Нещодавно відзвучали олімпійські фанфари, і знову в Південній півкулі, тільки з іншого її боку, всесвітні змагання — чемпіонат світу з легкої атлетики серед юніорів у Сантьяго. Заведено говорити, що це майбутні олімпійські чемпіони, скажімо, 2004 року, але серед 18-літніх атлетів, яких привітали президент Чилійської республіки Рікардо Лагос і президент ІААФ Ламіне Діак, уже була справжня олімпійська чемпіонка з метання молота полька Каміла Сколіовська, якій ще навіть не виповнилося 18 років. Усього в командах різних країн у Сіднеї виступали 117 юніорів, з-поміж яких, крім золотої медалі Сколіовської, троє завоювали срібні й семеро — бронзові нагороди, в основному в складі естафетних команд.
В усіх країнах світу найбільшою проблемою є спадкоємність поколінь, доведення юних спортсменів без великих утрат до висот дорослого спорту. Чемпіонат у Чилі восьмий за рахунком, і з 1986 року багато колишніх юніорів уже встигли прославитися. Скажімо, росіянин Максим Тарасов 14 років тому в Афінах посів друге місце в стрибках із жердиною серед юних атлетів, а через чотири роки став олімпійським чемпіоном Барселони. Такий самий шлях пройшов кубинець Хав’єр Сотомайор у стрибках у висоту. Щоправда, обидва вони зазнали невдачі в Сіднеї. Надзвичайно популярний нині Хайле Гебреселассіє, і нещодавно найдовша вулиця в Адіс-Абебі стала проспектом його імені. Проте ж і знаменитий ефіоп починав із подвійної перемоги на юніорському чемпіонаті світу 1992 року. Серед рекордсменів світу в юніорській таблиці можна прочитати таке славнозвісне ім’я, як Хайке Дрехслер. У Братиславі 17 років тому вона стрибнула в довжину на 7 метрів 14 сантиметрів і зовсім нещодавно в Сіднеї завоювала свою чергову золоту медаль. Були, виявляється, молодими відомі всім олімпіоніки Нуреддін Морселі, Жан Гальфьон, Ілке Віллуда, Кеті Фрімен, Габріела Сабо, Астрід Кумбернус.
Проте не треба забувати й того, що набагато більше юних талантів загубилися дорогою до великого спорту, так і залишившись із юнацькими і юніорськими нагородами. У НДР і в Радянському Союзі виробництво чемпіонів було поставлено на найвищий світовий рівень, але, на жаль, в одну з найкращих у світі систему підготовки органічною частиною входило і застосування різноманітних стимуляторів із наймолодшого віку, що принаймні у нинішній Німеччині давно доведено в судовому порядку, а таке ж допінгування юнаків у Радянському Союзі підтверджується численними свідками.
У нинішній Росії й багатьох колишніх радянських республіках талантів безліч. Вони потребують дбайливого ставлення. І дарма, що найяскравіший із них — бігун на 800 метрів Юрій Борзаківський не став із першого разу олімпійським чемпіоном. Він отримав неоціненний і нічим незамінний досвід олімпійських забігів та участі у фіналі. Він себе ще виявить.
З інших новин можна назвати оригінальне повідомлення з Японії. Як відомо, у Сіднеї жіночий марафон виграла Наоко Такахасі, яка стала першою японкою, що виборола золоту медаль у легкій атлетиці. Тепер група вчених Токійського інституту фізики й хімії пишаються тим, що їм пощастило виготовити абсолютно натуральний напій, який знижує втомлюваність м’язів. Цей чудодійний бальзам і допоміг Наоко Такахасі перемогти. Як тут не згадати знамениту кров гірських черепашок, що, зрештою, призвела до дискваліфікації великої групи китайських бігунів на довгі дистанції. Японський напій ще не заборонений, але невідомо, як поставиться до захоплення вчених Країни вранішнього сонця Медична комісія МОК.