Літо надворі… Кайф! Грип чкурнув в інші країни, нежить помахав носовичком, бронхіт відкашлявся і теж нібито попрощався. Але… зимові сезонні хвороби змінилися літніми, і, як стверджують фахівці, о цій порі за всіма нами ходять щонайменше дві проблеми — зі шлунково-кишковим трактом і серцево-судинною системою.
Народ, який у спекотну пору купається аж ніяк не в перевареній воді, любить набирати цю воду в рот, щоб потім, як морж, відпльовуватися. А бактеріям багато й не треба: наприклад, сальмонела за секунду долає відстань, що вдесятеро перевищує її власний зріст. І живуча вона на диво — у морській воді сальмонели виживають упродовж двох — трьох тижнів, а в пиві, не повірите, — до двох місяців. Найбільше сальмонел у яєчних жовтках, і на це мають зважати прихильники випускної яєчні і некруто зварених яєць. Заразитися сальмонельозом можна не тільки через м’ясо і яйця свійської птиці, хоча саме кури «винуваті» в половині випадків цієї хвороби. Серед свійської худоби сальмонелою заражені до п’яти відсотків корів і до двадцяти відсотків свиней. Носіями можуть бути навіть кішки й миші.
Два століття тому всі без винятку гострі кишкові інфекції називали дизентерією, і вже потім цю хворобу виокремили. Хоча дається взнаки вона так само, як інші кишкові інфекції — діареєю, болем унизу живота і високою температурою. Інколи градусник може зашкалювати за сорок — у людини «плутається» свідомість. Але визначити, як мовиться, на око, дизентерія в людини, сальмонельоз чи харчова токсикоінфекція, неможливо. І навіть не намагайтеся! Підозрюючи в себе кишкову інфекцію, негайно рушайте до лікаря. Бодай тому, що від тої ж дизентерії без медичної допомоги помирає один із десяти хворих.
У жарку пору тіло втрачає багато води, від чого кров згущується і серцю, яке її перекачує, доводиться працювати з потрійним навантаженням. На жаль, воно не завжди з тим дає собі раду. Можна, звичайно, й воду пити за трьох. Одначе гіпертоніки мають обмежувати себе у споживанні рідини. Хоча й для них є «шпаринка»: зелений чай втамовує спрагу швидше за воду. Тому, аби напитися досхочу, його треба набагато менше, ніж води. Сердечникам взагалі слід зважати на речі, від яких люди зі здоровим серцем зазвичай відмахуються. Наприклад, у спеку контролювати себе і в їжі: замість свинини споживати м’ясо птиці, замість картоплі — зелені овочі. І жодних фізичних (у тім числі й садово-городніх) вправ на свіжому повітрі, якщо температура перевищила 25-градусну позначку!!! А в найгарячіші дні взагалі потрібно якнайменше виходити з дому. І тут уже точно незайвими будуть кондиціонер чи вентилятор.
За статистикою, влітку люди найчастіше труяться морозивом. На другому місці в цьому невеселому списку молочні продукти, на третьому — кондитерські вироби. І це обов’язково слід брати до уваги!
Ще одна типова літня халепа з числа хвороб брудних рук — гельмінтоз (глисти). Він може стати, крім інших неприємностей, причиною недокрів’я, а також звести нанівець вакцинацію.
Хай як це парадоксально, до когорти сезонних літніх захворювань входить і ангіна. Діти найчастіше підхоплюють її внаслідок споживання холодних напоїв і морозива, дорослі — занадто активного кондиціонування повітря.
Чоловіки більше, порівняно з жінками, ризикують «злапати» якусь заразу через воду — вони частіше п’ють її з-під крана.
Як чинити, якщо прихопило?
Кишківник
Пронос, якщо «притиснуло» і нема під рукою ліків, можна пригальмувати кількома ковтками свіжої чайної заварки або відвару кори дуба. При проносах треба якомога більше пити (щоби не було зневоднення організму), ліпше — підсоленої води. Як тільки спроможетеся на більш-менш тривалий термін обійтися без клозету, біжіть до лікаря.
Шлунок
Якщо «скрутило» шлунок, найправильніше спожити одним махом літр перевареної води, і — два пальці до рота. Після такого промивання доречно прийняти активоване вугілля. А потім обов’язково звернутися до лікаря.
Серце
Якщо у спеку стало погано з серцем, треба зайти в затінок і обтертися мокрим холодним рушником чи принаймні носовичком (чи вологою серветкою). Про всяк випадок, завжди майте під рукою валідол чи корвалол. І обов’язково — нітрогліцерин.
Ноги
Набряклі ноги потрібно розвантажити в прямому розумінні цього слова — роззутися й підняти кінцівки якнайвище. Біль і важкість у ногах знімають також спеціальні мазі, які має порадити лікар.
У жарку пору в людей так часто набрякають ноги, що ця неприємна обставина легковажно заноситься до розряду прикро-неминучого. Дарма! Набряки, без сумніву, можуть бути наслідком спеки, втоми, плоскостопості, вагітності, застою лімфи або дурної звички закидати нога на ногу. Але не обов’язково. Інколи набряки на ногах є тривожним сигналом серцевої недостатності (а особливо — набряклі кісточки), початком проблем із нирками або варикозного розширення вен.