Саме цими словами 16 червня 2010 року в конференц-залі готелю «Oпера» завершилося підписання Меморандуму благодійників України, спрямованого на підтримку двох найдовгоочікуваніших сьогодні в секторі організованої філантропії законопроектів — «Про благодійництво та благодійні організації» та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо зменшення податкового навантаження на набувачів благодійної допомоги)». Під текстом меморандуму свої підписи поставили керівники 11 українських благодійних фондів: «АнтиСНІД», «Розвиток України», Олександра Фельдмана, Віктора Пінчука, братів Кличків, Open Ukraine, «Люди Майбутнього», Фонду Східна Європа, МБФ «Відродження», «Карітас Україна», «Україна 3000».
Нагадаємо, що сьогодні створити благодійну організацію в Україні набагато складніше, ніж, скажімо, бізнес-компанію. Вартість послуг з реєстрації всеукраїнських благодійних організацій вдвічі-втричі вища, ніж для господарських товариств, а строки – довші разів у 15. За чинним законодавством, молодий талановитий музикант, отримуючи благодійну підтримку для участі в міжнародному музичному конкурсі та для гідного представлення України, повинен сплатити за це податки. Батьки, які збирають через sms благодійні пожертви на термінову операцію для своєї дитини, повинні з кожної отриманої гривні віддати 36 копійок державних зборів та податків, а людина-інвалід, отримуючи в подарунок від юридичної особи інвалідний візок, — сплатити за це податок у розмірі 15% його вартості. Крім того, сьогодні в нас усе ще відсутні державні механізми, які б заохочували приватних власників рідкісних архітектурних пам’яток відкривати до них публічний доступ, а отже — сприяти розвитку внутрішньої туристичної сфери. На жаль, не маємо і стимулів для меценатської діяльності, а той, хто все ж таки насмілився займатися благодійністю і, скажімо, провадить публічне збирання пожертв, — ніяк не застрахований від досить поширеного в цій царині шахрайства.
«Нещодавно ми оплатили операцію, яка коштувала 170 тисяч гривень, — каже директор фонду «Розвиток України» Анатолій Заболотний. — З цієї суми сплатили податок у розмірі 30 тисяч. На перший погляд, це не надто велика сума, але якщо ми подивимося на неї як на три слухові апарати для дітей із вадами слуху, як на можливість відправити п’ятьох дітей із ДЦП до клініки Козявкіна або як на можливість надати медикаментозну допомогу десятьом пенсіонерам, то це вже зовсім інша математика».
За словами директора фонду «АнтиСНІД» Ольги Руднєвої, в нашій країні благодійність — тяжкий труд, коли брати — не набагато легше, ніж давати. Саме з цієї причини ще два роки тому українські благодійники згуртувалися довкола вироблення адекватних українським реаліям законодавчих ініціатив. Суб’єктами подання до ВР нових законопроектів стали четверо народних депутатів: Олександр Фельдман (БЮТ), Юлія Новікова (ПР), Олег Зарубінський (Блок Литвина) та Олеся Оробець («НУ—НС»). Очікується, що нові закони не тільки зменшать строк реєстрації благодійних організацій до одного тижня завдяки запровадженню єдиного вікна, а й урегулюють повернення пожертв, які не використано в цільовий спосіб через так звану поворотну допомогу. Крім того, буде врегульовано передачу майна та коштів для благодійної діяльності на підставі спадкових договорів, а також надано можливість дарувати благодійним організаціям цінні папери без сплати податку на додану вартість.
«Багато людей бояться сьогодні займатися благодійністю, — каже один з учасників підписання меморандуму Олександр Фельдман. — Вони думають, що благодійність — це 100 мільйонів, 100 автівок. Нічого подібного. Благодійність — це одна гривня, добрий погляд, хороша розмова, моральна підтримка. І не треба в благодійності шукати подвійного змісту. Нехай про вас говорять і думають що завгодно, але якщо вам хочеться щось зробити — робіть. Наведу приклад. Я люблю пташок, тому інколи їх купую і відпускаю. Я роблю це, бо хочу, аби вони просто полетіли. Але всі чомусь шукають тут подвійний зміст, починають казати «та він мабуть сидів», «у нього хтось сидить» тощо. Не бійтеся цього. Ви не повинні нікому нічого пояснювати або доводити».
Сподіваємося, що підписаний 11 керівниками найвпливовіших в Україні благодійних фондів меморандум змусить депутатів Верховної Ради пришвидшити розгляд, а відтак і схвалення законопроектів, які дозволять розгорнути меценатство та благодійництво в країні повною мірою.