Від слів до діла?

Поділитися
Зведення Всеукраїнської наради з питань захисту прав дітей

27 жовтня в Києві відбулася Всеукраїнська нарада з питань захисту прав дітей за участю В.Януковича. За каденції нинішнього президента такий захід провадився вперше. З самого початку він мав відбутися 13 жовтня, але чи то число комусь здалося нещасливим, чи то не вписалося воно в графік президента, чи організатори не встигли підготуватися… Усе це - дрібниці. Головне - ми до цієї події дожили й навіть пережили її (див. «Доживемо - побачимо, або Про майбутній внесок президента в справу захисту прав дітей», №35, 30 вересня 2011), а тепер будемо дивитися.

Свій огляд дитячих проблем В.Янукович почав з дошкільного виховання, до якого, за його словами, залучено лише 56% маленьких українців, а контингент відвідувачів навчальних закладів різних напрямів позашкільної освіти, за його словами, взагалі становить усього близько 37%. Термінового вирішення, на думку президента, вимагає також проблема безперешкодного доступу дітей з особливими потребами до установ освіти - на сьогодні повністю або частково для них доступна лише половина навчальних установ у країні.

Поскаржився президент і на те, що в останні два роки громадяни України стали менше всиновляти (зокрема й через брак у ЗМІ інформації про дітей, що підлягають усиновленню), а в дитбудинки сімейного типу й прийомні сім’ї влаштовано майже на чверть дітей менше, ніж у попередні роки. Зазначив, що реорганізація Мінсім’ї й молоді занадто затяглася, що призводить до накопичення проблем у цій сфері. Згадав В.Янукович і про дитячу злочинність (серед засуджених і взятих під варту - 8 тисяч неповнолітніх, якими вчинено кожен 15-й злочин у державі), як про «свідчення слабкої роботи влади з її запобігання». До слова, газета «Сегодня», з посиланням на джерело в адміністрації президента, писала, що напередодні всеукраїнської наради з питань захисту дітей в адміністрації президента готується помилування багатьох неповнолітніх, які відбувають покарання і, жінок з маленькими дітьми - близько 200 тисяч чоловік. На нараді про це не було сказано жодного слова.

У вирішенні проблеми забезпечення дітей-сиріт житлом Янукович закликав взяти участь бізнес-кола. Взагалі звернення за допомогою до бізнесменів і громадських організацій, оскільки держава сама не справляється, червоною ниткою проходило через усю нараду. Ще раз він звернувся до бізнесменів, кажучи про необхідність підтримати багатодітні родини, яких в Україні налічується майже 250 тисяч (850 тисяч дітей).

Як показує досвід, такі звернення ефективні. Але в пам’яті чомусь спливли добровільно-примусові пожертвування олігархів до Фонду Віталіни Ющенко «Зігрій любов’ю дитину», а також внески в грандіозне будівництво Дитячої лікарні майбутнього (благодійні проекти, що знекровили багато інших, які, можливо, були не такими голосними, зате набагато реальнішими).

«Настав час впровадити цільове фінансування потреб дітей, а не інтернатів, - заявив В.Янукович. - Маю на увазі розповсюджений у світі принцип фінансування «гроші ходять за дитиною». Цей принцип Україна «має на увазі» уже років шість, намагаючись впровадити його з допомогою пілотних проектів спочатку в Київській, а потім і в Харківській областях. Але результати експериментів на державному рівні не узагальнено досі, вони залишаються точковими.

Занадто повільно, на думку доповідача, йде створення на місцях спеціальних оздоровчих установ за прикладом «Смарагдового міста» у Слов’яногорську (Донецька область). Уперше про цей центр ще 2004 року розповіла Ганна Герман в інтерв’ю львівському інформаційному агентству «Контекст МЕДІА», присвяченому її стоденному перебуванню на посаді прес-секретаря В.Януковича. Вона була впевнена в тому, що «1998 року Віктор Федорович побудував для дітей-сиріт містечко, де є школи, лікарні, спортивні бази. Навіть кінна секція». Хоча, згідно з інформацією з сайта «Смарагдового містечка», його історія починається 1995 року, тобто за два роки до того, як нинішній президент став головою Донецької облдержадміністрації. Так чи інакше, але В.Янукович усі ці роки виявляє до оздоровчого центру, розрахованого на 480 дітей, підвищену увагу, закликаючи рівнятися на нього керівників областей. Губернатор Харківської області М.Добкин, який виступав на нараді, до президента вже прислухався. За словами віце-губернатора Ігоря Шурми, однією з установ, на базі якої можна створити подібний «Смарагдовому містечку» заклад, може стати дитячий протитуберкульозний санаторій. Хоча дитячий туберкульоз, як мені здається, - така ж актуальна проблема для України, як і оздоровлення дітей-сиріт.

Залишилося загадкою, чому серед тих, хто виступав на нараді, виявилися губернатори Харківської й Дніпропетровської областей, далеко не «відмінників» з теми захисту прав дітей (див. «Сирітська карта України: міняємо зелений на червоний?», №22, 17 червня 2011).

Одними з основних меседжів виступу уповноваженого з прав дитини Юрія Павленка стала потреба переглянути практику надання соціальної допомоги батькам і дітям, а також істотні зміни в галузі захисту прав дітей, які перебувають у конфлікті з законом, особливо під час їх затримки й проведення слідства. Національне законодавство має містити й спеціальні заходи щодо захисту дітей-свідків і жертв злочину. До цієї роботи Ю.Павленко запропонував долучитися громадським організаціям.

На думку уповноваженого, потрібно також реорганізувати систему психіатричної допомоги дітям. Кожен п’ятий психічно хворий - це дитина. «Як результат кризи - за останні п’ять років покінчили життя самогубством понад 600 школярів».

Про фінансові стимули для розвитку сімейних форм виховання - усиновлення, опіки й піклування, ДБСТ і прийомних сімей - говорив міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, пообіцявши, що наступного року суму, передбачену в бюджеті на ці цілі, буде збільшено на 20%. Його відомству в результаті адміністративної реформи буде передано функції розформованого Мінсім’ї. Серед пріоритетів своєї майбутньої роботи С.Тігіпко назвав впровадження додаткової фінансової підтримки сімей, які беруть на виховання дитину-інваліда, створення мережі установ соціального захисту з денним перебуванням дітей з особливими потребами.

Генпрокурор В.Пшонка зосередив свою увагу на пивному алкоголізмі. Навівши статистику злочинів, вчинених неповнолітніми, підкресливши, що кожен десятий з них скоюється в стані алкогольного сп’яніння, запропонував «ухвалити закон, який заборонить рекламу слабоалкогольних напоїв, передусім пива».

Про потребу відновити систему соціальних ліфтів для дітей, які опинилися в скрутному становищі, говорила директор інституту демографії й соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Для цього, на її думку можна залучити позитивні наробітки з радянських часів. Украй актуальною, на думку Е.Лібанової, є також проблема дітей трудових мігрантів. Місцеві органі влади мають збирати інформацію про родини, діти яких надовго залишаються без батьківської уваги. Кількість же соціальних працівників, за словами експерта, не повинна скоротитися в результаті адміністративної реформи: «Це не чиновники».

На потребі твердого контролю правоохоронних органів відносно сурогатного материнства наполягала вповноважений з прав людини Н.Карпачова. Відповідне подання вона подала прем’єр-міністрові й генпрокурору України. За даними омбудсмана, «сурогатне материнство використовується не тільки для бездітних українських пар, а й усе частіше для одностатевих пар іноземців. Із цією метою відпрацьовано механізм прискореного позбавлення в судовому порядку материнських прав жінок-українок, які народжують таких дітей за відповідну матеріальну винагороду».

Закриваючи свою першу «дитячу» нараду, В.Янукович сказав, що не вирішуваних проблем немає, і пообіцяв відреагувати на всі виступи: «Буде підготовлено відповідні розпорядження, укази президента, зокрема й спрямовані на посилення участі громадських організацій при вирішенні цих проблем. Ми створимо громадську раду». Не стримався президент і від нестандартних заяв, наприклад, пообіцявши наділити створену при Кабміні громадську раду правом законодавчої ініціативи, мабуть, не знаючи, що, згідно до Конституції, це неможливо.

Президент також пообіцяв з року в рік збільшувати фінансування «дитячих» тем, оскільки «зростають обсяги ВВП, економіка». «Ті невеликі центри зростання економіки, які є у світі, а ви знаєте, що я багато їжджу по світу, то до цих центрів і Україна належить», - сказав наостанок В.Янукович, запропонувавши все це берегти й цінувати. Напевно, пожартував.

Безумовно, проблеми захисту прав дітей вирішують не наради, а конкретні заходи. Якими вони будуть - покаже час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі