Цей незвичний «урок краси» відбувся недавно в Білоцерківському жіночому клубі. У крісла досвідчених візажистів, перукарів, косметологів всілися аж ніяк не юні модниці, а багатодітні мами. Спочатку вони ніяковіли й побоювалися, адже чимало їх займатися своєю зовнішністю не звикли. Якщо в сім’ї підростають шестеро-семеро дітлахів, то домашні турботи забирають увесь час і сили. Хіба ж тут до макіяжу?.. Але спеціалісти терпляче працювали з кожною: добирали косметику, допомагали укласти волосся. І до кінця занять «матусь» було не впізнати. З утомлених домогосподарок вони перетворилися на привабливих, упевнених у собі жінок...
Ідея створення жіночого клубу належить голові громадської організації багатодітних сімей «Ладушка» Тамарі Дроздовій. Вона сама ростить чотирьох синів, тому про проблеми багатодітних мам знає не з чуток.
— Чомусь заведено говорити лише про матеріальні труднощі, що їх найчастіше відчувають великі сім’ї. Але є чимало й інших проблем. Приміром, у багатьох жінок існує дефіцит спілкування, — вважає Тамара Дроздова. — На жаль, мами із шістьма-сімома дітьми часто не затребувані на роботі, тому мимоволі замикаються в сім’ї, що називається «розчиняються в дітях». Основним колом їхнього спілкування стають домочадці. Але сучасній жінці потрібне і якісно інше спілкування — з подругами, однодумцями. Їй необхідно час від часу відвідувати цікаві заходи, концерти, виставки. Надмірна замкнутість на сім’ї таїть у собі ще одну небезпеку: жінки поступово перестають стежити за собою. Адже якщо сидиш у чотирьох стінах, ніхто не помітить, що ти стала погано виглядати, набрала зайвої ваги тощо. Тому ми організували жіночий клуб, у якому вони можуть заповнити дефіцит спілкування, познайомитися з цікавими людьми, отримати необхідну інформацію. На засідання запрошуємо досвідчених фахівців, які навчають їх доглядати за собою, підтримувати здоров’я, гарну поставу, показувати себе з кращого боку. Адже у багатодітної мами найчастіше немає можливості відвідати перукаря чи косметолога. Тут же вони можуть навчитися багатьох премудростей самі.
Ще одна проблема членів «Ладушки» — це пошук додаткового заробітку. Нині з’явилося багато рекламних оголошень, які обіцяють просту й прибуткову роботу вдома. І матері, котрі сидять із дітьми, часто клюють на цю вудку й віддають останні гроші шахраям. Фахівці навчать їх відрізнити ошуканство від справді серйозних пропозицій.
Останнім часом жінки дедалі більше цікавляться тим, як можна організувати свій бізнес. У багатьох є до цього здібності, а вже практичного досвіду хоч відбавляй. Адже сім’я, що складається з шести-десяти чоловік, — це майже мале підприємство. На заняттях жінки вчаться складати бізнес-плани, і в багатьох це добре виходить. Як правило, вони не витають у хмарах, а ставлять перед собою цілком реальні цілі. Наприклад, відкривають столярні майстерні, організовують бригади з ремонту квартир і автотехніки, вирощують на присадибних ділянках гриби тощо. Благо, помічників у таких сім’ях не бракує. Діти тут із малих літ привчені до праці і зазвичай дуже відповідально ставляться до будь-яких своїх обов’язків, хай то буде навчання чи домашня робота. Тішить і ще одна тенденція: дедалі частіше підлітки з багатодітних сімей стають студентами вузів.
Недавно вся «Ладушка» раділа за сім’ю Ганни Бургели, старшому сину якої вдалося вступити у престижну юридичну академію. Ганна Григорівна Бургела — одна з активісток «Ладушки». Після того, як кілька років тому її чоловік помер від ішемічної хвороби серця, сама ростила шістьох дітей, старшому з яких нині двадцять років, а молодшій — усього десять. Звісно, з ними багато клопоту, але Ганна Григорівна ніколи не переставала трудитися, чотирнадцять років працювала нянькою в дитсадку, а недавно перейшла в міський Будинок дитини. Трудиться по змінах, на місяць одержує близько 300 гривень. Пенсії на неповнолітніх дітей не компенсують і десятої частки реальних потреб. Виручає присадибна ділянка, на якій вони вирощують необхідні овочі, фрукти, зелень. Звісно ж, сім’ї дуже допоміг би додатковий заробіток. Тому багато доброзичливців радили старшому синові Сергію, що залишився за господаря, не гнатися за журавлем у небі, а краще знайти роботу і допомогти матері. Але юнак завжди мріяв про вищу освіту, закінчив школу зі срібною медаллю... І на сімейній раді вирішили: треба дати хлопцю шанс, нехай спробує вступити до вузу. Юнак чудово склав вступні іспити в Харківську юридичну академію і був зарахований на бюджетне відділення. Як раділи в домі, коли там з’явився студент! Зараз Сергій відмінно навчається, одержує підвищену стипендію. Ось тільки додому приїжджає нечасто — занадто дорогі квитки на поїзд... Приклад брата надихнув і молодших: вони теж добре вчаться і мріють продовжувати освіту в престижних вузах.
— Сім’я Ганни Бургели — аж ніяк не виняток. Дуже багато батьків, попри все, намагаються дати дітям хорошу освіту, — продовжує Тамара Дроздова. — Якщо колись турбувалися передусім про те, щоб нагодувати, одягти, озути, то тепер дедалі частіше замислюються про інтелектуальний розвиток. Бувають випадки, коли в не дуже забезпечених сім’ях дорослі, відмовляючи собі в найнеобхіднішому, складають гроші на комп’ютер, підручники чи музичні інструменти для дітей. Вони чудово розуміють: вкладення коштів в освіту обов’язково себе окупить у майбутньому. Відбувається своєрідна переоцінка цінностей: тепер на першому місці вже не лише хліб насущний, а й духовне насичення підростаючої людини, її знання, культура. І це — дуже радісна тенденція.
«Ладушка» нинішнього року відзначає 15-річний ювілей свого існування. Сьогодні товариство об’єднує 500 багатодітних сімей. Тішить те, що з роками їх не тільки не меншає, а останнім часом навіть стає більше. Дедалі частіше молоді пари планують народити, як мінімум, трьох дітей. Схоже, багатодітність поступово входить у моду? Втім, «мода» — не зовсім вдале слово. Радше, у суспільстві поступово відроджується престиж великої і дружної сім’ї. Тому дедалі частіше успішні бізнесмени, отримавши солідний прибуток, не вкладають його в золото чи нерухомість, а обзаводяться дітьми. Необхідність поставити всіх своїх нащадків на ноги, дати їм добрі виховання й освіту — для чоловіків додатковий стимул, що примушує їх працювати з подвоєною енергією, постійно розвиватися, шукати нестандартні підходи до вирішення проблем. До речі, на думку психологів, у дітей, котрі ростуть у великих сім’ях, є маса переваг. Вони практичніші, краще адаптовані до життя. У них розвинене відчуття відповідальності, оскільки з раннього віку такі діти звикли піклуватися про молодших. Вони вміють товаришувати і легко знаходять спільну мову з різними людьми. А медики вважають, що підлітки з багатодітних сімей набагато менш схильні до депресій, аніж їхні однолітки, що ростуть без братів і сестер.
— Якщо говорити про психологічні особливості багатодітних батьків, то для себе я розподіляю їх на дві категорії, — каже Тамара Дроздова. — У першої категорії переважають споживацькі настрої. Вони орієнтовані на отримання від держави різних пільг і соціальних допомог. Їм невигідно працювати, бо тоді вони втратять частину виплат. Вони пасивні в соціальному плані, не прагнуть брати участь у громадському житті, політичних процесах. Переступивши поріг «Ладушки», передусім запитують: «А чим ви можете мені допомогти? І взагалі, які у мене є пільги та привілеї як у багатодітної матері (батька)?» Вони вважають, що всі навколо щось їм винні, оббивають пороги офісів різних чиновників, підприємців і депутатів, «вибивають» матеріальну допомогу чи продуктові пайки. Друга ж категорія воліє не одержувати від держави разові подачки у вигляді пільг чи пайків, а самостійно заробляти на гідне життя собі та своїй сім’ї. Тому, прийшовши до нас, вони просять не продуктів чи ношених речей, а порад, як відкрити власний бізнес, де отримати кредит на нормальних умовах тощо. Це психологія не прохача, а господаря своєї долі. І мене дуже тішить те, що остання категорія з кожним роком стає дедалі чисельнішою.