Президент України Володимир Зеленський вважає, що в Донбасі встановився і триває найдовший режим тиші від початку війни у 2014 році. З такою заявою голова держави виступив під час урочистостей, присвячених Дню Збройних сил України 6 грудня.
«Сьогодні 133-й день триває режим припинення вогню в Донбасі, це найдовше перемир'я від початку війни. За час тиші кількість обстрілів зменшилась вп’ятеро, а бойові втрати серед військових скоротилися в 10 разів», - цитує Зеленського його пресслужба.
Президент подякував військовим, завдяки витримці, стійкості та мудрості яких «тиша на сході не просто оголошена, не лише прописана у дипломатичних документах, а дійсно тримається вже понад чотири місяці».
«Дякую, що не піддаєтесь на провокації. Що розумієте, чому це так важливо. Що весь світ бачить, як багато роблять Україна та її військо для закінчення війни», - додав він.
Насправді ж від початку дії режиму повного та всеосяжного припинення вогню 27 липня на сході України майже не було діб без обстрілів. Зокрема, 5 грудня українські військові були змушені відкривати вогонь у відповідь, щоб придушити зухвалі атаки бойовиків, а українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ про порушення режиму тиші.
Збільшення кількості обстрілів фіксують і спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, про що доповідають у своїх щоденних звітах.
У Генеральному штабі ЗСУ тримаються позиції: «поодинокі обстріли не є порушенням перемир’я». А голова держави, попри наявні факти обстрілів, вже не вперше заявляє про дотримання режиму тиші в Донбасі.
Якщо ж порівнювати статистику причин смерті військових у 2019 та 2020 роках, можна помітити значне зростання таких, як «необережне поводження зі зброєю», «хвороба», «підрив на вибуховому пристрої», «не встановлена (не бойова втрата)» тощо.
5 листопада стало відомо, що Україна пропонує, щоб конфлікт в Донбасі було вирішено, а окремі райони Донецької і Луганської областей демілітаризовані вже на початку 2021 року. Це і є основною умовою проведення виборів на території ОРДЛО вже в березні наступного року.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія нічого не знає про план дій, однак демілітаризація регіону та передача контролю над кордоном начебто «суперечать Мінським домовленостям».
Віце-прем'єр-міністр – міністр з питань тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков припустив, що російське керівництво могло на разі не ознайомитися з новим планом України. А всі документи були передані в ОБСЄ, яка повинна ознайомити з ними російську сторону.