…Параплан розвинувся в окремий спортивний снаряд із звичайного парашута-крила. А до перших спроб використати трохи подовжений парашут для планерування вдалися французькі спортсмени на початку 1980-х. Відтоді й утворилася нова гілка парашутного спорту. Згодом куполи для планерування стали дедалі більше скидатися на крило з вузькими поздовжніми камерами, які під час польоту заповнюються зустрічними потоками повітря. Сучасний параплан може набирати висоту до трьох тисяч метрів і долати величезні відстані — на змаганнях пілот прагне досягти цілі, що перебуває за 100 км від місця старту!
А якщо до параплана приєднати невелику силову установку, в пілота з’являється можливість літати в будь-якому місці, у будь-який час і без допомоги висхідних потоків. Парамотор — так зветься ця «пташка», що належить до класу надлегкої авіації. Повний комплект усього устаткування для парамотора легко вміщується в два рюкзаки та транспортується в багажникові будь-якого автомобіля.
Розповісти про все, що дізналися про параплани, дельтаплани, парашути або mountain-байкерів (це — молодь, що катається крутими горами на велосипедах) київські журналісти, побувавши недавно в Закарпатській області на першому фестивалі любителів екстриму Fly-in 2005, просто неможливо. Та й у цьому немає сенсу: адже віднині кожен охочий щорічно наприкінці літа може приїхати в район Боржавського хребта і стати учасником або гостем незабутнього дійства, організовуваного Асоціацією екстремалів України «Боржава». Йдеться про захопливе й неповторне шоу, де профі змагаються на приземлення точно в ціль, на дальність польоту та проходження слалом-трас, а гостей фестивалю розважають польотами на мотопарашуті, мотодельтаплані й тандем-польотами на параплані.
До речі, цікаві ці місця не лише для охочих до гарячих розваг. Боржавський хребет, розташований між Воловцем і Міжгір’ям, — неймовірно, просто казково красивий природний парк: куди там пейзажам «Володаря кілець»!.. До всього іншого тут можна відчути притаманний виключно Карпатам стан глибокого спокою, побувати в фантастичному прозорому буковому лісі, а влітку ще й попастися на всуціль зарослих чорницею (до слова, стовідсотково екологічно чистою) круглих вершинах... Тут-таки знаходиться славнозвісний карпатський водоспад Шипот — одне з наймальовничіших місць в Україні. Давно вподобали цю місцевість і любителі трекінгу — піших походів горами. А яку свіжесеньку найсмачнішу в світі бринзу можна купити в тамтешніх пастухів!..
Проте донедавна Боржавський хребет був більше відомий як гірськолижний курорт: компактний і водночас великий, зручно розташований, він останнім часом дуже динамічно розвивається. У розпал зимового сезону сюди з’їжджаються десятки тисяч людей, оскільки тутешні гори чудово підходять і для абсолютних «чайників», і для просунутих лижників і бордерів.
Приїжджі селяться або в готелях, або в будинках місцевих жителів, котрі рік у рік поліпшують умови прийому туристів. Минулої зими тут можна було відпочити в готелі й за 30 у.о. на добу з дворазовим харчуванням, і за 8—10 доларів без харчування, витративши на їжу приблизно 10 у.о. на день в розташованому поруч ресторані. У приватному секторі реально було знайти житло від 10 грн. добових, із харчуванням — від 30 грн. Один підйом на гору коштував чотири гривні.
До речі, Асоціація екстремалів України «Боржава» після вдалого літнього дебюту планує нинішньої зими провести на однойменному хребті не менш масштабне й цікаве дійство з участю спортсменів, які займаються зимовими видами спорту. Схоже, безліч розваг і масштабна тусовка гарантовані. Як і, відповідно, збільшення числа туристів.