Україна, безперечно, вдячна Європейському союзу за підтримку та допомогу, проте розглядає будівництво російського газопроводу "Північний потік-2", який лобіюють деякі європейські компанії та уряди, як загрозу власній безпеці, заявив Президент України Володимир Зеленський у Нью-Йорку, передає "Укрінформ".
"Я вам кажу дуже чесно. Я за кожне своє слово відповідаю. Я багато разів дякував і продовжую дякувати. Зараз на зустрічі з президентом Трампом я сказав це також. Я вдячний за будь-яку допомогу для України, зокрема, і від наших європейських лідерів. Від пані Меркель, від пана Макрона, і від багатьох інших", – відповів Зеленський на питання, чи може опублікована розшифровка його розмови з Трампом створити проблеми у відносинах з ЄС.
Президент зізнався, що його телефонна розмова з Трампом, у якій він критикував Євросоюз, відбувалася у складний період, коли Росію повернули до ПАРЄ, а "Північний потік-2", через який Україна може втратити мільярди доларів транзитних надходжень, будувався шаленими темпами і ніякі санкції не створювали йому складнощів.
"Я говорив про це з усіма лідерами – тими, про яких йшла мова у цій розмові і іншими – і багато хто з них говорили: "Ми розуміємо, але в цих питаннях буде так"... Я ні про кого не хочу нічого поганого говорити. Всі, хто нам допомагає, усім спасибі, але я сказав правду. Тому що "Північний потік" для нас – це загроза. Ви знаєте, велика загроза енергетичній безпеці. Моє бачення – "Північний потік 2" це таке собі поступове зняття санкцій. Це моє особисте бачення, і я його відверто кажу. А за все інше дійсно спасибі. Дуже велику допомогу для нас роблять країни Європейського Союзу", – резюмував Зеленський.
Нещодавно президент США вже публічно критикував ЄС за недостатню фінансову підтримку України. А також заявляв, що Франція, Німеччина та інші учасники ЄС повинні орієнтуватися на Сполучені Штати у цьому питанні. При цьому Трамп пообіцяв і надалі затримуватимуть виплати Україні, поки Брюссель не почне робити для України більше, ніж, на думку Трампа, робить зараз. Заяви Трампа викликали обурення Євросоюзу, який назвав підтримку, яка надається Україні, "безпрецедентною".
У телефонній розмові з Зеленським, розшифровку якої оприлюднив Білий дім, Трамп заявив, що Німеччина і Франція "підтримують Україну на словах, але мало роблять". Зеленський у відповідь сказав, що погодужється з Трампом "не на 100%, а на 1000%".
У ніч на 25 червня ПАРЄ зняла санкції з делегації Росії без будь-яких додаткових умов. Наступного дня ПАРЄ відновила права російської делегації у повному обсязі. При цьому РФ не виконала жодної умови для повернення до організації: не деокупувала українські Крим і Донбас, не звільнила всіх українських політв'язнів.
Українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ, а делегація України відмовилася від участі в роботі ПАРЄ. Польща, Литва, Латвія, Естонія, Україна, Словаччина, Грузія та Швеція планують підготувати спільну резолюцію в ПАРЄ проти повернення делегації Росії.
Докладніше про проблеми ПАРЄ після відновлення статусу РФ читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Яка Рада, така й порада" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".