СЕРГІЙ БУБКА: ПЕРЕМАГАТИ З ЛЮБОВ’Ю В ДУШІ

Поділитися
Колишній президент федерації легкої атлетики (ІААФ) італієць Примо Небіоло перед смертю встигнув сказати, що кращим спортсменом ХХ століття вважає Сергія Бубку...

Колишній президент федерації легкої атлетики (ІААФ) італієць Примо Небіоло перед смертю встигнув сказати, що кращим спортсменом ХХ століття вважає Сергія Бубку. Такої ж думки і ряд редакцій популярних газет, інформаційних агентств та інших мас-медіа. Багато хто, правда, віддав перевагу великому спринтеру і стрибуну в довжину Карлу Льюїсу. В Україні за опитуваннями громадян першим був визнаний Валерій Борзов. І все ж таки Сергій Бубка, попри всі розбіжності, безперечно один із найвидатніших спортсменів минулого століття й тисячоліття. Ми рідко протягом його чудової спортивної кар’єри могли побачити атлета, так би мовити, без жердини. Його сприймали насамперед як великого стрибуна, який спростував усі уявлення про межі в цьому виді легкої атлетики. Але минулого року Бубка невдало закінчив свою спортивну кар’єру на Олімпійських іграх у Сіднеї, а в лютому нинішнього року остаточно попрощався з активним спортом, залишившись одним із небагатьох вибраних — членом Міжнародного олімпійського комітету та увійшовши до елітного виконкому цієї унікальної організації. Пропонуємо увазі читачів збірне інтерв’ю із Сергієм Назаровичем Бубкою, створене за матеріалами його виступів по телебаченню (канал «Інтер») і за багатьма газетними матеріалами. Здається, вперше Бубка сам говорить про своє дитинство.

— З якого приводу ви могли б усміхнутися?

— Дивне запитання. Гарна людина, чудова погода... Адже в житті трапляються і радості, і прикрощі. Не все так просто. Ви кажете, що я сентиментальний. Так, у чомусь. Сентиментальна людина — це людина тонка й ранима. Сентиментальними можуть бути дуже жорсткі особистості. Напевно, саме життя вимагає жорсткості до себе й інших. Прогрес удосконалюватиме людину, особистість і суспільство. Безперечно, жорсткість дає результат, а з іншого боку — не можна відриватися від землі, потрібно бути людиною, потрібно відчувати, любити, поважати те, що відбувається. Сентиментальність, мабуть, дуже близька до цього.

— Яким ви були в дитинстві?

— В дитинстві я був жвавим, напевно, завдавав батькам чимало клопотів. Я міг опинитися на якомусь дереві, потім із цього дерева впасти, потім залізти на сарай. Батьки розповідали, що я заліз на дах, а мама побачила і перелякалася. А коли якось я повиснув на дереві, мама бігла, щоб мене зняти, впала, на нозі потім якась гуля виросла, і вона все життя з цією гулею мучиться...

Якби не старший брат, то я взагалі втопився б у бочці, не оклигав би. Я вже води нахлебтався, Василь кричить мамі: «Дивися, де він!» А з бочки тільки мої ноги стирчать. Мама саме на кухні поралася й каже: «Що ти мене відволікаєш?». Потім глянула, перелякалася, а я вже не дихав. Вона вибігла на вулицю і до сусідів, які йшли вулицею, звернулася по допомогу. Ті порадили: «Тряси його!». Вона почала трясти — я і очуняв.

Народився я в Луганську, там починав спортивну кар’єру. Пішов на плавання з товаришем і братом. А там треба лежати весь час у воді й не дихати, а мені після бочки не хотілося. З цим швидко покінчив. Потім старший товариш Слава Барахов почав займатися легкою атлетикою і стрибати із жердиною. Він і сказав тренеру, що приведе хлопчика. А тренер як дізнався, що мені тільки десять років, зауважив — рано ще. І все ж ми зі Славою о четвертій годині дня зустрілися на стадіоні, тренер подивився, запропонував мені пробігти 30 метрів, на поперечині підтягнутися, і так, зовсім випадково, не бачачи жодних стрибків із жердиною, я почав тренуватися.

Було так цікаво, настільки добре тренер призвичаював нас до занять — ми грали в баскетбол, футбол, що я ніколи вже не зрадив легкій атлетиці. Так і став стрибуном.

— Ви давно одружені, у вас двоє дітей. Що це — любов або звичка?

— Я думаю, що це любов, із самого початку, коли я зустрів майбутню дружину. Вона була тренером із художньої гімнастики, я привів на тренування дочку товариша, а потім ми стали зустрічатися, протягом місяця в мене з’явилися почуття до цієї жінки. Незабаром ми побралися, познайомилися в грудні, а вже в жовтні наступного року було весілля.

— Зазвичай чоловіки хочуть, щоб першою дитиною був хлопчик...

— Чоловіки хочуть, щоб перша дитина була спадкоємцем, продовжувачем роду. Я хотів, щоб був хлопчик, із спортивних міркувань. Адже раніше жінки із жердиною не стрибали. Природно, що стрибуни з жердиною хотіли, щоб першим був син, продовжувач традицій. У мене були такі самі бажання. І ви знаєте, у всіх стрибунів народилися дівчатка! І коли народився старший син Віталій, я буквально через кілька днів установив світовий рекорд, першим в історії спорту стрибнув на шість метрів. Вважалося, що шість метрів будуть подолані десь у ХХI столітті. Я, окрилений і щасливий тато, злетів так, що випередив історію розвитку стрибків із жердиною. Потім через півтора року знову народився хлопчик. Я знаю, що дружина переживає, хоче дівчинку. Але якщо буде й третій хлопчик... Вона й так бігає навколо нас трьох, постійно якісь турботи, замовлення. Мама дуже старається, мені її шкода, я їй співчуваю, але й жодної гарантії немає...

— Говорять, що стрибуни із жердиною відчувають ні з чим не зрівнянне відчуття польоту, навіть відуття невагомості.

— Ви знаєте, коли стрибок виходить ідеально, коли ідеальне технічне виконання, то справді — це комфорт, це політ, ти, як птах, летиш над планкою в ідеальному, колосальному стрибку, у якому все як по маслу виходить. Ось тоді ти відчуваєш політ, ширяння в повітрі. Це відбувається дуже швидко — адже весь стрибок із жердиною разом з відштовхуванням до приземлення триває три-чотири секунди. Свої відчуття важко навіть спробувати описати словами.

Додамо, що багаторазові виміри кращих стрибків Бубки в молодості показали, що його центр ваги знаходиться над планкою на висоті 6 м 30 см — 6 м 37 см. А реально подолати йому вдалося 6,15 м у манежі й 6,14 м на стадіоні. Але й ці рубежі поки що недосяжні для всіх інших спортсменів.

Сергій установив 35 світових рекордів, шість разів був чемпіоном світу, виграв Олімпійські ігри в Сеулі, був чемпіоном Європи, багаторазовим переможцем Кубка світу. Він унікальний і неповторний.

— У вас було багато невдач. Навіть занадто багато для такого великого атлета...

— По-перше, я людина, а не машина. Мене визнавали кращим спортсменом світу серед усіх видів спорту, я виграв більшість змагань. Це історія. Її не переписати. Я нікому не зробив нічого поганого. А людей заздрісних і неприязних мені шкода. Потрібно радіти прекрасному, робити добро. Якщо ми поважатимемо один одного і любитимемо, то будемо всі щасливішими. Ми не замислюємося, коли через дрібниці засмучуємо один одного — на вулиці, в транспорті, на ці дрібниці не треба звертати уваги. А загалом, я ніколи не був злим, я прагнув перемагати з любов’ю в душі. Тепер починають писати і говорити: «От і закінчилася ера Бубки». Природно, я ж людина. Прийшов цей день і час, я закінчив свою кар’єру. Це сталося. Я хочу продовжити своє життя в спорті на новій ниві, працюючи в Міжнародному олімпійському комітеті й Національному олімпійському комітеті. Мене хвилюють проблеми розвитку спорту в нашій державі. Спорт — це ключова частина суспільства, він дає почуття гармонії, дає змогу виживати у важких ситуаціях, виховувати молодь. Щоб у важку хвилину не зникав інтерес до життя, щоб після школи діти були в спорті, або захоплювалися театром, поезією. Все це важливо для суспільства.

— Ви плакали, коли залишали спорт...

— Здається, як це може бути? Чоловік, сильний, мужній — і плаче. Але сильний чоловік, на мій погляд, завжди сентиментальний.

Людина, що домоглася чогось у житті, повинна сприймати світ дуже тонко. Інакше вона не може творити, не може створити щось прекрасне...

Хотілося б бути потрібним у цьому світі, у цьому суспільстві. І залишитися в пам’яті людей не тільки як спортсмен Бубка, що вище всіх стрибнув, а й як людина, що внесла щось прекрасне в цей світ, намагалася зробити це суспільство добрішим як людина, що цінує близьких, рідних, цінує людей і несе щастя кожному...

Нещодавно Сергій Бубка першим із спортсменів одержав знак Героя України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі