Нещодавно на дачі у знайомих мені довелося побачити своєрідний «пам’ятник ощадливості». Розташовувався він... у туалеті! Зсередини стіни та стеля дощатого будиночка були обклеєні грошовими купюрами різного номіналу: десятки, півкарбованці, навіть сотні! Причому це були зовсім не фальшивки, а найсправжнісінькі купюри радянського зразка. Історія їхньої появи на стінах дачного туалету забавна та повчальна...
Сім’я в Демидових — це прізвище моїх знайомих — була велика, під одним дахом жили відразу кілька поколінь. Народ скромний, роботящий, але особливого статку в домі не водилося. Тому багато членів сім’ї відкладали з зарплати і стипендії невеличкі суми. Молоді Демидови мріяли жити окремо і збирали на кооперативну квартиру. Їхні батьки, пенсіонери, у свою чергу, теж щось заощаджували на чорний день. Гроші ховали, хто куди зможе: у калитки, під простирадла, серед сторінок улюблених книжок... І, як водиться, часто забували, де лежать заначки. Потім грянула знаменита павловська реформа, великі купюри понесли на обмін, але в паніці знайшли далеко не все. Потім знову черговий дефолт, слідом — девальвація, а потім з’явилася нова валюта. Старі заначки виявили лише під час капітального ремонту. Оскільки гроші вже втратили свою цінність, їх вирішили використовувати замість шпалер для туалету. Тепер, усамітнюючись у «будиночку задумливості» члени сімейства мрійливо дивляться на стіни й розмірковують: треба ж, а адже на ці гроші могли б усією сім’єю відпочити в Криму! Або купити два кольорових телевізори...
Історія забавна, але дуже знайома. Люди старшого покоління звикли відкладати гроші на чорний день і з дитинства навчають того самого нащадків. «У домі обов’язково має бути заначка, яку не можна чіпати. Нехай лежить де-небудь у тихому місці й чекає свого часу!» — вважає багато хто. Та наскільки розумна така позиція?
— Зрозуміло, немає нічого поганого, якщо в сім’ї про всяк випадок відкладено якусь суму. Ось тільки не раджу зв’язувати її виключно з чорним днем. І тим паче не слід спеціально готуватися до нещастя, оскільки негативні думки руйнують віру у свої сили, — вважає психолог Катерина Горбунова. — Наведу конкретний приклад. Нещодавно до мене звернулася 28-річна Марина, викладач одного зі столичних вузів. Скаржилася на депресію, безсоння, постійний занепад сил. Стали з’ясовувати, в чому ж причини цього стану. На роботі в молодої жінки все складалося успішно, а ось удома... З’ясувалося, що Марина єдина донька в літніх батьків. Незабаром після виходу на пенсію вони показали їй валізу, в якій лежало все для... похорону: рушники, простирадла, чорні хустки. Тут же був і конверт із грошима, які вони зібрали на свій похорон. Батьки пояснили свою поведінку турботою про доньку, бажанням зняти з неї тягар підготовки до неприємних процедур, звільнити від організаційної турботи. Відтоді минуло кілька років. Батьки Марини, слава Богу, у доброму здоров’ї, але, як і раніше, повсякчас нагадують їй про чорний день. Щодня їй доводиться відчиняти шафу, на полиці якої лежить валіза з траурними речами, чути розмови про те, як швидко дорожчають ритуальні послуги. Зрештою, постійні нагадування про можливу смерть батьків викликали в неї стан важкої депресії. Щоб нормалізувати самопочуття жінки, знадобилося провести курс сімейної терапії, довго й старанно працювати з її батьками. Вони мали подивитися на речі тверезо: на жаль, смерть кожного з нас неминуча, але чи потрібно погіршувати ситуацію довгими приготуваннями до цієї сумної події? А тим паче демонстративно відкладати гроші на чорний день? Зрозуміло, конкретні розпорядження з цього приводу можна зробити, усно чи письмово, але більше не повертатися до цієї теми, щоб не травмувати близьких.
Втім, збирають у нас не лише на чорний день. Чимало родин змушені тривалий час відмовляти собі в усьому, щоб зібрати гроші на якусь дорогу річ. Як свідчить статистика, найчастіше наші співвітчизники збирають гроші на квартири, машини, дачу та меблі. Хоча в деяких випадках серйозною проблемою стає і менш дорога покупка — приміром, пральна машина чи комп’ютер. Намагаючись зібрати необхідну суму, сім’ї зазвичай йдуть одним шляхом: усіляко скорочують свої витрати. Найчастіше заощаджують на власних шлунках. Тому зі столів стрімко зникають м’ясо, риба, солодощі, фрукти та інші «надмірності». Потім перестають купувати новий одяг і взуття. Відмовляються від платних розваг: не ходять у театри, кіно, на танці. Не беруть відпусток і не їздять відпочивати. На думку фахівців, режим жорсткої економії спочатку може бути навіть корисний для молодої сім’ї. У ситуації, коли необхідно рахувати кожну копійку, подружжя швидко вчаться планувати бюджет, стають ощадливими, дисциплінованими. Та все-таки небажано, щоб таке становище тривало довше, ніж три-чотири місяці. Інакше воно може спричинити гастрит, хронічну перевтому, депресію. Постійно піклуватися про накопичення грошей, обмежуючи себе в усьому, дуже важко. Адже для цікавого, насиченого життя необхідні й розваги, і подорожі, і гарне вбрання, і можливість потішити себе чимось смачненьким. Чи варто позбавляти себе всього цього заради однієї, нехай навіть необхідної речі?..
— Якщо процес накопичення затягується і до того ж дається сім’ї надто тяжко, слід задуматися: а чи варте придбання таких жертв? Може, пошукати інший вихід із ситуації? — продовжує психолог Катерина Горбунова. — Недавно в мене на прийомі побувало молоде подружжя, інженери. Вони впродовж кількох років збирали гроші на престижну іномарку, обмежуючи себе в усьому, але необхідної суми все-таки не змогли зібрати. Машина потрібна була їм для того, щоб їздити до батьків на дачу, за п’ятдесят кілометрів від міста. Молоді люди дуже переживали та звинувачували один одного в зайвій марнотратності. «Нам не вистачає на машину, тому що ти постійно купуєш собі нові сукні!» — дорікав чоловік. «Зате ти куриш дорогі сигарети і п’єш надто багато пива!» — не залишалася в боргу дружина. У сім’ї явно назрівала кризова ситуація. Я запропонувала обом уявити собі, що іномарку вони уже мають. Нехай кожний день планують так, немов уже користуються машиною. І записують у спеціальному зошиті як задоволення, так і неприємності, які спричиняє це придбання. А наприкінці тижня ми разом проаналізували записи. Раптом виявилося, що з появою машини, нехай навіть уявної, витрати сім’ї різко зростуть: додадуться витрати на бензин, автосервіс, техогляд, стоянки з охороною... До того ж виникатиме постійне побоювання, що дорогу іномарку вкрадуть, або розіб’ють: адже стан наших сільських шляхів залишає бажати кращого. У самому ж місті набагато дешевше та зручніше їздити громадським транспортом. Виходило, що покупка зовсім не варта кількох років життя у напівпроголодь. У результаті подружжя прийняло несподіване рішення: купили не іномарку, а «Запорожець» старої моделі. Машину відремонтували, досвідчений автомаляр придумав цікавий колір. У результаті вони стали власниками оригінального автомобіля в стилі ретро. Виявилося, що в такого вибору маса плюсів: машина невеличка, не займає багато місця, до того ж на неї навряд чи зазіхнуть автокрадії. Та при цьому вона досить функціональна й відмінно виконує своє основне завдання — доставити їх із міста до батьків. Зовсім несподівано цього літа старі автомобілі ввійшли в моду, отже, молоді люди з горбатим «Запорожцем» виглядають дуже стильно. Зекономлені гроші дали їм можливість розважатися, подорожувати, добре вдягатися. Отже, з будь-якої ситуації можна знайти вихід.
На думку фахівців, набагато ефективніше не вводити в сім’ї режим тотальної економії, обмежуючи домашніх у найнеобхіднішому, а пошукати додаткові джерела доходів. Зберіться разом, сядьте й поміркуйте: чи маєте ви резерви сил і часу? І як можна розумно розпорядитися ними? Може, слід зайнятися надомною роботою або ж ризикнути й організувати власний бізнес. У будь-якому випадку додатковий дохід дасть можливість жити повноцінним життям, а не відкладати його до кращих часів.
Звичка постійно заощаджувати може обернутися невиправданою скнарістю. Психологи вже помітили, що якщо гроші даються людині надто тяжко, їй складно з ними розпрощатися навіть тоді, коли ризик виправданий. Сучасні гобсеки так трясуться над своїми калитками, що не використовують можливості вкласти заощадження у вигідне підприємство, здійснити вдалу угоду. А найголовніше, вони перестають витрачати гроші на себе та своїх близьких. І роблять серйозну помилку.
Фахівці вважають, що є кілька речей, на яких ніколи не можна заощаджувати. По-перше, власне здоров’я. І якщо сім’я має у своєму розпорядженні кошти, передусім їх слід витратити на якісний відпочинок і лікування. Гроші, вкладені в здоров’я близьких людей, у будь-якому випадку повернуться сторицею. Не слід заощаджувати й на освіті. Причому, йдеться не тільки про витрати на навчання дітей. Думати про підвищення свого професіонального рівня потрібно в будь-якому віці. Абсолютно правильно роблять ті, хто відправляється на різноманітні курси та тренінги, удосконалюється в вибраному фаху чи опановує нові професії. Додаткові знання та вміння часто виручають нас у важку хвилину набагато більше, ніж горезвісні накопичення під матрацом. До того ж, на відміну від грошових купюр, справжня майстерність із роками не знецінюється. Ну, а найкраще вкладення капіталу, безперечно, діти. Тому фахівці, не змовляючись, дають молодим людям таку пораду: якщо у вас з’явилася вільна сума — негайно народжуйте нащадка! Діти виростуть, стануть на ноги і забезпечать ваше майбутнє.