Мабуть, єдине почуття, яке ніколи не залишає людину остаточно, воліючи затаїтися в найвіддаленіших куточках її душі, — це страх. Немовля може відчувати вроджений страх залишитися одному без мами, кріхітка трохи старша боїться впасти, боїться страшного сусіда дяді Васі. Сам дядя Вася боїться втратити роботу і того, що від нього піде тьотя Клава; остання зі страхом чекає появи зморщок і податкового інспектора в офісі її фірми і так далі.
Російські соціологи провели анонімне опитування представників різноманітних верств населення, аби з’ясувати, чого ж ми більше за все боїмося.
У кожній віковій групі було обрано три найчастіші відповіді. Отже, на запитання: «Чого ви боїтеся?» — діти до 10 років відповідали: поганої оцінки — 43%, жорстокого покарання — 22%, маму, тата, старшу сестру або брата — 20%. Були й такі відповіді: «Боюся, коли вночі шумить вітер» або «Залишатися вдома одному». Взагалі ж діти часто бояться досить прозаїчних речей: темряви, собак, страшного героя в мультику, а також деяких предметів, що можуть бути використані як знаряддя покарання, — гумового шланга, наприклад.
Громадяни від 10 до 20 років частіше замислюються про сенс життя, смерті й інші філософські категорії. Бояться вони вже зовсім по-дорослому: смерті — 38%, приниження — 27%, втрати близьких — 16%. Також їх лякає невідомість, можливі злидні, служба в армії, іспити, стати в результаті трагічного випадку калікою або задихнутися в диму пожежі.
Сорокаріччя вважається переломним моментом у житті людини. Однак опитування показало, що турботи і страхи сорокарічних практично нічим не різняться від турбот і побоювань людей будь-якого іншого віку. Вони бояться смерті рідних і близьких, особливо дітей — 38%, злиднів і голоду — 23%, війни — 21%. Ще люди цієї вікової групи бояться зради, своєї непотрібності, безвиході, поганих стосунків із чоловіком чи дружиною, можливості заразитися СНІДом.
Однак найважче за все (як у Росії, так і в Україні) доводиться людям літнім, страхи яких небезпечніші тим, що в літньому віці їх практично немає чим розвіяти. Перше місце у віковій категорії старше 50 років дісталося тривозі з приводу самоти і старості (41%), на другому місці — страх можливих злиднів (30%), на третьому — страх за дітей (22%). Війна, голод, несправедливість, хвороби — ці страхи також допікають нашим пенсіонерам, що засвідчує їхній украй низький рівень життя. І тільки 6% респондентів нічого не бояться. Щоправда, з обмовкою: «на даний момент».