МЕНОПАУЗА — КРАПКА ЧИ КОМА?

Поділитися
Найдраматичнішим моментом у фізіологічному розвитку жінки стає менопауза — подія, що викликає як фізичні, так і психологічні наслідки...

Найдраматичнішим моментом у фізіологічному розвитку жінки стає менопауза — подія, що викликає як фізичні, так і психологічні наслідки.

Останні, на думку психологів, більше пов’язані з тим, що десятиріччя від 45 до 55, мабуть, найнапруженіше в усьому дорослому житті людини. При цьому жінка виявляється найуразливішою, і одного «чудового» дня на неї можуть упасти всі мислимі нещастя. Чоловік, такий рідний, турботливий, усерозуміючий, поспіхом жбурнувши у валізу краватки, шкарпетки й сорочки, подався до юної мерзотниці. На роботі начальник невдоволено зауважив: «Не встигаєте — шукайте нову роботу або виходьте на пенсію». Дочка у відповідь на запитання-пораду заявила: «Мамо, це в тебе уже вікове — давати пораду, коли її не просять». А тут ще несподівані вибухи гніву й запаморочення: якби не якийсь молодик, то потрапила б не на роботу, а під машину. Невже життя закінчене?

Щоб відповісти на це запитання, слід розібратися в причинах. Справді, у віці від 48 до 51 року (бувають і винятки) в жінок, як правило, настає менопауза. У цей час овуляція стає нерегулярною, а потім і зовсім припиняється. Водночас зменшується вироблення статевих гормонів естрогенів, перестає працювати репродуктивна система — жінка вже не може стати матір’ю. З менопаузою пов’язані й інші фізичні недуги: напади жару й нічне пітніння (у декого через це навіть розвивається безсоння), головний біль, запаморочення, прискорене серцебиття та болі в суглобах. При цьому, запевняють американські вчені, лише в 15% жінок нездужання переходить у серйозні захворювання й потрібна медична допомога.

Нерідко фізичні зміни в організмі супроводжуються змінами в емоційній сфері. Такі жінки відчувають пригніченість, почуваються менш жіночними, оскільки вже не можуть виконувати одну з основних жіночих функцій — народжувати дітей. Особливо хворобливим може виявитися цей період для бездітних жінок, в яких відчуття жалю і втрати, усвідомлення, що тепер уже справді немає жодних шансів народити маля, можуть вилитися в серйозну депресію. Якщо дати таким занепадницьким настроям волю, то за дуже короткий період чарівна пані може перетворитися на бабусю, яка не піклується про свій зовнішній вигляд і про своє враження на навколишніх. Як наслідок, виникають проблеми в сім’ї — кому сподобається щодня дивитися на таку собі фурію у старому халаті й розпатлану?

Хоча, задля справедливості, слід сказати, що й чоловічі «стрибки в гречку» у передпенсійному віці — не від хорошого життя. Приблизно в цей самий час у них з’являється тривога з приводу своїх сексуальних стосунків і невдоволення ними. Вигляд супутниці життя вже не надихає, а постійні стреси, перенапруження на роботі та хвороби знижують потяг. А відповідь на запитання: «Невже це кінець життя?», — чоловіки часто намагаються знайти в адюльтері.

Тим часом у багатьох жінок період менопаузи проходить практично непомітно і, більше того, знімає цілу низку психологічних проблем — приміром, страх незапланованої вагітності. Вони починають почуватися вільнішими, задоволеними з того, що їхня активна материнська роль закінчується і вони можуть нарешті більше часу присвячувати собі.

Якщо ж говорити про сексуальне життя, то воно, всупереч багатьом уявленням, із настанням менопаузи не закінчується, а лише переходить в іншу фазу. Чимало чоловіків і жінок, які вирізняються хорошим здоров’ям, здатні насолоджуватися сімейним життям і після 70 років. Фізіологічні зміни, що відбуваються в цей період, призводять лише до того, що жінці потрібно більше часу, щоб відчути задоволення. Те ж саме можна сказати й про чоловіків. Тому стосунки між зрілими партнерами стають глибшими, романтичнішими, спрямованими на досягнення взаємного задоволення. Одна жінка похилого віку зізналася, що перший і, на жаль, останній коханець у неї з’явився саме в період менопаузи. Ця, загалом, сумна обставина, що навіває нерадісні думки, анітрохи не вплинула на глибину почуттів партнерів і «продуктивність» спілкування. Більше того, вона навіть тішилася з цієї обставині — не боялася піднести «приємний сюрприз» чоловікові у вигляді збільшення сімейства.

До речі, те, яким уявляють своє життя жінки після менопаузи, чимало залежить від культури і традицій суспільства. У деяких індійських кастах, приміром, менопауза означає для жінки придбання нового позитивного статусу. Такій матроні більше не потрібно залишатися в ізоляції від суспільства і присвячувати себе лише чоловікові й дітям — вона може бувати у товаристві як чоловіків, так і жінок і вести активне соціальне життя. Тому західні вчені, які проводили медико-соціологічне дослідження, виявили, що жодна з індійських жінок не скаржилася на симптоми, які часто пов’язують з менопаузою: поганий настрій, депресії чи головний біль. Отож, чимало проблем цього періоду жінками, в буквальному значенні слова, надумані в основному через надмірну стурбованість нашого суспільства проблемою молодості й привабливості.

Замислюватися ж, вважають медики, слід над профілактикою захворювань, які виникають після настання менопаузи, — остеопорозу, діабету, гіпертонії, серцево-судинних захворювань і депресії, що з’являються внаслідок порушення обміну речовин, неправильного харчування, малорухливого способу життя й песимістичного емоційного настрою. Приміром, зменшення естрогенів викликає втрату кісткової маси, кістки стають ламкими, виникають проблеми з зубами. Запобігти цьому можна регулярним вживанням кальцію в досить високих дозах. Тому до свого щоденного раціону слід включити спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси.

Раціональнішим має бути й саме харчування: містити більше клітковини, овочів і фруктів, ніж тваринних жирів, і менше смаженого, гострого й борошняного. У період гормональної перебудови надмірна кількість холестерину або цукру може призвести до сумних наслідків.

Протистояти бичу багатьох жінок зрілого віку — остеопорозу — допоможе щоденна зарядка або ж серйозніші заняття спортом: біг, теніс, аеробіка, шейпінг з елементами підняття тягарів. Такі заняття, особливо з підняттям тягарів (у спортзалі, а не на базарі!), допомагають збільшити щільність кісток і зменшити ризик остеопорозу. До того ж, якщо жінка продовжує займатися спортом, то вона залишається сильною, гнучкою та спритною, отже, знижується і ймовірність того, що вона впаде й що-небудь собі зламає. Для підтримання форми достатньо робити вправи хоча б тричі на тиждень по 30—45 хвилин.

Поліпшують заняття спортом і настрій, отже знімаються психологічні проблеми. Особливо якщо проводити їх не вдома в гордій самотині, а в повному таких самих ентузіасток спортзалі. Емоційний же стан жінки має в період менопаузи ключове значення — із нього започатковуються хвороби й раннє старіння. Тому дуже важливо себе правильно налаштувати. Насамперед жінка мусить для себе усвідомити, що менопауза — такий самий природний стан організму, як пубертатний період. Після нього вона переходить у новий етап життя — зрілості й мудрості. Є нагода серйозно поглянути на своє життя, осмислити пройдене, позначити перспективи. До речі, від того, наскільки жінка зуміє адаптуватися до ситуації, залежить — стане вона в майбутньому Доброю Чарівницею чи Бабою-Ягою. Щоб не зневіритися, психологи радять скласти для себе список позитивних моментів зрілого віку й частіше в нього зазирати. Він може містити в собі приблизно такі пункти:

— основні переломні ситуації залишилися позаду, ви знайшли себе, немає приводу для непевності й безпричинного суму;

— ви не хвилюєтеся через дрібниці, оскільки розумієте, що, крім серйозних проблем — питань життя та смерті, решта саме собою владнається;

— ви досконало оволоділи мистецтвом бути жінкою, знаєте, як уміло підкреслити свої переваги й приховати вади, як правильно поводитися з представниками сильної половини людства;

— розумієте, що кожен день — не підготовка до життя, а саме життя, отже потрібно використовувати його максимально повно;

— діти виросли, підростають або незабаром з’являться онуки, можна відпочити від сімейних клопотів, просидіти, як у юності, весь вечір із подругами в кав’ярні, кіно чи обговорювати супутника життя, не побоюючись, що вдома на вас чекають голодні діти;

— можна заспокоїтися щодо кар’єри, облишити честолюбні мрії про досягнення вершин бізнесу, науки чи мистецтва і уважніше прислухатися до своїх справжніх бажань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі