Осінь, ти на смуток мій схожа…

Поділитися
Осінній емоційний спад може тривати до кількох місяців, іноді аж до початку підготовки до Нового року й Різдва.

Депресія - саме так хочеться назвати стан, який більшість із нас відчуває восени. Але не йдеться про справжню депресію. Слушніше говорити про певний занепад сил, нудьгу, тугу, зневіру... Попереду безпросвітні будні, купа проблем, невтішні соціально-економічні перспективи. А тут іще природа «допомагає» - дедалі частіше дарує похмурі сльотаві дні, тижні й місяці… Як наслідок - можуть спостерігатися знижений тонус, емоційний спад, млявість, сонливість, головний біль, підвищена стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги, пригніченість, безпричинна дражливість, брак мотивації до роботи…

Члени сім’ї, друзі, колеги переживають аналогічний стан і взаємно «гасять» одне в одного останні сплески бадьорості. Дуже часто ситуація поглиблюється сезонними вірусними інфекціями.

Тяжко доводиться в цей період меланхолікам, які вічно хандрять, і малоемоційним флегматикам. Сангвініки й холерики сприймають усе трохи веселіше. Але найважче тим, хто не любить своєї роботи, не ладнає з колегами, виношує плани змінити місце роботи, але ніяк не може на це зважитися.

Осінній емоційний спад може тривати до кількох місяців, іноді аж до початку підготовки до Нового року й Різдва. Та не чекатимемо ж ми, поки «саме минеться». Спробуймо по можливості безболісно вийти з цього стану або хоча б притлумити його. Зрозуміло, ніхто краще за вас не знає, що саме здатне підвищити ваш настрій, але все-таки подумаймо разом, що б це могло бути.

Спробуйте поставитися до трудових звершень як до чогось приємного. Постарайтеся згадати все, за що ви цінуєте свою роботу, подумайте, кого з колег ви любите найбільше. Купіть щось, що допоможе «освіжити» ваше робоче місце, повністю оновіть інтер’єр - зробіть перестановку, поміняйте фотографії, картинки, іграшки, квіти.

Розумно організуйте своє дозвілля. Приділяйте більше часу приємному спілкуванню, прогулянкам, вилазкам на природу, культурним заходам - усе це поліпшить ваше існування, яке вже ніяк не можна буде назвати «сірими буднями». Заздалегідь заплануйте на осінь недорогу, просту в організації, радісну подію. Це може бути якесь сімейне свято, вечірка, зустріч із друзями.

Згадаєте про своє хобі. Роздобудьте кілька хороших книжок або фільмів; підготуйте викрійки або креслення для всіляких виробів, закупіть потрібні матеріали, нитки для в’язання тощо. Тіштеся, як довгими осінніми й зимовими вечорами ви зможете віддаватися своєму улюб­леному заняттю.

Практикуйте розумний шопінг. Це чудовий «антидепресант», особливо для жінок. Попереду холодні, сірі сумні дні - є сенс вибирати речі тепліші, а колірну гаму яскравішу. Тепла хустина, затишна хутряна безрукавка, товс­ті вовняні шкарпетки підстрахують у холоди вдома й на роботі. А яскрава парасолька, шалик, хустка й інші ошатні аксесуари просто піднімуть
настрій.

Приділіть увагу своєму здоров’ю. Дотри­муйтеся режиму дня: спати лягайте раніше, а вставати постарайтеся в один і той самий час. Не забувайте про розумні фізичні навантаження, щоденну гімнастику. Для підвищення тонусу й загального настрою вживайте вівсянку, макарони, кефір, апельсини, рибу, чорний шоколад, банани, сири, червоний перець. І, звичайно, потіште себе чимось із ваших улюблених, але не занадто важких продуктів. Якщо у вас є хронічні захворювання, не чекайте осіннього загострення, а проведіть невелику профілактику - поприймайте рекомендовані лікарем ліки або вітаміни.

Керівникам слід бути гранично уважним до «осінніх» настроїв у колективі. Якщо загальний тонус працівників знижений, терміново плануйте захід для психологічної реабілітації. Най­поши­реніша помилка - спробувати активізувати персонал підвищеним тиском і закручуванням гайок. Набагато краще провести загальні збори з позитивним настроєм, без розбору польотів та обговорення проблем. Важливо окреслити райдужні перспективи, щоб в усіх виникло відчуття «світлого майбутнього» - і далекого в плані розвитку організації, і близького у вигляді радісного підбадьорливого заходу. Це може бути корпоративне свято, вилазка на природу, колективний похід до театру, позачергова премія, запровадження графіка осінніх відгулів. Корисною буде також якась легка реорганізація - перестановка, оновлення інтер’єру, давно очікуваний обмін кімнатами, виділення співробітникам нової комп’ютерної та іншої техніки тощо. Подбайте, щоб у приміщеннях для роботи й відпочинку було світло й тепло.

Є люди, які стверджують, що найбільше їм подобається похмура пізня осінь. Чи не жартують вони? Що ж може їх приваблювати в цій, здавалося б, безрадісній порі року? Особливий світлий смуток, романтичні дощі, поодинокі світлі дні з пронизливо-ясним небом чи передчуття вечірнього домашнього комфорту після вітру й вільгості? Приди­вімося до цієї пори і спробуймо зрозуміти й полюбити її чарівність.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі