Надсянські перлини української давнини

Поділитися
Сьогодні природним середовищем формування української національної культури є насамперед місто. Саме воно гарантує необхідну для її розвитку концентрацію інтелектуальних і фінансових ресурсів...

Сьогодні природним середовищем формування української національної культури є насамперед місто. Саме воно гарантує необхідну для її розвитку концентрацію інтелектуальних і фінансових ресурсів. Та все ж таки протягом століть, у «сиву давнину», основна людська маса проживала на селі, а отже, саме село було колискою творців фольклору і майстрів рукоділля, творіннями яких понині захоплюється кожний чутливий до краси городянин. Візуально найпомітнішою спадщиною давнини є сакральна архітектура — спільний витвір теслярів, іконописців і майстрів іконостасів.

Зазвичай людині властиво виокремлювати все, що можна означити як «най-най-най». У царині архітектури безліч таких українських «най» можна знайти... у Польщі! Звісно, не під Краковом чи Варшавою, а на землях над Сяном і Бугом — Лемківщині, Надсянні, Холмщині, Підляшші, де до 1940-х років проживало близько 700 тисяч українців-автохтонів (у 1944—1946 рр. півмільйона з них, переважно насильно, переселено в Радянську Україну). Попри всі навмисні руйнування церков, яких у 1920—1930-х роках зазнали Холмщина і Південне Підляшшя (за влади Другої Речі Посполитої), а після виселень у 1944—1947 роках — і Надсяння та Лемківщина (загалом фізично знищено кожну другу церкву, а то й більше), тут збереглося ще чимало справжніх перлин.

Богоявленська церква в Корчмині (1658 р.), після реконструкції передана греко- католицькій парафії Любліна
Звісно, куди нам до фундованих Ярославом Мудрим та його родичами і нащадками соборів Києва і Чернігова! Але в царині дерев’яної архітектури найдавнішим церквам, розташованим на берегах срібноводого Сяну, важко знайти конкурентів — як за віком, так і за архітектурою, котра дає нам сьогодні змогу уявити стиль дерев’яного сакрального зодчества давньої України — можливо, навіть іще княжої доби.

До цього найархаїчнішого кола архітектурних шедеврів Надсяння належать передусім церкви в Радружі та Горайці (Любачівський повіт Підкарпатського воєводства). Їх можна зарахувати до найстаріших пам’яток цього типу в загальноукраїнському масштабі (збудовані приблизно 1585 року). Як стверджують автори найновішої академічної «Історії українського мистецтва» (том 2-й), автентичних зразків дерев’яного церковного зодчества до середини XVI ст. до нас не дійшло. А усталені в літературі 1502—1510 роки як дати спорудження церков у Дрогобичі, Ковелі і, знову ж таки, надсянському Улючі не можуть сприйматися інакше, як апокрифічні. Не набагато молодші і церква в Кругелі Великому під Перемишлем (збудована на початку XVII ст.) та ще дві церкви зі зламу XVII—XVIII ст. — у Рудці Ярославського повіту (1693 р.) та Лукавці, що неподалік Любачева (1701 р.).

Для цих церков характерні три окремі квадратні зруби, з яких вирізняється своєю висотою неф із так само квадратним куполом. Подібну архітектурну форму має дещо старша мурована церква в селі Посада Риботицька над притоком Сяну Вігром, архітектурний ансамбль якої сформувався наприкінці XIV—початку XVI ст. Продовження цієї середньовічної архітектурної традиції — по ХІХ ст. включно — бачимо в церковному будівництві Бойківщини. На території сучасної Польщі її зразком є побудована 1791 року церква у Смільнику — колишніх Устриках Горішніх (ця територія до зміни в 1951 р. радянсько-польського кордону була в межах України).

Згодом — можна гадати, під впливом барокової мурованої архітектури — квадратний купол заступає восьмибічний (звісно, критий ґонтом). Зразки церков цього архітектурного типу на Надсянні збереглися в Хотинці (1600 р.), Улючі (1658 р.), Корчмині (1658 р.), Гребенному (1685 р.), Рівні (поч. XVIII ст.), П’ятковій-Руській (1732 р.), Поздячі (1737 р.) та Чертежі (1742 р.).

Церква на честь Дмитрія Солунського в Лукавці
Нині всі ці храми, багато з яких перебували на межі загибелі, в задовільному стані: відновлені за державні та громадські кошти, вони пропагуються як туристичні перлини регіону. На жаль, водночас мусимо констатувати, що в більшості — це лише самі стіни із залишками розписів та кириличними написами про дату спорудження на одвірках. Внутрішнє оздоблення та іконостаси не збереглися. Щоправда, якась дещиця вцілілого потрапила до музейних фондів у Ланцуті та Сяноці, але більшість після виселення українських парафіян і священиків безповоротно втрачена — знищена або вкрадена. Винятком є хіба що церква в Хотинці, яку 1990 року повернули греко-католикам. У ній єдиній зберігся іконостас.

Але попри все ці старовинні церкви, навіть в «урізаному» вигляді, дають можливість відчути українське минуле цієї землі не лише її уродженцям та їхнім нащадкам, а й мандрівникам
з-над Дніпра. Як слушно написав у своїх роздумах, навіяних прогулянкою надсянськими просторами, молодий мешканець Броварів Олександр Бобко: «Давнина — не те, що зникло і вже нікому не потрібне, а те, що з’єднує нас із предками... Доки стоїть на Закерзонні те, що створювалося нашими предками, доки ще можна відчути запах дерев’яних церков, доки старі написи промовляють до нас, ці землі є частиною духовного простору України».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі