На ялинку до Мельпомени

Поділитися
Новорічні свята «римуються» із тривалістю шкільних зимових канікул. І не секрет, що чимало батькі...

Новорічні свята «римуються» із тривалістю шкільних зимових канікул. І не секрет, що чимало батьків стикаються зі справжньою проблемою: чим зайняти дитину у вільний від школи і безкінечного перегляду телевізора (або комп’ютера) час. Для театрів-виробників цей час — справжній «золотий дощ»: сценічна продукція «до 16 і молодших» нарозхват, деякі колективи просто латають свої бюджетні дірки завдяки сезонній роботі. Чим же порадує у свята зведена столична афіша хлопчаків і дівчаток, а також їхніх батьків? Насамперед відкриттям першого в Києві Лялькового академічного театру. Нинішнього тижня двері в цей театр відчинив сам президент України Віктор Ющенко.

Коли малюк трьох років від народження потрапляє в театр, то, як правило, сидить не поворухнувшись, всотуючи дійство, і згодом довго згадує навіть деталі в костюмах героїв (наприклад, хвіст Русалки або зуби Вовка). Часто маленькі глядачі, притиснувшись до мам, закривають долоньками очі від страху, але не в змозі подолати цікавість, підглядають крізь пальці, по-справжньому сприймаючи то розбійників, то грабіжників, то баб-яг й інших неприємних осіб у похмурих костюмах. Років у п’ять до юних театралів приходить усвідомлення, що це переодягнені дяді і тьоті, але завороженість не зникає. Представники країни дитинства трохи старшого віку вже реальніше розуміють деякі задуми режисера. Наприклад, коли закоханий дивиться на стелю, а поруч проходить мила, то дитина розумно промовляє: «А, це він її згадує!» Переддень Нового року завжди супроводжується колективним шкільним бумом на відвідання різних ялинок, феєрій, балів, і де, як мені здається, спрацьовує трохи руйнівна психологія натовпу. Зате від вистав, переглянутих із батьками, вражень у дітей залишається значно більше.

Спеціалізованих дитячих новорічних заходів буде дуже багато — «ялинок», прем’єрних постановок і у форматі разових акцій, і у вигляді «довгограючих» вистав, які розтягнуться на тижні — майже до кінця січня. Всі київські театри, а також палац «Україна», Міжнародний центр культури та мистецтв України (колишній Жовтневий палац), ПК Корольова і багато інших майданчиків, віддані на відкуп дитячій Мельпомені. Про деякі найпомітніші вистави — трохи докладніше…

Академічний театр ляльок, будівництво якого не один рік тривало в центрі столиці, нарешті, може порадувати своїх перших глядачів і казковою архітектурою, і першою прем’єрою «Лис Микита» за Іваном Франком. На церемонії відкриття був присутній президент. У театрі два зали, один із яких розрахований на 300 місць (перший поверх), а другий — на 100 місць (на другому поверсі).

Київський міський театр ляльок, який базується на Лівому березі, у районі метро «Чернігівська», готує традиційні новорічні вистави за участю «штатних персонажів» — Діда Мороза, Снігуроньки, а також героїв улюблених казок. Батьки не помиляться, якщо потраплять на «Новорічні пригоди», «Чарівну хлопавку», «Морозко», «Снігову королеву», «Різдвяну колискову» — «фірмовий товар» лялькарів, зроблений ними з почуттям, доладно і щиро — запорукою успіху як у дітей, так і в дорослих. Цими ж днями лялькарів очікують найрізноманітніші виїзні майданчики столиці та її околиць, де вони покажуть спектакль «Дід Мороз і Лихо однооке». Глядач у Театру ляльок, як правило, найвдячніший. Для дітей дошкільного віку ці спектаклі — справжнє свято.

Київський Молодий театр, обновивши внутрішній інтер’єр глядацького залу (ремонт коштував чималих грошей, але будівельники постаралися), вирішив обновити і дитячий спектакль — «Золоте курча». Ця робота режисера Віктора Шулакова завжди мала неймовірний успіх — то чого ж добру пропадати, якщо «Курча» несе золоті яєчка, збираючи переповнені зали? Для здійснення римейка запросили і самого Шулакова, і його учня, студента Іллю Рибалка. Сюжет усім віковим категоріям зрозумілий: добрий Вовк і хитра Лисиця на дозвіллі згадують, що колись у Бабусі була курочка Ряба, яка знесла золоте яєчко, а з нього в результаті й вилупилося золоте Курча… Інтриги неминучі. Творці роблять жанровий акцент на мюзиклі. Постановка явно не сезонна, а «демісезонна», тобто в прокаті театру вона буде і після цього Нового року, і навесні, і восени, і у вигляді планових шкільних заходів… Шкода лише, що в афіші забули вказати прізвище режисера.

Національний палац «Україна» представить своє традиційне театрально-пісенне дійство з казковими героями, іграми та хороводами навколо ялинки — для молодших глядачів. Раніше, як відомо, «ялинками» в «Україні» займався легендарний Борис Шарварко. Після смерті майстра ця вигідна ділянка для творчої (і фінансової) самореалізації естрадних режисерів виявилася ласим шматком. Хто тільки не намагається випробувати себе у форматі «Шарварко номер два»... Великих досягнень, утім, поки непомітно, а нових вистав чекати залишилося недовго. Для старших школярів і для молоді взагалі головний концертний майданчик країни на чолі з його керманичем Миколою Мозговим пропонує після настання 2006-го «Новорічні молодіжні бали». І «бал» тут не просто слово, тому що за годину до концерту у фойє пройде розважальна програма з танцями та розіграшами призів. А в концертній програмі «Ікарійські ігри на мотоциклах», ілюзія «Ящик Гудіні», дует «Формула кохання».

Київський Палац спорту знову влаштовує феєрію на льоду «Театру льодових мініатюр під керівництвом Ігоря Бобріна». Цей колектив уже неодноразово гостював у Києві, їхні візити стали майже новорічною традицією. Цього разу гості покажуть дві невмирущі казки — «Попелюшку» та «Лускунчик».

Свій «Лускунчик» є й у Національній опері України, і в Дитячому музичному театрі, і в Театрі юного глядача на Липках. Порівнювати балети і драму некоректно, але перегляд кількох «Лускунчиків» може стати для юного глядача приводом для суб’єктивної «театральної аналітики».

Театр юного глядача окрім «Лускунчика» покаже в новорічні свята і кілька своїх старих шлягерів — «Бал казок», «Різдвяна ніч», «Снігова королева» (усі ці постановки здійснив художній керівник театру Віктор Гирич). Наприклад, на «Балу казок», як нескладно здогадатися, цілий калейдоскоп чарівних сюжетів і найпопулярніших персонажів, які зустрілися в один час…

Національний театр російської драми імені Лесі Українки подарує «Новорічні сюрпризи» від… самого Овода, героя однойменного роману Етель Ліліан Войнич… До хрестоматійного героя, втім, має стосунок лише один персонаж — режисер спектаклю Олег Нікітін. Овода він зіграв у китайському серіалі, а у своєму спектаклі запрошує глядачів не до Пекіна, а в Казкове королівство, де має відбутися бал за участю героїв усіх казок, але через витівки Снігової королеви гарних друзів очікують неймовірні пригоди.

Майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» — теж захопилася вічним сюжетом. Режисер Олена Негреску порадує «Моєю прекрасною Попелюшкою» (явні асоціації з «Моєю прекрасною нянькою», однак це історія від Шарля Перро).

Театр «Колесо» цього тижня випустив дитячу новорічну прем’єру з дуже довгою назвою «Новорічні пригоди мишей, пса Филимона і кота Мурчика». Режисер спектаклю Анатолій Суханов повідомив «ДТ», що його спектакль про... щастя, яке шукають як казкові герої, так і глядачі в залі.

Національний театр імені Івана Франка теж днями випускає прем’єрну казку — «Новорічна Одіссея». Режисер-постановник Оксана Ромашенко, а керівник проекту Дмитро Череп’юк, заслужений діяч мистецтв України і серйозний спеціаліст, який дарує дітям радість, адже за його плечима для них чимало постановок у Театрі ім. І.Франка («Острів скарбів», «Стережися Лева», «Бременські музиканти»), а також вісім років роботи над новорічними феєріями в палаці «Україна». Спеціально для «ДТ» пан Череп’юк вирішив розкрити деякі секрети дитячої новорічної театральної кухні.

— Тематика нашої «Одіссеї» суто новорічна, — розповідає режисер. — Дід Мороз подорожує, відвідуючи різні планети і з ним відбуваються дивовижні історії. Я хочу максимально задіяти активність дітей у залі, щоб вони самі «вирішували»: кого звільняти, а кого ізолювати по ходу сюжету. Тобто, щоб відбувалося певне оn-line спілкування... Наприклад, щоб знешкодити негативного персонажа, потрібно буде прямо в залі вивчити пісню або показати деякі прийоми єдиноборств. Та й батьки не заснуть на спектаклі. Щоб зал вигнав «ворога», знадобиться вміння дорослих говорити скоромовками. І тут уже мами й тата зможуть «допомогти» своїм дітям. Дитині ж завжди приємно, коли близькі виявляють активність. На сцену, звісно, запрошувати нікого не будемо, бо одразу почнеться хаос... Але маленькі глядачі завжди хочуть бути учасниками дійства, тому артисту недозволено працювати тільки для себе — тоді не вийде дитячого живого спектаклю... У нас у роботі над «Одіссеєю» задіяні два професійні каскадери, котрі і літають, і бігають — це брати Жеруни — Петро й Іван. Задля нашої прем’єри вони навіть відмовилися від престижних закордонних гастролей. Спектакль тримається на молоді і середньому поколінні акторів — Зозуля, Чумаченко, Дворянин, Батько, Ніколаєнко, Полікарпов. Буде на сцені балет. Не втрьох же грати казку? У моїх починаннях мене дуже підтримує рідний театр.

Я проробив вісім років у палаці «Україна». Там раніше у новорічних виставах брали участь такі зірки, як Хостікоєв, Бенюк, Богданович... Це була дійсно феєрія, захоплюючий сюжет. А зараз, на жаль, найчастіше набирають людей, платять їм по 30 гривень і виходить аматорство... Сумно... Адже через головний майданчик у новорічні свята проходить близько 100 тис. дітвори. А багато що, на жаль, перетворюється на банальне заробляння грошей — на бізнес, який не йде дітям на користь, адже сюжету кіт наплакав , а сценічної інтриги немає й поготів. Мені взагалі останнім часом стало соромно дивитися деякі казки... Для дітей же треба працювати значно краще, ніж для дорослих, усю душу вкладати!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі