ЩОБ МАЛЮК НАРОДИВСЯ ЗДОРОВИМ...

Поділитися
Іридологи, лікарі, котрі ставлять діагноз за станом райдужної оболонки ока людини, стверджують, що, зазирнувши у вічі новонародженого, можуть приблизно визначити тривалість його життя...

Іридологи, лікарі, котрі ставлять діагноз за станом райдужної оболонки ока людини, стверджують, що, зазирнувши у вічі новонародженого, можуть приблизно визначити тривалість його життя. Наскільки цей прогноз виправдається, залежить від самої маленької людини, від її подальшого способу життя. А ось за здоров’я немовляти до моменту народження усю відповідальність несуть його мама і тато.

За статистикою, в Україні лише 6% дітей народжуються практично здоровими. Решта до самого початку свого життя вже мають різноманітні патології того чи іншого ступеня тяжкості. Про те, що потрібно робити (а головне — що не потрібно!), який спосіб життя вести, щоб із максимальною ймовірністю зачати і народити здорову дитину, ми вирішили поговорити з досвідченим лікарем, акушером-гінекологом Центру жіночого здоров’я при пологовому будинку №6 Мариною Марчак.

— Марино Фаїківно, за скільки потрібно починати готуватися до зачаття дитини?

— Мама, котра виношує дівчинку, уже повинна думати про її репродуктивну функцію. Потрібно не забувати, що внутрішньоутробні умови впливають на виникнення певних захворювань у дорослому віці. Як стверджують медичні генетики, хронічний вплив негативних чинників на жінку під час вагітності навіть у невеликих дозах призводить до адаптації плоду до цих умов. У результаті перепрограмовується обмін речовин, ендокринна система починає розвиватися швидше, аніж нервова й імунна. У результаті дитина може народитися з недостатнім розвитком нервової й імунної систем.

Коли дівчинка вступає в підлітковий вік, батьки повинні ставитися до її здоров’я з особливою увагою. Збалансоване харчування, розумні навантаження, повноцінний відпочинок, спокійна обстановка в домі — запорука здоров’я майбутньої матері. Сьогодні ж багато батьків вимагають від дітей не лише гарного навчання в школі, а й досить високих результатів на різноманітних курсах іноземних мов, комп’ютерних тощо. Надмірні навантаження — як фізичні, так і розумові — нерідко викликають стан постійного стресу, що, у свою чергу, може призвести до порушення менструального циклу — однієї з досить частих патологій сучасних дівчат. А це чревате безпліддям й іншими розладами репродуктивної системи. На репродуктивне здоров’я значною мірою впливає і здоров’я соматичне, особливо в підлітковому віці.

Сучасним батькам, зайнятим кар’єрою і власними проблемами, немає коли простежити за харчуванням дочки-підлітка, одягом у холодну пору року, просто поговорити про інтимний бік життя. У результаті цілком дорослі дівчата (та й хлопці теж) залишаються сексуально неграмотними, а в поєднанні з раннім статевим життям це нерідко призводить до сумних наслідків — ранньої вагітності і захворювань, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Тим часом найсерйозніші патології найчастіше викликані саме ЗПСШ (наприклад, хламідії, вірус герпесу, папіломи) і так звані TORCH-інфекції (токсоплазмоз, цитамегаловірус, краснуха й інші). Тому дівчатам навіть у юному віці не зайво хоча б раз на рік проходити обстеження у гінеколога. Особливо це стосується тих, хто збирається (чи просто припускає можливість) у найближчому майбутньому завести дитину. При цьому слід врахувати, що коли буде знайдено інфекцію, то на лікування знадобиться місяць і ще два місяці пройде до контрольного обстеження. Тобто в ідеалі десь за півроку до імовірного зачаття бажано пройти обстеження (краще разом із партнером), відмовитися від шкідливих звичок і виключити вплив шкідливих чинників.

Неліричний відступ

За останніми даними Інституту соціальних досліджень, негативні явища у відтворенні населення відбуваються на тлі погіршення здоров’я вагітних. За десять років (із 1990 по 2000 рр.) частота анемій серед вагітних збільшилася майже в 4,5 разу, хвороб сечостатевої системи — у 4 рази, хвороб кровоносної системи — у 1,7 разу. 15,8% жінок репродуктивного віку мешкають на радіаційно забруднених територіях. Кількість захворювань щитовидної залози у вагітних жінок збільшилася в 10,9 разу, що значно збільшує ризик материнської смертності.

Із 10 тисяч жінок 125 мають запальні захворювання статевих органів. Серед 15—17-річних таких 10%. Ці захворювання підвищують ризик виникнення позаматкової вагітності, безплідності, появи новоутворень. Ризик виникнення позаматкової вагітності після перенесеного запалення збільшується в 6—10 разів. В останні роки відзначається вибухонебезпечне зростання низки ЗПСШ. У кілька разів збільшилася кількість хворих на гонорею, у 22,3 разу зросло число хворих на сифіліс. Зростають захворювання на трихомоніаз, хламідіоз, мікоплазмоз тощо. Причому найбільша небезпека в тому, що протікають вони в хронічній формі, непомітній для хворого. Тривале протікання цих захворювань також призводить до безпліддя й онкогінекологічної патології.

Нормальні пологи становлять у середньому усього лише 31%. 2000 року 68,4% пологів пройшли з ускладненнями — в основному «із вини» анемій і аномалій пологової діяльності.

Важливий показник репродуктивного здоров’я — невиношуваність вагітності, що є серйозною проблемою протягом кількох десятиліть в основному як результат високої поширеності абортів (причина 80% випадків безпліддя) і ЗПСШ. Ранній початок статевого життя призвів до збільшення контингенту вагітних у віці 14—17 років, що також уплинуло на частоту невиношуваності, оскільки в ранньому віці вона в 2,5 разу вища, аніж у жінок дітородного віку. 2000 року 0,03% склали пологи в дівчат віком до 14 років, 3,2% — віком від 15 до 17 років.

Тим часом медичні генетики стверджують, що в жінок до 19 років під час вагітності частіше розвивається плацентарна недостатність, загроза переривання вагітності й анемія. Їхні діти частіше народжуються з низькою вагою, мають нижчі показники за шкалою Апгар. Смертність серед дітей, народжених юними матерями, у 2,5 разу перевищує аналогічний показник у дітей, народжених жінками старшого віку. У юних матерів на 11% вищий ризик народження дитини з уродженими аномаліями.

Зростання захворювань прямо пов’язане з материнською смертністю. Щороку під час вагітності і пологів ми втрачаємо близько 100 жінок. Попри те, що в останні роки спостерігається тенденція до зменшення материнської смертності, вона в 3—4 рази вища, аніж у розвинених країнах. Головна причина — знову ж таки аборти, низький рівень репродуктивного здоров’я і невчасної діагностики захворювань: гроші на якісне обстеження є далеко не у кожного, та й культура відвідання лікарів у нас розвинена слабо. Саме аборт залишається головним методом регулювання народжуваності. Майже 70% жінок віком 40—44 років мали хоча б один аборт, а серед 15—19-річних — 1,5%. 2000 року кожні 55 вагітностей зі 100 закінчилися абортом. Аборти і пов’язані із ними ускладнення забирають життя кожної четвертої жінки, котра померла під час вагітності. Особливо це відноситься до тих, хто робив аборт не в стінах медустанови. 2000 року після абортів у країні померли 20 жінок.

— Я чула, що і по завершенні гормональної перебудови в підлітковому віці жіночий організм не перестає бути досить чутливим до стресу.

— Усе залежить від індивідуальних особливостей організму. Хоча, звісно ж, хімічний вплив на шкідливому виробництві, нікотин і алкоголь, нічні чергування, складні стосунки в сім’ї і на роботі вносять свою лепту в статистику репродуктивних невдач. Особливо всі ці чинники небезпечні безпосередньо перед зачаттям і в перші місяці вагітності, коли плід ще не захищений плацентою (вона формується на 16-й тиждень). Крім того, майбутнім мамам небажано довгий час працювати з комп’ютером і перебувати на активному сонці.

ДО РЕЧІ

Спонтанні аборти (8,6% від усіх вагітностей) і передчасні пологи частіше за все трапляються у жінок, які займаються фізичною працею в умовах неповноцінного незбалансованого харчування, у сім’ях із незареєстрованим шлюбом, із невирішеними соціально-побутовими проблемами. У нас же в умовах, які не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, працюють близько мільйона жінок, майже 6 тис. — на виробництві, забороненому для них законодавством, 314 тис. жінок — у нічних змінах. Щороку 8—9 тис. працюючих жінок одержують травми.

— А на репродуктивну функцію хлопчика — майбутнього батька — ці чинники впливають тією ж мірою?

— Вірусні інфекції однаково небезпечні як для майбутньої матері, так і батька. Але, скажімо, вплив алкоголю й куріння дещо інший. З літератури відомо, що продукти тютюнокуріння негативно впливають на якість сперматозоїдів. Однак вони періодично обновляються, і якщо чоловік припиняє курити і вживати алкоголь, то в нього є всі шанси мати здорову дитину (якщо, зрозуміло, немає захворювань, небезпечних для репродукції). Для такого очищення цілком достатньо трьох місяців. У яйцеклітинах же шкідливі речовини можуть згодом накопичуватися. Тому жінка більш уразлива з точки зору ризику репродуктивних невдач у результаті дії різноманітних шкідливих чинників.

— До речі, про індивідуальні особливості. Ви якимось чином визначаєте генетичні патології? Адже цілком можливо, що причиною спонтанних абортів чи безпліддя у конкретної жінки є не штучне переривання вагітності в юності чи активне паління, а мутації в генах?

— Якщо жінка збирається народити першу дитину після 32 років, то ми її в обов’язковому порядку направляємо на генетичну консультацію. Вона потрібна й у тому випадку, якщо жінка молода, а її партнер старший 40 років.

ДО РЕЧІ

За міжнародною класифікацією хвороб налічується близько 20 причин жіночого безпліддя і близько 30 — чоловічого. При цьому приблизно в 30% випадків безпліддя залежить від проблем жінки, у 30% — від проблем чоловіка, а в 30% — від того, що обоє не зовсім здорові. 10% пар, які обстежують із приводу безпліддя, вважаються здоровими, а діагноз звучить як безпліддя неясного походження. Хоча, як жартома кажуть деякі лікарі, немає здорових людей, є лише недостатньо обстежені.

А недавні дослідження американських учених ще раз підтвердили факт: у нащадків літніх чоловіків підвищується можливість генетичних ускладнень. Виявляється, літній вік батька суттєво збільшує ризик появи на світ дитини, хворої на шизофренію. Якщо батьку в момент зачаття було за 50, то можливість хвороби у малюка утричі вища порівняно з тими дітьми, чиїм батькам менше 25. За оцінками науковців, кожний четвертий випадок шизофренії пояснюється віком батька.

— Ще одне питання, яке цікавить сьогодні багатьох: чи дійсно можна за допомогою спеціальної дієти запрограмувати стать майбутньої дитини?

— Наукових підтверджень цьому немає. А ось те, що раціональне повноцінне харчування сприяє народженню здорової дитини — достатньо. Особливо важливим є вживання у достатній кількості продуктів, багатих на залізо, кальцій, фолієву кислоту, вітаміни. Чого слід уникати, то це вживання різноманітних медикаментів. Деякі з них можуть викликати уроджені пороки серцево-судинної і нервової систем, редукційні пороки кінцівок, затримку психомоторного розвитку тощо. Більш докладні рекомендації може дати лише лікар на основі індивідуальних особливостей організму.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі