насамперед слід пам’ятати, що шкільна форма — не наряд, а робочий одяг, у якому дитині доводиться ходити шість днів на тиждень. Тому головний критерій вибору — комфортність. З гігієнічної точки зору для дівчаток найбільш зручними є спідниця та сарафан. На відміну від традиційної сукні, їх можна комбінувати з легкими кофточками чи теплими светрами — залежно від погоди. Хлопчикам рекомендується носити костюм-трійку: штани, жилет і піджак. Тканина для форми має бути з натуральних волокон: бавовна, льон — для теплої пори року, вовна, кашемір — для зими. Надлишок синтетичних добавок зробить одяг занадто жорстким, він швидко накопичуватиме статичну електрику. До того ж у спеку в ньому буде занадто жарко, а взимку холодно. Досить важливим є й колір форми. Виключаються яскраві, насичені тони — червоний, оранжевий, вишневий, оскільки вони збуджують у дитини агресію. Чорний, навпаки, сприяє депресії. До речі, популярне в багатьох школах поєднання чорного з білим допускається тільки у виняткових випадках — на парадах, урочистих лінійках. Настільки різкий контраст утомлює зір і здатний викликати головний біль. Найбільш прийнятним для дітей є колір дерева (світло-коричневий або бежевий) або неяскравої зелені. А тепер кілька порад із догляду за шкільною формою. Не забувайте про те, що тканина, мов губка, збирає всі мікроби й віруси, із якими дитина контактує в школі і по дорозі додому. Тому відразу після повернення їй потрібно переодягтися, а форму старанно витрусити, почистити щіткою, провітрити. Не рекомендується здавати шкільну форму в хімічну чистку, оскільки невідомо, як дитячий організм відреагує на реактиви. Краще прати її вручну, причому як мінімум раз на тиждень. Щоб уникнути потертостей і подразнення шкіри, перший шар одягу на дитині має бути бавовняним: трусики, маєчка. Їх потрібно міняти щодня.
Не менш уважним слід бути і при купівлі іншого шкільного приладдя. Спеціалісти центру недавно провели контрольні закупівлі на ринках столиці і виявили, що у 50% товарів для школярів були невідповідності санітарно-гігієнічним вимогам. Наприклад, багато зошитів були надруковані на тонкому (типу газетного) папері, що рветься при письмі ручкою з пером. До того ж колір паперу був занадто сірим, що змушувало школярів низько нахилятися над зошитом. Це особливо шкідливо для 6—7-річних малюків, у яких ще формуються хребет і зорові аналізатори.
Запам’ятайте: папір у дитячих зошитах мусить бути білого кольору (не сірого і не жовтого!) і без сторонніх украплень — залишків деревини, волокон, темних плям. А лінії сторінок — чіткими й контрастними, бажано блакитного, фіолетового та сірого кольорів (у жодному разі не чорного). Тоді малюкові не доведеться напружувати зір, щоб потрапити в клітинку. Важливо, щоб поля були чітко виділені червоним кольором. Сторінки не повинні просвічуватися, інакше з’явиться ефект промокашки — чорнило на такому папері розпливатиметься.
Іноді заможні батьки до першого дзвінка підносять своїм чадам дорогі авторучки відомих фірм. І чинять велику помилку! Медики вважають, що для першокласників слід купувати тільки ручки з пером. Адже кисть маляти складається в основному з гнучких хрящів, тому письмо такою ручкою є прекрасною гімнастикою і виробляє гарний почерк. Переходити на кулькові рекомендується тільки на другому році навчання.
І, нарешті, остання порада. Збираючись на шкільний базар, постарайтеся не обмежувати себе в часі. Придбання шкільного приладдя не може відбутися на бігу, кожну дрібницю вибирати треба копітко й старанно. Втім, спеціалісти вважають, що в цьому разі дрібниць не буває. Зручні й красиві речі напевно допоможуть вашому малюкові швидше й легше звикнути до шкільного життя.