Заступник генерального директора турагенції RENEE & Cо d.o.o (Словенія) Алеш ШТУРМ:
— Оздоровниці — один із найбільш привабливих і затребуваних напрямів серед туристичних пропозицій Словенії. Використання в їхніх назвах таких слів, як «терми», «спа» і «велнес» чітко вказують на їхню спеціалізацію. Численні нововведення в сервісі та пропонованих послугах демонструють динаміку розвитку наших курортів і лікарень, а також готовність адаптуватися до нових запитів найвибагливіших сучасних туристів. Словенські оздоровниці оснащені сучасними туристично-розважальними центрами, тут використовують традиційні методи лікування в поєднанні з багатовіковим досвідом у сфері бальнеології, застосовують такі популярні нині східні методи оздоровлення. Тому перебування у словенських оздоровницях піде на користь усім: і тим, кому потрібно підлікуватися, і здоровим людям.
Директор туроператора «Шанс» (Україна) Світлана КАШУБА:
— Про Словенію українці знають поки що не дуже багато. А шкода. Адже це маленька, проте навдивовижу різноманітна і багата країна. Тут, за бажання, протягом одного дня можна побувати на альпійських озерах, покупатися в Адріатичному морі, відвідати термальні джерела і всесвітньо відому Постойнську печеру — найбільшу й «найказковішу» в Європі. Чудодійну силу словенського клімату і тамтешніх цілющих термальних вод давно й належним чином оцінили європейці. Не сумніваюся, що вже в найближчому майбутньому до гурту шанувальників відпочинку та оздоровлення у Словенії приєднаються й українці.
В гостях у казки — інакше про Словенію й не скажеш. Принаймні зі мною напевно ж погодяться жителі українських мегаполісів, які задихаються від неймовірної кількості транспорту, по кілька годин на день проводять в задушливих пробках і з болем спостерігають, як один по одному зникають і так нечисленні острівці зелені, а на їхньому місці в рекордні терміни споруджуються багатоповерхові монстри.
У Словенії все інакше. Зелені — море. Повітря — хоч пий. Воду (навіть із-під крана) — тим більше. Дороги — «випрасувані». Порядок — ідеальний. Скрізь і в усьому. Взагалі, вся країна скидається на велику дачу. Добротну, респектабельну. Тут добре жити, будувати плани на майбутнє. Ну і, безумовно, зміцнювати здоров’я й відпочивати. А вже цю розкіш можуть собі дозволити не лише словенці.
Дар доброго гнома
Словенська легенда розповідає, що в незапам’ятні часи поруч із людьми жив гном на ім’я Чатеж — наполовину цап, наполовину людина. У місцях, де його бачили, потім виявляли джерела доброї, а іноді й цілющої води. Як засвідчила практика, словенці розпорядилися гномовою «спадщиною» тямущо: сьогодні Терми Чатеж — найбільший у країні термальний курорт, який за рік приймає близько 600 тисяч гостей і вважається одним із найпривабливіших туристичних місць Європи.
Велику увагу приділяють тут активному відпочинку гостей. Щодня в готелях проводиться групова гімнастика: йога, пілатес, водна аеробіка. До послуг постояльців — сучасні фітнес-центри і майданчики для футболу, баскетболу, сквошу, тенісу, гольфу. Особливої популярності набули й пішохідні доріжки для прогулянок лісом, пішохідний туризм, їзда на велосипедах. Воно й не дивно, адже природа і екологія курорту Рогашка — вище будь-яких похвал.
Про рогаський велнес — розмова окрема. Різні види аюрведичного масажу, компреси й аплікації для тіла, королівські велнес-ванни, школи медитації та психічного розслаблення, фітотерапія, солярій — усього й не злічити. У місцевій дерматологічній студії проводять депіляцію і видаляють капіляри на тілі, усувають целюліт, жирові складки та прищі, з допомогою щадних, однак дуже ефективних методик розгладжують зморшки. А в клініці краси до послуг пацієнтів — хімічний пілінг і лазерна терапія, естетична корекція обличчя, операції зі зміни форми та розміру грудей. Одне слово, всім, хто хоче бути здоровим, вродливим і молодим, пряма дорога до Словенії, на курорт Рогашка.
Ще одну кремшніту, будь ласка!
Одна з «візиток» Словенії — озеро Блед. Однойменне місто з мальовничим острівцем посеред озера та замком на крутій скелі вже понад ста років є одним із найпопулярніших європейських кліматичних та бальнеологічних курортів. Його спеціалізація — гольф-, велнес- і конгрес-туризм.
Найбільший комплекс курорту, що складається із семи готелів, називається Sava Hotels & Resorts. Один із «мережевиків» під назвою Villa Bled свого часу був резиденцією Йосифа Броз Тіто. Інтер’єрів готелю досі ніхто не змінював. На відміну від зручностей — вони тут, безумовно, суперсучасні.
Символ курорту — п’ятизірковий гранд-готель «Топліце», що його уряд Словенії нерідко орендує для зустрічей на найвищому рівні. Пишається «Топліце» і своїми кухарями — одними з найкращих у країні. Головна ж гордість топліцьких кухонних справ майстрів — «фірмові» словенські солодощі під назвою «кремшніта»: смачніших, кажуть, ніде більше не скуштуєш.
Озеро Блед — найтепліше озеро серед альпійських «родичів», тому тут найдовший купальний сезон. У Бледі водяться 32 види риб, шість із них — форелеві, що живуть, як відомо, лише в найчистіших водоймах.
Термальні басейни на двох рівнях; велнес-центр із програмами з догляду за обличчям (різні маски з лікувальних грязей, олій та рослин, гідротерапія, ванна з трав, масаж гарячими каменями, терапія дощових крапель), зі зняття напруження (кольоротерапія, візуальна та музична терапії) і зміцнення духу та тіла (йога, тай-чі, медитативні й інші техніки); сауна-центр із фінською та турецькою сауною, лаконіумом — місцем відпочинку з підігрітими стінами та лежаками, джакузі. Це — короткий список термальних і велнес-пропозицій курорту Блед. По докладнішу інформацію звертатися... на курорт Блед. Там усе й «продегустувати».
У Порторож. По гармонію
На Адріатичному узбережжі Словенії розкинувся Порторож — модний туристичний центр із висококласними готелями та ресторанами, різноманітними термальними, лікувальними й велнес-центрами, масштабною культурною і конгресовою діяльністю, з однією з найсучасніших гаваней на Адріатиці, аеропортом і казино.
У центрі міста, біля самого моря розташовані готелі словенської міжнародної готельної мережі LifeClass Resort. Всі вони пов’язані один із одним і з таласотерапевтичним центром. Останній використовує у своїй роботі п’ять природних цілющих чинників: лікувальні грязі, солону морську й термомінеральну воду, а також клімат. Усі вони, помножені на високий професіоналізм тутешніх спеціалістів, ефективно допомагають боротися з ревматичними захворюваннями, захворюваннями шкіри та дихальних шляхів і хронічними гінекологічними проблемами. А комплекс усіляких терапій, таких як масажі, інгаляції, термо- й електротерапія, відвідання фінської, турецької чи біосаун, допомагають відновлювати, заспокоювати та зміцнювати організм.
Обов’язково слід відвідати й порторозький центр традиційного тайського масажу та природного догляду за тілом Wai Thai — єдиний свого роду на Середземномор’ї. Гасло центру: «Постаратися привести клієнтів у стан якнайглибшої релаксації, коли тіло й душа зливаються воєдино і світ наповнюється гармонією». Погодьтеся, шляхетне завдання. І, судячи з усього, аж ніяк не з розряду нездійсненних.
За організацію прес-туру до Словенії автор дякує турагенції RENEE & Co d.o.o (Словенія), туроператору «Шанс» (Україна) та Туристичному прес-клубу України.