НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ВІД ВПЛ... — ВІРНІСТЬ

Поділитися
В американському телесеріалі «Швидка допомога» є епізод: у 15-річної школярки лікарі виявили якийсь вірус, спроможний викликати рак шийки матки...

В американському телесеріалі «Швидка допомога» є епізод: у 15-річної школярки лікарі виявили якийсь вірус, спроможний викликати рак шийки матки. Дівчина признається, що, швидше за все, заразилася від одного з партнерів-однокласників. Медики жахнулися: вірус легко передається статевим шляхом, слід негайно провести перевірку в школі — адже смертельне захворювання загрожує іншим підліткам!

Признаюся, дивилася цю серію з певним подивом. От уже ці вигадники-телевізійники! Але київські онкологи, до яких я звернулася по коментар, підтвердили: жодного перебільшення в серіалі немає. На відміну від інших онкологічних захворювань, рак шийки матки справді викликається вірусом папіломи людини й може передаватися статевим шляхом.

Таємниця черниць

Те, що рак шийки матки якимось чином пов’язаний із частою зміною статевих партнерів, медики помітили вже давно. Ще на початку XIX століття в Італії було проведене грандіозне наукове дослідження: лікарі проаналізували історії хвороб понад 10 тисяч незайманих черниць. І в жодної з них не виявили раку шийки матки!

Тоді вчені так і не спромоглися визначити причину цього явища, обгрунтувати своє відкриття науково. Вони лише рекомендували добропорядний спосіб життя і подружню вірність як панацею від страшного захворювання. Таємницю черниць розгадали значно пізніше, у середині XX століття, коли з’явилися досконаліші методи діагностики: у тканинах, уражених раком шийки матки, виявили вірус папіломи людини (ВПЛ). Існує понад 100 типів цього вірусу, які паразитують на різних частинах тіла: у гортані, носоглотці, на шкірі й підошвах. Ці різновиди вважаються відносно безпечними, хоча й спричиняють незначні прикрощі —покахикування, нежить, бородавки. Найнебезпечніші віруси, що «спеціалізуються» на епітелії шийки матки, викликаючи спочатку передракове захворювання — дисплазію, а потім і рак. Папіломовірусні інфекції передаються статевим шляхом — від інфікованої жінки до чоловіка, а від нього до здорових жінок. У чоловічому організмі вірус не розмножується — тут немає благодатних для нього клітин, проте може зберігатися роками й заражати жінок, які контактують із носієм. Саме тому часта зміна статевих партнерів підвищує ризик зараження. Так було розкрито «таємницю незайманих».

— Підступність вірусу папіломи людини також у тому, що, заразившись, жінки довго не відчувають жодних тривожних симптомів — до певного часу інфекція ніяк себе не виявляє,— каже Людмила Воробйова, професор, доктор медичних наук, завідуюча відділенням онкогінекології Інституту онкології АМН України. — На найбільш ранніх стадіях хвороби не відчуває сама жінка і нерідко не можуть виявити лікарі. Звичайні профілактичні огляди малоефективні. Потрібне цитологічне обстеження мазка. Це дозволяє з імовірністю 95—98% відібрати хворих для скрупульознішого обстеження з застосуванням сучасних методик. Тільки цитологічне дослідження може виявити захворювання на початковій, передраковій стадії, коли його ще можна вилікувати радикально навіть без хірургічного втручання. Проте впровадження цитологічних досліджень у систему профілактичних оглядів в Україні є серйозною проблемою. У більшості областей цитологічним контролем охоплено лише 50—60% жінок. Це неприпустимо мало. Адже щороку в Україні реєструють близько п’яти тисяч нових випадків захворювання на рак шийки матки, і кожна четверта-п’ята пацієнтка помирає, не проживши й року з дня постановки діагнозу. Лікарі тут безсилі: хворобу виявили занадто пізно!

Причини цього — і недосить відпрацьована система раннього виявлення раку в жіночих консультаціях, і слабка діагностична база більшості лікувальних закладів. Не можна не зважати й на низький рівень інформованості населення про можливості профілактики раку. Чимало жінок просто відмовляються від щорічних профілактичних оглядів, не вбачаючи в них користі і не бажаючи марнувати на це час. А дарма. В однієї з пацієнток відділення, 19-річної Олени, рак виявили цілком випадково, саме під час профілактичного огляду, на який, до речі, вона прийшла не з власної волі, а як на обов’язалівку з підприємства. Саме тому хворобу виявили на ранній стадії. Подальше обстеження з’ясувало, що спричинила захворювання та сама папіломовірусна інфекція.

Вірус боїться
сильного імунітету

Останні дослідження онкологів доводять, що коли в організмі жінки виявлено вірус папіломи людини, то ризик розвитку тяжкої дисплазії та раку підвищується в 116 разів! Та, попри це, підступний вірус не всесильний. Сильний імунітет спроможний подолати ВПЛ і самотужки: відомі випадки, коли виявлена папіломовірусна інфекція через певний час не діагностувалася — організм знищував її власними силами.

Але є чинники, спроможні активізувати ВПЛ і прискорити розвиток раку. Передусім це ранній — до 16—17 років — початок статевого життя. Незрілий, остаточно не сформований епітелій особливо вразливий для різноманітних інфекцій. Часта зміна статевих партнерів, на думку онкологів, також ризик. Йдеться про кількість, більшу від трьох. З кожним наступним партнером імовірність зараження ВПЛ підвищується на 4%. Надзвичайно шкідливе й паління. У вірусу папіломи є ділянки, які активізуються під впливом нікотину. Крім того, проникаючи в тканини, він канцерогенно впливає на епітелій шийки матки й робить його вразливішим. Тому в жінок-курців хвороба прогресує швидше. Серйозним чинником ризику є аборти, а також ранні пологи — при цьому дуже високий відсоток травматизму, й вірусу легше проникнути в тканини. А коли при травматичних пологах народжується дівчинка, є вірогідність, що й вона заразиться ВПЛ від матері.

Замість надзвичайно тяжкої операції — курс антивірусних препаратів

У всьому світі рак шийки матки стрімко молодшає. Його реєструють навіть у 10—11-річних. Учені прямо пов’язують це із сексуальною активністю сучасних підлітків: майже в 98% випадків причиною хвороби є ВПЛ, що передається статевим шляхом. Українські онкологи також відзначають почастішання випадків запущених форм захворювання в молодих, незаміжніх жінок, серед котрих багато студенток і навіть школярок. Дізнавшись про діагноз, пацієнтки переживають і психологічний шок: адже багатьох заразили ті, кому вони довіряли, — друзі, наречені, чоловіки. Онкогінекологам доводиться бути і психологом, і детективом в одній особі: слід переконати кожну пацієнтку, що необхідно знайти носія вірусу та пролікувати. Інакше небезпечне захворювання ланцюжком передаватиметься новим і новим жертвам. Роботу онкогінекологів ускладнює слабка діагностична база. Як з’ясувалося, лабораторій, де проводять дослідження на наявність папіломовірусної інфекції, в Україні одиниці.

— Далеко не в кожному місті й навіть області жінці, в котрої виявили дисплазію шийки матки, можна зробити аналіз на ВПЛ і визначити: вірус спричинив захворювання чи інші чинники, — каже Наталія Лігірда, лікар відділення онкогінекології Інституту онкології АМН України. — І лікарі лікують їх традиційним методом — видаляють уражену дисплазією ділянку. Та коли причиною захворювання є ВПЛ, то операція не дає ніякого ефекту: вірус залишається в організмі і продовжує діяти. До нашого відділення часто звертаються жінки з різних регіонів України, котрих було прооперовано. Згодом у них починаються рецидиви: на тому самому місці знову розвивається дисплазія. У 75—87% таких пацієнток ми виявляємо ДНК вірусу папіломи. І після курсу лікування спеціальними препаратами, без хірургічного втручання, хвороба відступала. Жінки благополучно народжували здорових дітей. Значення діагностики при лікуванні раку шийки матки важко переоцінити.

Для порівняння: у США на профілактику й лікування захворювань, що передаються статевим шляхом, серед яких одне з чільних місць посідає ВПЛ, щороку витрачають близько 20 млн. дол. Це одна з найдорожчих медичних програм. До неї активно підключають і представників мас-медіа. Вищезгаданий епізод із телесеріалу «Швидка допомога» був зовсім не випадковим, це частина спеціальної програми. Фахівці небезпідставно вважають, що інформація, отримана з вуст улюблених і популярних «телевізійних лікарів», діє безвідмовно. У кожному разі, хоч якими були б видатки на профілактику ВПЛ, це дешевше, ніж лікування запущених онкологічних захворювань.

На думку вітчизняних онкологів, в Україні вже давно назріла необхідність ухвалення комплексної державної програми, спроможної протистояти поширенню злоякісних новоутворень. Передусім, необхідно замінити традиційну систему гінекологічних оглядів, ефективність яких становить лише 14%, на систему цитологічного скринінгу, поширену в більшості розвинених країн. Основною метою цитологічного скринінгу є не діагностика ранніх форм раку, а запобігання розвитку його шляхом виявлення й лікування передракових та вірусних захворювань. Завдяки цій методиці, приміром, у скандинавських країнах удалося на 40—60% зменшити кількість онкозахворювань. Правда, слід зазначити, що можливості цитологічних лабораторій там набагато ширші, ніж у нас. Горезвісний аналіз на наявність ВПЛ, як і на більшість інших інфекцій, можуть зробити навіть у найменшому містечку...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі