18 — 24 березня

Поділитися
18.03 1917 — У Києві відкрилася перша українська гімназія. 1921 — У Ризі підписано мирний договір між Польщею і, з іншого боку, РСФРР і Радянською Україною, який завершив радянсько-польську війну 1920 року...

18.03

1917 — У Києві відкрилася перша українська гімназія.

1921 — У Ризі підписано мирний договір між Польщею і, з іншого боку, РСФРР і Радянською Україною, який завершив радянсько-польську війну 1920 року. Кордони відродженої Речі Посполитої зсувалися далеко на схід «Лінії Керзона», яка в основному відповідає сучасному кордону між Польщею та Україною. Західна Білорусія й українські землі — Волинь, Східна Галичина, Підляшшя, Холмщина і Лемківщина — увійшли до складу Польщі.

19.03

1944 — Нацисти почали окупацію Угорщини. Частини вермахту і СС блокували в казармах угорські війська і взяли під свій контроль урядові й адміністративні будівлі. Регента Угорщини — адмірала Міклоша Хорті було усунено від влади. Почалося знищення угорських євреїв. Офіційно лідером країни став Ференц Салаші. Німеччина, таким чином, вирішила випередити перехід Угорщини на бік країн антигітлерівської коаліції.

1970 — Група радянських дисидентів на чолі з академіком Андрієм Сахаровим звернулася до генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва з відкритим листом. У ньому вони закликали кремлівське керівництво до демократизації у всіх сферах життя.

20.03

1917 — Видатного українського історика Михайла Грушевського обрано головою президії Української Центральної Ради. Вперше М.Грушевський вів засідання УЦР 15 березня 1917 року після повернення з царського заслання в Київ (дати подано за новим стилем).

1977 — У Франції ліві партії (соціалісти, комуністи і ліві радикали) вперше здобули більшість на виборах до місцевих органів влади.

21.03

1804 — У Франції набрав сили Цивільний кодекс (Кодекс Наполеона). З незначними змінами він діє і нині. Цивільний кодекс закріпив найважливіші завоювання Французької революції: свободу особистості, переконань, власності, праці, рівність громадян республіки перед законом, а також відокремив церкву від держави. Було запроваджено обов’язковий цивільний шлюб і узаконені розлучення. Жінки не були, втім, цілком рівноправними з чоловіками. Кодекс розроблявся чотири роки, у вирішенні багатьох суперечливих питань брав активну участь Перший консул Республіки Наполеон, котрий уже 2 грудня 1804 року одяг імператорську корону.

1871 — Канцлер Пруссії і утвореної 18 січня Німецької імперії Отто фон Бісмарк в урочистій обстановці відкрив засідання першого німецького рейхстагу. Почалася ера прусської гегемонії в Центральній Європі, яка завершилася після поразки центральних держав у Першій світовій війні 1918 року.

22.03

1936 — Виступаючи в Бреслау (сучасний Вроцлав — Польща) на черговому з’їзді націонал-соціалістичної партії, її лідер і канцлер Німеччини Адольф Гітлер уперше закликав до встановлення «нового порядку» в Європі. Фактично було дано даний старт до відродження «Тисячолітнього Рейха». Ще 7 березня 1936 року вермахт увійшов у демілітаризовану Рейнську область, порушивши Версальський договір. Переможці в Першій світовій війні — Франція і Великобританія — обрали злочинну позицію потурання реваншизму.

23.03

1530 — Імператор «Священної Римської імперії німецької нації» і за сумісництвом король Іспанії Карл V передав у дарунок ордену святого Іоанна Єрусалимського (госпітальєрів) острів Мальта.

24.03

1794 — польський генерал, учасник війни північноамериканських колоній за незалежність Тадеуш Костюшко оголосив у Кракові про початок повстання поляків проти окупантів — Пруссії і Росії. Поляки сподівалися одержати допомогу Габсбургів, котрі спочатку ставилися нейтрально до Польського повстання, яке тривало до 4 листопада 1794 року. Цього дня «чудо-богатирі» генералісимуса Олександра Суворова з небаченою жорстокістю його придушили, узявши штурмом передмістя Варшави Прагу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі