На чолі — незмивний напис із малюнком і тужливий вираз обличчя. Таким я застала свого восьмирічного сина, який півдня просидів вдома у гордій самітності. До того ж він примудрився зламати відеомагнітофон і засипати ледь не всю квартиру кукурудзяними пластівцями. А що ще робити під час канікул?
Бабусь-дідусів у селі в нас немає, найбільше, що я можу запропонувати — два тижні на морі. Куди подіти ще два з половиною місяці, гадки не маю.
— Що ти мучишся? — здивувалася подруга. — Відправ кіндера до табору. Дорого, звичайно, зате дитина все літо не сидітиме в душному місті одна.
Справді, вітчизняні туристичні фірми пропонують нині масу варіантів дитячого відпочинку — були б можливості. Від табору в мальовничому куточку чи на морі з традиційними розвагами — купанням, бібліотекою, гуртками та конкурсами — до екстремального туризму у вигляді сплаву річкою в Словаччині. Вже семирічну дитину (у деякі місця беруть й з шести років) можна відправити до кримського табору, де вона спробує себе в кінному спорті, дайвінгу, туризмі, а якщо не захоче спати вночі, то й побуде в нічному дозорі території за допомогою приладів нічного бачення чи побуває на «нічних» шашликах.
У деяких вітчизняних таборах і санаторіях чадо цілком може поєднати приємне з корисним: приміром, відпочинок на морі з вивченням англійської мови, яку, за словами представників турфірми, викладатимуть носії мови — американські педагоги. Існують варіанти. В одному з санаторіїв в Алупці дітям запропонують розпочати день із пробіжки по Воронцовському парку і зарядки на пляжі, а продовжити інтелектуальними іграми за особливою швейцарською методикою, під час яких і відбуватиметься вивчення англійської мови.
Вартість путівки залежить від умов проживання (цегельні чи дерев’яні корпуси, наявність зручностей тощо), якості та кількості харчування й тривалості путівки. Скажімо, в одному з таборів у Піщаному місце в стаціонарному корпусі зі зручностями на поверсі коштує 48—50 грн. на добу, а в дерев’яному будиночку зі зручностями в дворі — 42 грн. До знаменитого «Артека» пропонують путівки від 550 грн. і вище — знову-таки залежно від корпусів і терміну перебування. В одній з фірм просили 1880 грн. за 13 днів перебування. Та тут, як видно, на ціну впливає знаменитий радянський бренд. Деякі діти вважають, утім, що даремно.
— Я торік відпочивала в знаменитому таборі, — розповіла 13-річна Юля. — Мама всі вуха протуркотіла, який він хороший — вона в дитинстві мріяла, але так і не змогла туди поїхати. Ну і що? А нічого особливого. Я після цього їздила в санаторій під Києвом, то там було набагато цікавіше.
Звичайно, сподобалося чи не сподобалося справа смаку. Одному для щастя потрібне лише море й сонце, а іншому — цікаві ігри та неординарні заняття. До речі, табори та санаторії не біля моря також не дешеві. На річці Рось чи Козинці — 450—580 грн., у Закарпаття путівки коштують близько 800 грн., а в колишніх відомчих таборах і санаторіях поблизу столиці — від 650 до 800 грн.
Різниця в ціні може залежати й від конкретного літнього місяця. Скажімо, у ще одному відомому від радянських часів центрі «Молода гвардія» перебування на початку червня коштувало 750 грн., із другої половини червня до середини серпня путівки продаються по 950 грн., а останні десять днів літа там обійдуться в 450 грн.
Словом, маючи на руках 500—900 грн., можна забезпечити своїй дитині днів 20 цілком пристойного відпочинку на території України. Хоча знову-таки все залежить від вимог до комфорту самої дитини. 21 день у кращих оздоровчих таборах в умовах «люкс» тягнуть як мінімум на 1200 грн. І це лише ціна путівки. Ще доведеться додати за проїзд у потягу та автобусі до табору.
Вартість подорожей за межі нашої країни, зрозуміло, обчислюється вже в у.о. Зміна в чеському, болгарському, словацькому, хорватському чи чорногорському таборі обійдеться в 150—250 у.о. Трохи дорожче в Угорщині, на території термального курорту Хайдусобосло, у хорошому готелі, з аквапарком та екскурсіями в Будапешт — 270 у.о. Чим пояснюється вартість відпочинку на півночі — в Естонії та Фінляндії — зрозуміти складно, проте це становить 300 і 500 у.о.
Як «аперитивчик» можна відправити дитину на три-п’ять днів до Санкт-Петербурга (за 100 у.о. плюс дорога) або в найсправжнісінький тур по Європі. Приміром, до Австрії та Франції з заїздом у Діснейленд — від 360 у.о. До Австрії, Франції, Іспанії (там тиждень на морі) й Італії — 485 у.о. А особливо стурбовані майбутнім своїх нащадків мають можливість відправити їх у подорож з обов’язковим вивченням іноземної мови — до Англії, Франції, Німеччини, на Мальту, що обійдеться як мінімум у 700 у.о. До речі, успіхи учнів кращих столичних шкіл, де директори хвастаються «повальним» знанням дітьми англійської, французької чи німецької, пояснюються зовсім не новаторськими методиками викладання, а можливостями батьків щорічно відправляти дітей у такі закордонні турне.
Найдивніше, що, попри досить високі ціни, путівки, особливо в хороші табори, розкуповуються повністю за місяць-півтора наперед. Лише в деяких можна бронювати путівку за півтора-два тижні.
У принципі, можна укластися й у значно меншу суму, викупивши путівку — у середньому за 20—40% від загальної вартості — у профкомі бюджетного підприємства. Так, путівка до Скадовська на 21 день обійдеться лише за якихось 300 грн.
Пільговики (діти з багатодітних сімей, матерів-одиначок, чорнобильців тощо), як пояснили в Державному комітеті у справах сім’ї та молоді, можуть відпочити й зовсім безплатно — якщо, зрозуміло, дістанеться путівка. Це передбачено спеціальною Державною програмою з оздоровлення дітей, розрахованою до 2008 року. Нею ж передбачається збільшити кількість дітей, які щорічно оздоровлюються — за рахунок удосконалення і відновлення наявних баз відпочинку, літніх таборів та санаторіїв. Крім того, при школах у червні (а в деяких і все літо) працюють табори денного перебування. Там малят годують, водять на прогулянки та екскурсії, розважають у гуртках — словом, займаються цілий день. Ціни цілком помірні — 35—50 грн. на місяць. Також до літніх таборів вивозять дітей і різноманітні спортивні секції чи районні гуртки. Єдина перевага — дитина їде займатися улюбленою справою зі своїми приятелями по секції, оскільки ціни не дуже відрізняються від тих, що пропонують турфірми.
Відпочивати в межах Київської області можна далеко не скрізь. Попри те, що радіаційний фон тут відповідає природному рівню, на території Бородянського та Вишгородського районів він дещо вищий, ніж в інших районах. Вода Київського водоймища в районі села Новопетрівці забруднена сполуками важких металів і фенолів. Середньорічні концентрації фенолів, сполук міді, марганцю перевищували припустимі концентрації вдвічі, сполук цинку — втричі, а шестивалентного хрому вшестеро. Хоч і не сильно, але забруднені грунти токсикантами промислових відходів — кадмієм, марганцем, міддю, нікелем, свинцем, цинком і сіркою. Найбільше в цьому плані небезпечний Вишгородський район, міста Боярка та Вишневе. Хоча, у принципі, фахівці оцінюють їх як середньозабруднені. Висновки, які роблять працівники Центральної геофізичної обсерваторії, такі: у цілому, екологічна обстановка в Обухівському, Вишгородському, Києво-Святошинському та Бородянському районах сприятлива для організації відпочинку на природі. Проте в кожному населеному пункті є свої особливості, зокрема, коли йдеться про питну воду. За більш детальною інформацією слід звертатися в районні санітарно-епідеміологічні станції. До речі, відмовити в наданні екологічної інформації громадськості — у даному випадку відпочиваючим — влада не має права (про це йдеться в ратифікованій Україною міжнародній Орхуській конвенції).
Далеко не скрізь дозволено плавати й загоряти в самій столиці — для цього пристосовані усього 17 «об’єктів». У 31 водоймі, застерігає влада, краще не купатися. Це, зокрема, озеро Куренівське в Подільському районі; шість ставків у парку Нивки Шевченківського району. Озера Видубицьке та Либідське в Печерському районі; Берізка, Русанівський канал у Дніпровському районі, а також система озер Опечень, залив Верблюд в Оболонському районі.
Три ставки на р. Нивка в селищі Жуляни; три — у балці Проня в Соломенському районі; озеро Віра на вул. Зодчих, ставок №14 на р. Нивка по вул. Верховинній і №15 на р. Нивка на вул. М.Ушакова, а також у смт Коцюбинське у Святошинському районі. Ставки Дідоровські, Голосієвські в парку ім. Рильського, Совські ставки на проспекті Червонозоряному; Мишоловські в Голосієвському районі; озеро Алмазне, канал на вул. Закревського, озера Бобровня, Гнілуша, Кругле в Деснянському районі. Озеро Нижній Тельбін, затоки Комуніст і Берковщина, три водойми на проспекті М.Бажана, озера Вирлиця, Пономарівське та Підбірна в Дарницькому районі.